Kas notiek sporta politikā, finansēs un Latvijas Olimpiskajā komitejā?

Anda Čakša, Juris Zīvarts, Jānis Buks, Raimonds Lazdiņš, Aivars Platonovs, Artūrs Liepa, Dainis Caune, Raimonds Rudzāts

Jānis Domburs 17.aprīlis, trešdiena 21:15

Finansējums trešajam darbiniekam ģimenes ārstu praksēs – Veselības un Finanšu ministriju «futbols»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Iespējams, jau nākamnedēļ jautājumi par trešā darbinieka apmaksu un Covid-19 piemaksu varētu tikt virzīti izskatīšanai valdībā. Veselības ministrija ir izstrādājusi dažādus priekšlikumus ģimenes ārstu darba atvieglošanai, un kopumā pagājušajā gadā viņiem papildus piešķirti 73,3 miljoni eiro, tomēr ne visas iniciatīvas valdībā atbalstītas, to raidījumā “Kas notiek Latvijā?” norādīja veselības ministra Daniela Pavļuta biroja vadītāja Vladislava Šķēle. Tikmēr Finanšu ministra padomniece Karīna Ploka aicināja nodalīt divas lietas – ilgtermiņa pasākumus veselības aprūpes uzlabošanai un atbalstu ar Covid-19 saistīto problēmu risināšanā, kas nepārtraukti tiekot sniegts.

Pie tām iniciatīvām, kuras neguva atbalstu, Vladislava Šķēle pieskaitīja trešā palīga piesaistīšanu ģimenes ārstu praksēm. Pirmo reizi tas piedāvāts jau pagājušā gada vasarā, un šobrīd šāds priekšlikums tiekot izteikts atkārtoti.

Pēc Vladislavas Šķēles teiktā, sākotnēji šo priekšlikumu Finanšu ministrija atbalstīja, taču valdības darba kārtībā tas nenonāca, bet vēlāk pēc sarunām ar finanšu ministru un premjeru tika piedāvāts atšķirīgs variants, ņemot vērā Finanšu ministrijas viedokli, ka jāmaksā par rezultātu. No tā arī izrietēja, ka jāpiešķir nevis konkrēta summa par trešo darbinieku, bet gan šī nauda jāiekļauj tarifā.

Līdz ar to beigās bija panākta vienošanās par piemaksu 11,83 eiro tarifā, kurā sākotnēji bija domāts arī  par atbalstu papildus darbinieka piesaistei.

Savukārt finanšu ministra Jāņa Reira padomniece Karīna Ploka pauda viedokli, ka jautājums ir jāsadala divās daļās. Pirmā ietver tos atbalsta pasākumus, kas tieši saistāmi ar Covid-19, bet  otrā – to, kas tiek risināts valsts budžeta pieņemšanas gaitā. Jautājums par trešo māsu dienas kārtībā ir bijis daudz ilgāk nekā pandēmija. Līdz ar to nevar piekrist, ka tas ir “kovida stāsts”. Finanšu ministrija ir saņēmusi vēstules no abām ģimenes ārstu asociācijām; viena no tām prasa trešo māsu, bet otra – samaksu par aizvietošanu. Šeit, pēc Karīnas Plokas teiktā, ir jautājums arī Veselības ministrijai: Kas ir tas, ko Veselības ministrija redz kā atbalsta pasākumus, kas Covid-19 pandēmijas laikā ģimenes ārstiem būtu visnepieciešamākie?  

“Trešā māsa nav tas gadījums, ko varētu pieņemt uz vienu gadu”. Uz jautājumu – vai nevarētu to darīt uz pusgadu? – Karīna Ploka savukārt atbildēja, ka šādu priekšlikumu Veselības ministrija Finanšu ministrijai nav izteikusi.

Ģimenes ārste no Rojas Māra Meldere norādīja, ka laukos doma par ģimenes ārsta palīgu vai trešo māsu ir utopija, taču ir vajadzīgs darbinieks, kas risina nemedicīniskus birokrātiskos jautājumus. Šāda palīdzība būtu nepieciešama ilgtermiņā, jo birokrātiskais slogs palielinās.

Piemēram, fakts par viena bērna vakcinēšanu ģimenes ārstam ar visiem sērijas numuriem ir jāieraksta piecās dažādās vietās.  Vakcinācijas procesa organizēšanai un birokrātisko lietu kārtošanai būtu vajadzīgs atsevišķs darbinieks ne tikai Covid-19 laikā.  

Veselības ministrijas pārstāve Vladislava Šķēle tam piekrita un norādīja, ka pašlaik ministrijā ir plāni par kopējo primārās veselības aprūpes stiprināšanu ilgtermiņā, bet pašlaik aktuāla ir pašreizējās situācijas risināšana. Līdz ar to uz noteiktu laiku tiekot piedāvāts trešais darbinieks, kas vīrusa omikrona paveida izplatīšanās apstākļos būs arvien aktuālāks, jo ir zināms, ka lielāks skaits cilvēku ārstēsies mājās.  Arī jautājumā par mediķu aizvietošanu Veselības ministrijai bijuši priekšlikumi Finanšu ministrijai, un koalīcijā tie pieteikti jau 9.novembrī, taču šis jautājums vēl arvien nav atrisināts.       

Finanšu ministra padomniece Karīna Ploka norādīja, ka Covid-19 finansējums pašlaik ir izdalīts atsevišķi no kopējā finansējuma. Pēc viņas teiktā, ir atbalstīti tie pasākumi, ko Covid-19 sakarā Veselības ministrija ir prasījusi, bet attiecībā par ģimenes ārstiem pēdējā informācija ir tā, ka tika prasīta vienkārši trešā māsa nevis saistībā ar Covid-19, bet gan kā apmaksāts trešais [ģimenes ārstu prakses] darbinieks.     

KONTEKSTS:

Par to, ka pēc svētkiem – janvārī un februārī – Covid-19 vīrusa omikrona varianta izplatības dēļ Latvijā var sākties jauns saslimšanas vilnis, bažīgi ir ne tikai mediķi slimnīcās, bet arī ģimenes ārsti. Viņu darba apjoms ir audzis jau vairākkārt, ikdienas pamatpienākumiem klāt nākusi kovidpacientu uzraudzība un vakcinācija, tagad – arī balstvakcinācija. Šajā situācijā ģimenes ārstu praksēs būtu nepieciešamas papildu medmāsas vai ārstu palīgi, taču galvenais jautājums ir, kur šos palīgus ņemt?

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders atzina, ka medmāsu un ārstu palīgu trūkumu var risināt tikai ilgtermiņā, bet viens būtisks solis ir atalgojuma celšana, kas turpināsies arī nākamajā gadā.

"Ārstiem šī zemākā mēnešalga pieaugs līdz 1555 eiro par slodzi un māsām, ārstu palīgiem līdz 1032 eiro par slodzi, bet tās ir zemākās mēnešalgas," viņš norādīja.

Ģimenes ārsti atzina, ka atalgojums ir ļoti būtisks faktors, bet šobrīd gluži vienkārši nav cilvēkresursu, kurus piesaistīt praksēm.

Otrdien, 17. janvārī, koalīcija vienojās, ka Veselības ministrija (VM) izstrādās mehānismu, lai ģimenes ārstu prakses Covid-19 pandēmijas laikā atbalstītu ar trešo darbinieku. Koalīcija arī konceptuāli atbalstīja VM priekšlikumus turpināt piemaksas par vakcinēšanas pret Covid-19 veikšanu.

Atbilstoši datiem par pagājušo nedēļu piepildījušās ekspertu prognozes par saslimušo skaita pieaugumu. Nedaudz ir palielinājusies hospitalizācija, tomēr situācija slimnīcās pašlaik ir ievērojami labāka un nav tāda, kā tika prognozēts valdībā reprezentētajā modelī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti