Kas notiek ar mediju politiku un krievu valodu plašsaziņas līdzekļos?

Agnese Logina, Ivars Priede, Anita Brauna, Ivars Āboliņš, Jānis Siksnis, Sanita Upleja-Jegermane

Jānis Domburs 10.aprīlis, trešdiena 21:15

Žurnālists Bojārs: Krāpšanās ar siekalu testiem neaprobežojas tikai ar gadījumiem Ventspilī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Mahinācijas ar siekalu paraugiem laboratorijas “Bior” filiālē Ventspilī, kas ļāva iegūt Covid-19 pārslimošanas sertifikātus, izmantojot svešas siekalas un uzdodot tās par savām, ir uzskatāmas par sistēmisku problēmu, to raidījumā “Kas notiek Latvijā?” atzina LTV “Aizliegtā paņēmiena” vadītājs Guntis Bojārs.  Ventspils, pēc viņa teiktā, ir tikai viena epizode no, iespējams, krietni lielākas daļas, taču atšifrēt krāpšanas epizodes ir tehniski iespējams, izmantojot DNS analīzes, kas ļautu noskaidrot, vai cilvēks patiešām nodevis savas un nevis kādas citas personas siekalas.

“Aizliegtais paņēmiens” saņēmis arī citus signālus par līdzīgām shēmām, piemēram, Jelgavā. Visu šo informāciju žurnālisti nepaspēja pārbaudīt.

Laboratorijas “Bior” paraugu pieņemšanas kabineti ir ierīkoti pavisam 24 Latvijas pilsētās, to skaitā arī Alūksnē, Jēkabpilī, Rēzeknē, Daugavpilī un Preiļos.

Guntis Bojārs norāda, ka raidījuma saņemtā informācija par šaubīgiem siekalu testu ņemšanas veidiem ietver vairāk nekā desmit “Bior” paraugu ievākšanas punktus. Līdz ar to kopējais ar svešu siekalu palīdzību iegūtais viltus pārslimošanas apliecinājumu skaits varētu būt krietni liels. Arī fakts, ka attiecībā uz atsevišķām ģimenes ārstu praksēm ir aizdomas par vairākiem  – konkrēti vienā gadījumā sešiem – sertifikātu viltošanas gadījumiem, tad zinot, cik kopumā ir ģimenes ārstu Latvijā, var uzskatīt, ka cilvēki ļoti veikli uztausta šādus “caurumus" sistēmā, lai tiktu pie viltus pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāta.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Āris Kasparāns uz jautājumu, vai ir pieļautas kādas kļūdas, kas ļauj ļaunprātīgi izmantot sistēmas vājās vietas, atbild izvairīgi.  Pēc viņa teiktā, NVD jau savlaicīgi parūpējies, lai pārslimošanas sertifikātu nevarētu saņemt, nododot siekalu testus pašapkalpošanās aparātā. “Bior” gadījumā runa ir par cilvēcisko faktoru, jo siekalu nodošanas brīdī klāt vajadzēja būt ārstniecības personai. Tas, ka tā nav bijis, šajā gadījumā uzskatāms par sistēmas vājāko posmu, kas krāpniecībā izmantots.

Guntis Bojārs savukārt uzsver, ka

Ventspils gadījumā “Bior” siekalu savākšanas punktā nemaz fiziski nav bijis iespējams ārstniecības personai būt klāt katrā no siekalu nodošanas gadījumiem. Līdz ar to rodas jautājums, kas notiek ar pārējiem siekalu pieņemšanas punktiem. Fiziska otra cilvēka klāt neesamība siekalu nodošanas brīdī objektīvu iemeslu dēļ jau ir uzskatāma par sistēmisku problēmu.

NVD direktors Āris Kasparāns skaidro, ka “Bior” nav tikai kāda maza vietiņa Ventspilī. Tas ir arī valstij piederošs uzņēmums, kas sniedz liela apjoma pakalpojumus ar lielu laboratorisko kapacitāti. Atbildot uz jautājumu, ko valsts ar savu uzņēmumu šajā gadījumā domā darīt un vai tiešām visu atkal var norakstīt uz cilvēcisko faktoru,  Nacionālā veselības dienesta direktors aicina runāt par samērīgumu un procedūru kontroļu uzlabošanu, nevis, piemēram, par sadarbības pārtraukšanu. Pašas kontroles gan esot nevis NVD, bet gan Veselības inspekcijas uzdevums.

Guntis Bojārs atklāja, ka arī pēc raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” runājis ar “Bior” pārstāvjiem, un uzņēmums vairs neapgalvo, ka no pieaugušajiem turpmāk vairs neņemšot siekalu paraugus. Gadījumos, kad siekalu tests būs pozitīvs, taču uzņēmuma pārstāvis nebūs bijis klāt siekalu fiziskās nodošanas brīdī, “Bior” prasīšot veikt vēl vienu testu, cilvēkam klātesot. “Bior” laboratorijas pārstāvju iepriekš izteiktais mājiens, ka, gadījumā, ja šo krāpnieku patiešām ir tik daudz, mēs varam vispār atteikties no šādām pārbaudēm, pēc Bojāra domām atklāj sistēmisku trūkumu, proti, veidojot kādu pakalpojumu, vienmēr jādomā jau iepriekš, lai tas būtu pietiekami drošs un nepieļautu dažādas krāpnieciskas shēmas.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Āris Kasparāns šim aizrādījumam piekrīt tikai daļēji un aizbildinās ar to, ka pie lieliem darba apjomiem vienmēr būs kāda sprauga, ko kāds varēs izmantot. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Juris Staļģevics sola vērtēt šādus gadījumus. Viņš gan nevarot konkrēti atbildēt par Ventspili. No “Bior” pārstāvju iepriekš teiktā izriet, ka

nodotie siekalu paraugi tiek sasaldēti, līdz ar to, ja vēlāk atklājas, ka pārslimošanas sertifikātu cilvēks ir ieguvis, nododot svešu siekalu testu, šo iegūšanas veidu ir iespējams pārbaudīt, salīdzinot šā cilvēka un nodotā siekalu parauga DNS. Līdz ar to tehniski atšifrēt šādus krāpšanās gadījumus ir salīdzinoši viegli un tas, pēc Gunta Bojāra domām, būtu jādara.

 

KONTEKSTS:

Kādai ģimenes ārstei Ventspilī radās aizdomas, ka vienā no laboratorijām var tikt pie pozitīva Covid-19 testa un pēcāk – pie pārslimošanas sertifikāta arī cilvēks, kurš, iespējams, ar vīrusu nemaz nav sasirdzis. Latvijas Televīzijas raidījums "Aizliegtais paņēmiens" operācijā "Viltus sertifikāti" pārliecinājās, ka laboratorijas "Bior" filiālē Ventspilī patiešām neviens nepieskata, kā notiek Covid-19 siekalu parauga savākšana. Uzzinot par šo "caurumu" sistēmā, laboratorijas pārstāvji solīja nepilnību novērst, kā arī norādīja, ka ir iespējams pārbaudīt nodotos paraugus un atklāt, kurš pie pārslimošanas sertifikāta ticis negodprātīgā veidā, tāpēc aicināja cilvēkus atsaukties pašiem.

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) apliecināja, ka pozitīvs "Bior" siekalu testa rezultāts ir pamats sertifikāta iegūšanai, bet, piemēram, "Gulbja laboratorijas" kioski, kuros cilvēks siekalas nodod attālināti – nē.

"Bior" direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa norādīja: "Visticamāk, ka pirmais, ko mēs darīsim, pārtrauksim ņemt no pieaugušajiem siekalu paraugus tur, kur nevar klāt stāvēt. Ja jūs sakāt, ka krāpnieku ir tik daudz... Un tā jau faktiski vienīgā faktiski reakcija, ko darīsim. Mēs pārtrauksim strādāt ar pieaugušajiem, kuriem ir vajadzīgs tests."

Valciņa atzina, ka nereti arī pašiem jau iepriekš radušās aizdomas, ka krāpniecība notiekot, jo īpaši gadījumos, kad siekalu paraugus nodod uzņēmumu darbinieki kolektīvi.

Gan "Bior", gan policijā aicina cilvēkus atzīties, kurš varbūt sertifikātu nopircis, kurš ieguvis kā citādi. Pirmkārt, lai neriskētu ar savu veselību un varētu patiešām vakcinēties, un, otrkārt, lai izbēgtu no kriminālatbildības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti