Kas notiek ar ekonomisko sadarbību ar agresorvalstīm un mangāna rūdas tranzītu?

Zanda Kalniņa-Lukaševica, Armands Krauze, Ģirts Dubkēvičs, Edvards Smiltēns, Jānis Taukačs, Jānis Endziņš, Rinalds Pļavnieks, Jānis Kasalis

Jānis Domburs 20.marts, trešdiena 21:15

Guntis Bojārs: Viltoto sertifikātu «aptvere» ir grūti aplēšama; NVD: Anulēti 42 «nepārprotami» anulējami sertifikāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nacionālais veselības dienests līdz 1. decembrim anulējis 42 Covid-19 sertifikātus, kas izsniegti, balstoties uz nenotikušu vakcinācijas faktu. Gan attiecībā uz sertifikātu viltošanu, gan attiecībā uz iespēju rosināt anulēt šajā viltošanā iesaistīto ārstniecības personu izsniegtos sertifikātus dienesta pozīcija šobrīd ir tāda, ka vispirms savs darbs jāpaveic tiesībsargājošajām iestādēm un mediķu gadījumā – pat tiesai. Tikmēr LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” vadītājs Guntis Bojārs trešdien raidījumā “Kas notiek Latvijā?” atklāja, ka arvien vēl kādas “Aizliegtā paņēmiena” veidotājiem zināmas viltošanā iesaistītas personas vārds ir atrodams ārstniecības personu reģistrā. Tas nozīmē, ka pat tad, ja konkrētā persona zaudējusi darbu vienā ārstniecības iestādē, tā var turpināt darbu veselības aprūpē.

Bojārs atzina, ka, redzot Valsts policijas statistiku par kriminālprocesiem, kas ierosināti saistībā ar Covid-19 sertifikātu viltošanu un to iegādi, nerodas iespaids, ka šādu viltotu dokumentu “aptvere” ir ļoti plaša. Viņš gan lēš, ka, ņemot vērā to, kāda cena tiek prasīta par viltotiem vakcinācijas sertifikātiem, šāds “pakalpojums” lielai daļai Latvijas iedzīvotāju nav pa kabatai. “Ja sākumā, kad vēl neviens to neapzinājās, sertifikāti “gāja” par konfekšu kastēm, tad tagad jau ir 500 eiro par vienu.

Tikmēr Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks, Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Juris Staļģevics uzsvēra, ka ierosināto kriminālprocesu skaits arvien pieaug.

“Lielākā daļa ierosināto kriminālprocesu skar Rīgas reģionu. Ir, protams, uzsāktie kriminālprocesi gan Latgales reģionā, Kurzemes reģionā, Zemgales reģionā un Vidzemes reģionā. Tas nav tikai kāds fenomens ap Rīgu vai Rīgā.”

 

 Pēc Staļģevica teiktā, šobrīd Valsts policija vēl nevar pārliecinoši pateikt, ka viltoti sertifikāti ir visiem 400–500 cilvēkiem, par kuriem likumsargi ieguvuši informāciju ar dažādām metodēm, tajā skaitā izņemot datu nesējus aizdomās turēto dzīves un darbavietās.

Nacionālais veselības dienests (NVD) kopš šā gada augusta anulējis vien 42 viltotus Covid-19 vakcinācijas sertifikātus. Vaicāts, kādēļ šis process notiek tik gausi, dienesta direktors Āris Kasparāns pauda, ka arī pirms sertifikāta anulēšanas vēl nepieciešams pierādīt, ka vakcinācijas fakts ir ticis viltots. “Tas, kas nonāk uz NVD, ir šie gadījumi, kad ir jau nepārprotami, ka sertifikāts ir anulējams,” teica Kasparāns.

Raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” vadītājs Guntis Bojārs gan aizrādīja, ka vismaz pagājušajā nedēļā arvien nebija anulēts arī Covid-19 sertifikāts, kas tika iegūts, veicot plašu rezonansi ieguvušo eksperimentu, kura gaita fiksēta 29. novembra raidījumā “Aizliegtais paņēmiens”. Turklāt šajā gadījumā Valsts policija raidījuma veidotājiem apliecinājusi, ka informācija par to, ka konkrētais sertifikāts ir jāanulē, ir nosūtīta NVD.

Kasparāns uz to atbildēja, ka parasti NVD viltotos Covid-19 sertifikātus anulē vienas, maksimums divu dienu laikā pēc informācijas saņemšanas no tiesībsargājošajām iestādēm.

Citādi ir ar ārstniecības personām, uz kurām gulst aizdomas par līdzdalību Covid-19 sertifikātu viltošanā – Kasparāns atzīst, ka, neraugoties uz to, ka normatīvajos aktos NVD ir piešķirtas tiesības vērsties mediķu biedrībās, piemēram, Latvijas Ārstu biedrībā ar ierosinājumu par konkrētām ārstniecības personām izsniegto ārstniecības personas sertifikātu anulēšanu, līdz šim NVD to “tiešā veidā” nav darījis. Tāpat NVD līdz šim nav pārtraucis līgumus ar ģimenes ārstiem, kas tiek turēti aizdomās par iesaistīšanos viltošanā. “Tas ir pierādīšanas jautājums par konkrēto ģimenes ārstu,” sacīja Kasparāns, piebilstot, ka tiesiskā valstī par personas vainu tomēr jālemj tiesai.

“Mums ir divi atsevišķi gadījumi, kur ir ienākusi informācija par to, ka ir piemērots drošības līdzeklis – aizliegums ieņemt konkrētu amatu,” stāstīja NVD direktors. Uz precizējošu jautājumu, vai runa ir par ģimenes ārstiem, viņš atbildēja, ka tiesībsargājošo iestāžu sniegtā informācija ir par ārstniecības personām.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks, Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Staļģevics gan apliecināja, ka starp personām, kas tiek turētas aizdomās par Covid-19 vakcinācijas sertifikātu viltošanu, patiešām ir ģimenes ārsti. “Ir piemērots drošības līdzeklis – šinī gadījumā pret ģimenes ārstiem tie nav saistīti ar brīvības atņemšanu, bet vispār šajos kriminālprocesos, kas ir saistīti ar sertifikātu viltošanu, ir pat dotajā brīdī personas apcietinājumā,” atklāja Valsts policijas pārstāvis.

KONTEKSTS:

Saeima lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu. 

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces. Arī novembrī aizdomās par viltota Covid-19 sertifikāta izsniegšanu aizturēta kāda Siguldas medicīnas iestādes darbiniece un vēl divas veselības nozarē strādājošas sievietes, kurām tika izsniegts viltus sertifikāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti