Kas notiek ar ekonomisko sadarbību ar agresorvalstīm un mangāna rūdas tranzītu?

Zanda Kalniņa-Lukaševica, Armands Krauze, Ģirts Dubkēvičs, Edvards Smiltēns, Jānis Taukačs, Jānis Endziņš, Rinalds Pļavnieks, Jānis Kasalis

Jānis Domburs 20.marts, trešdiena 21:15

Akcīzes atcelšana un 0% PVN – iespējamie risinājumi gāzes un elektrības cenu «lēciena» seku mazināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai samazinātu energoresursu, pirmām kārtām dabasgāzes, cenu pieauguma ietekmi uz ekonomiku – gan ražojošiem uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām – uz šo apkures sezonu būtu jāatceļ akcīzes nodoklis dabasgāzei, kā arī uz laiku jāsamazina pievienotās vērtības nodokļa likme. Šādus risinājumus pašreizējai situācijai, kad dabasgāzes un elektroenerģijas cenas sasniegušas rekordus, kā arī strauji aug apkures tarifi, trešdien notikušajā raidījumā “Kas notiek Latvijā?” piedāvāja diskusijas dalībnieki.

“Primāri tie ir nodokļi,” diskusijā teica “Latvijas gāzes” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis, uzsverot, ka nodokļu instrumenti šajā gadījumā būtu efektīvāki par subsīdijām.

Pievienotās vērtības nodokļa  (PVN) samazināšanu uz sešiem mēnešiem kā vienu no risinājumiem nosauca arī Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns (Latvijas Reģionu apvienība), norādot, ka šī nodokļa likme būtu jānosaka 0% apmērā, taču – tikai uz sešiem mēnešiem.

“Tie ražojošie uzņēmumi, kas ir energoietilpīgi, viņi vienkārši nav spējīgi strādāt. Daudzi no viņiem šobrīd jau vairs nevar patērēt dabasgāzi, kaut arī viņiem ir noslēgts līgums,” sacīja Kalvītis, piebilstot, ka parasti dabasgāzes cena ir 20–30 eiro par vienu megavatstundu, bet šobrīd cena sasniegusi aptuveni 90 eiro par megavatstundu. Klienti jau tagad vēršoties pie “Latvijas gāzes” ar lūgumiem atlikt maksājumu termiņus, taču lēmumi tiekot pieņemti, izvērtējot katru gadījumu individuāli, tostarp vērtējot arī līdzšinējo maksājumu vēsturi.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Smiltēns uzsvēra, ka, reaģējot uz izveidojušos situāciju, galvaspilsētai piederošajām kapitālsabiedrībām jau dota atļauja nepiemērot sodus par kavētiem komunāliem maksājumiem. Tāpat jau šā gada Rīgas domes budžeta grozījumos esot “iezīmēti” vairāk nekā 400 tūkstoši eiro mājokļu pabalstu palielināšanai, ko saņem vairāk nekā 8000 rīdzinieku. “Mēs prognozējam, ka šīs krīzes dēļ Rīgas pašvaldībai papildus vajadzēs 1,6 miljonus eiro mājokļu pabalstus,” norādīja Smiltēns.

Viņaprāt, pašreizējā situācijā būtu jāatgriežas pie atbalstāmo elektroenerģijas lietotāju aizsardzības shēmas, kas darbojās līdz šā gada rudenim.

“Nevar vienkārši 5 eiro izdalīt un pateikt, ka problēma ir atrisināta."

 

Jāatgādina, ka reaģējot uz energoresursu cenu pieaugumu, valdība nolēma no šā gada 1. novembra par 10 eiro palielināt atbalstu norēķiniem par elektroenerģiju. Šādu atbalstu var saņemt aizsargātie lietotāji, piemēram, daudzbērnu ģimenes, trūcīgie un mazturīgie. Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Edijs Šaicāns diskusijā “Kas notiek Latvijā?” apgalvoja, ka atbalsta apmērs ir pietiekams un tas aprēķināts, balstoties uz statistikas datiem par elektroenerģijas patēriņu aizsargāto lietotāju mājsaimniecībās. “Mēs varam fantazēt diezin ko, ka mēs varam nokurināt 20 eiro vienā naktī, bet tā nav patiesība,” tā Šaicāns.

Novembra vidū, skatot galīgajā lasījumā budžeta likumprojektu paketē iekļautos likuma “Par pievienotās vērtības nodokli” grozījumus, Saeima jau noraidīja opozīcijas deputātu iesniegto priekšlikumu no šā gada 15. novembra līdz nākamā gada 1. jūlijam samazināt elektroenerģijai piemērojamo PVN likmi no pašreizējā 21% līdz 5%. Bet sabiedrisko iniciatīvu portālā “manabalss.lv” sākta iedzīvotāju parakstu vākšana par iniciatīvu, kas paredz samazināt PVN likmi gan elektrībai, gan dabasgāzei. Nepilnu divu nedēļu laikā šo ierosinājumu parakstījuši vairāk nekā pieci tūkstoši atbalstītāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti