Kas notiek ar “Rail Baltica” plāniem, finansēm un izmeklēšanu Saeimā?

Kaspars Briškens, Kristīne Malnača, Arvils Ašeradens, Viktors Valainis, Ēriks Diļevs, Kitija Gruškevica, Andris Kulbergs

Jānis Domburs 2.oktobris, trešdiena 21:20

«Fiskāli neitrāls» vai izmaksās miljonus – ministrijām atšķirīgas aplēses par PVN samazinājumu energoresursiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Finanšu un Ekonomikas ministriju aprēķini par to, cik lielu “robu” neiekasētu pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumu veidā valsts budžetam radītu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšana elektroenerģijai un dabasgāzei, būtiski atšķiras. Tas izriet no Ekonomikas ministrijas parlamentārās sekretāres Ilzes Indriksones (Nacionālā apvienība) teiktā trešdien raidījumā “Kas notiek Latvijā?”.

“Mēs piedāvājām risinājumu – PVN samazinājums uz četriem mēnešiem būtu fiskāli neitrāls,” uzsvēra Indriksone. Uz piedāvājumu publiskot šos aprēķinus viņa gan nav atbildējusi.

Raidījumā viņa teica: “Finanšu ministrija vienmēr tēmē uz sliktākiem scenārijiem, uz lielākām fiskālām ietekmēm.” Pēc Indriksones paustā, energoresursu cenu kāpums esot bijis ņemts vērā, jau prognozējot 2022. gada valsts budžeta ieņēmumus. Tagad Ekonomikas ministrija secinājusi, ka elektrības un gāzes cenas aug vēl straujāk, nekā iepriekš prognozēts, tādēļ neiegūto nodokļu kopējā summa noteikti būtu mazāka, nekā aprēķinājusi Finanšu ministrija.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (''Jaunā Vienotība'' (JV)) sākotnēji bija piekritis piedalīties 15. decembra diskusijā “Kas notiek ar Latvijas plāniem energoresursu cenu mazināšanai?”, bet pēc tam dalību raidījumā atsauca slimības dēļ. Pirmdien preses konferencē pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes Reirs pauda, ka Finanšu ministrija dod priekšroku sadales tarifu samazināšanai, jo šāds risinājums esot ‘’fiskāli neitrāls”, kamēr PVN samazināšana vairotu valsts budžeta deficītu.

Atbilstoši Finanšu ministrijas aplēsēm, kuras “Kas notiek Latvijā?” saņēma no ministrijas vēl 15. decembrī, PVN likmes samazināšana elektroenerģijai un dabasgāzei no pašreizējā 21% līdz 12% ik mēnesi valsts budžetā radītu neiegūtos ieņēmumus attiecīgi 3,4 miljonu eiro un 1,9 miljonu eiro apmērā. Savukārt nodokļa likmes samazināšana līdz 5% radītu attiecīgi 5,8 miljonus eiro un 3,6 miljonus eiro lielu “iztrūkumu” neiegūtu nodokļu ieņēmumu veidā.  

“Pirmdien bija pārsteidzoši, ka koalīcijas sanāksmi nevadīja Kariņa kungs, bet Reira kungs, un tad jau tā nostāja bija krietni mainījusies,” jautāts par Jaunās konservatīvās partijas (JKP) nostāju, sacīja labklājības ministrs Gatis Eglītis (JKP). No viņa teiktā izriet, ka JKP bijusi gatava atbalstīt PVN likmes samazināšanu, ko vēl pagājušajā nedēļā kā vienu no risinājumiem minēja valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (JV). 

Visai sašutis par valdības partiju nevēlēšanos samazināt PVN likmi ir Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”). Viņš uzskata, ka šādi valdība demonstrē, ka, pieņemot 2022. gada valsts budžetu, tajā ir ieplānoti papildu ieņēmumi no energoresursu cenu pieauguma. “Mājsaimniecības un pilsētas subsidēs netiešā veidā valsts budžetu,” tā Elksniņš.

KONTEKSTS:

Ņemot vērā elektrības cenas celšanos, Ekonomikas ministrija rosināja atkārtoti izskatīt iespējamību samazināt PVN elektroenerģijai no 21% līdz 5%. Tāpat ministrija rosināja uz pusi samazināt elektroenerģijas sadales tarifu, kas būtu nozīmīgi uzņēmējiem. Jau iepriekš pieņemts lēmums samazināt arī elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK). Ministrs Vitenbergs iepriekš norādīja, ka mazāks OIK, sadales tarifs un PVN ļautu elektrības rēķinus samazināt par 40%.

Tāpat rosināts PVN likmi no pašreizējā 21% līdz 5% samazināt arī dabasgāzei. AS "Latvijas gāze" ir paziņojusi, ka dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām no 2022. gada 1. janvāra atkarībā no patēriņa apmēra pieaugs robežās no 54,2% līdz 93%. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti