Kas notiek sporta politikā, finansēs un Latvijas Olimpiskajā komitejā?

Anda Čakša, Juris Zīvarts, Jānis Buks, Raimonds Lazdiņš, Aivars Platonovs, Artūrs Liepa, Dainis Caune, Raimonds Rudzāts

Jānis Domburs 17.aprīlis, trešdiena 21:15

Dzimums šogad Latvijā mainīts 12 cilvēkiem, arī vienam nepilngadīgajam, četriem – pubertātes bloķēšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas vēsturē ir viens gadījums, kad dzimuma maiņa veikta nepilngadīgam cilvēkam. Tieslietu ministrijas dati rāda, ka pērn dzimuma maiņa veikta 18 cilvēkiem, bet šogad, līdz šim brīdim – 12. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs diskusijā "Kas notiek Latvijā?" sacīja, ka šogad starp šiem 12 cilvēkiem viens ir bijis nepilngadīgais. "Vienam nepilngadīgam cilvēkam Latvijā uz šo brīdi stāvoklis bija tāds, ka atkārtotos konsīlijos – ar vairāku ārstu iesaisti, gan psihiatru, gan psihologu, endokrinologu un citu speciālistu iesaisti –, tika pieņemts lēmums par kross-hormonālo terapiju." Cilvēkam dzimuma maiņa reģistrēta arī juridiski.

Bērnu psihoterapeits Nils Konstantinovs diskusijā sacīja, ka dzimums ir viena no visskaidrākajām lietām, "esam vai nu vīrieši, vai sievietes". Viņaprāt, pusaudžiem, kuriem ir problēmas ar sava ķermeņa pieņemšanu, nebūtu jādodas pie psihiatra. "Ja mēs runājam par ķermeni, ne jau ķermenī ir problēma. Problēma ir tā, kā šie bērni un pusaudži  uztver savu ķermeni. Mēs drīzāk varētu palīdzēt nevis ar bioloģisku iejaukšanos viņa ķermenī, mēs drīzāk varētu palīdzēt ar terapeitisku [ārstēšanu]."

Ārsts Bezborodovs kolēģim nepiekrita, sakot, "būs jaunieši, kuriem tas būs bioloģisks notikums, un tur būs nepieciešama viena veida, tajā skaitā bioloģiska ārstēšana." Lai par to lemtu, un ārsts runā par psihiatriskām diagnozēm, kas nebalstās tikai jauniešu stāstos, bet izpaužas distresā, disfunkcijā, ir jālemj vairākiem speciālistiem.  Lai atšķirtu gadījumus, kad ir tiešām kardināla neatbilstība arī bioloģiskā līmenī,  nevis cita problēma, ir nepieciešama multiprofesionāla komanda.

Neviens Latvijā nepiedāvā mainīt dzimumu nepilngadīgām personām, saka ārsts. Bet regulējumam, protams, pēc viņa domām, ir jābūt. Bezborodovs uzsvēra, ka runa ir par tiem cilvēkiem, kuriem neatbilstība starp psiholoģisko un bioloģisko dzimumu ir ļoti izteikta un rada milzīgas ciešanas un riskus. Viņš arī norādīja, ka visi mēģinājumi mainīt psiholoģisko dzimumu ar psihoterapijas metodēm ir cietuši pilnīgu fiasko 20. gadsimtā. 

Pagājušajā gadā dzimumu no sievietes uz vīrieti mainījuši 13 cilvēki, liecina Tieslietu ministrijas dati, bet no vīrieša uz sievieti – pieci. Šogad no sievietes uz vīrieti dzimumu mainījuši 8 cilvēki, no vīrieša uz sievieti – četri. Bezborodovs raidījumā atklāja, ka starp šiem cilvēkiem šogad viens ir nepilngadīgais un tas ir pirmais tāds gadījums Latvijā.

Bezborodovs uzsvēra, ka Latvijā ārsti jauniešiem, kuri atnāk ar dzimuma identitātes problēmām pie daktera, automātiski neuzstāda diagnozi un nesāk bioloģisku ārstēšanu. "Tā ir aplamība." Pēdējo sešu gadu laikā jaunieši, kuriem tikusi uzstādīta attiecīgā diagnoze, ir ap 50. Četriem nepilngadīgajiem ir uzsākta pubertātes bloķēšana, kas, pēc Bezborodova teiktā, ir atgriezeniska procedūra. Tā ir metode, kuru izmanto arī citos gadījumos, piemēram, ja ir pārāk strauja bērna augšana. Tā piebremzē pubertāti, tā samazina distresu, kas ir saistīts ar straujajām ķermeņa izmaiņām pubertātes laikā. Bezborodovs sacīja, ka šī metode dod laiku terapteitiskam darbam ar pacientu. Latvijā ir tikai viens gadījums, kad vairākos konsīlijos ārsti nolēma nepilngadīgajam sākt kross-hormonālo terapiju, uzsākt dzimuma maiņu, kas rezultējās arī ar juridisku dzimuma nomaiņu.

Konstantinovs kolēģim nepiekrita, ka pubertātes bloķēšana būtu atgriezeniska. Viņš, atsaucoties uz pētījumiem, sacīja, ka absolūts vairākums pusaudžu, kuriem sākta pubertātes bloķēšana, vēlāk turpina arī hormonu terapiju dzimuma maiņai. Psihiatrs Bezborodovs gan šādam apgalvojumam nepiekrita.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti