Diskusijā Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (Zaļo un Zemnieku savienība) aizstāvēja ministrijas paveikto un skaidroja pēdējā gada laikā izstrādātos dokumentus, savukārt Ārvalstu investoru padomes Latvijā Enerģētikas un zaļās ekonomikas darba grupas vadītāja Dace Cīrule, Latvijas Kokrūpniecības federācijas viceprezidents Kristaps Klauss, Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Ivars Zariņš un biedrības "Zaļā brīvība" valdes loceklis, enerģētikas pārejas eksperts Maksis Apinis vērtēja ministrijas padarīto un Latvijas plānus 2030. gada emisiju samazināšanai, kā arī sniedza savu redzējumu par to, kā Latvijai sasniegt klimata mērķus.
Diskusijas nozīmīgākās epizodes var noskatīties, spiežot uz saitēm laika līnijā:
- Gads pagājis, bet nav pieņemts nedz Klimata likums, nedz Latvijas enerģētikas stratēģija.
- "Es entos gadus jutos kā Sīzifs ar akmeni."
- Transportā, lauksaimniecībā un mežsaimniecībā SEG emisiju mērķu sasniegšana izskatās bezcerīga, uzskata "Zaļā brīvība" valdes loceklis, enerģētikas pārejas eksperts Maksis Apinis.
- Kristaps Klauss aicina pārstāt izlikties, ka Latvijas klimata apņemšanās kaut ko dos pasaules mērogā.
- Nākamgad Klimata un enerģētikas ministrija plāno mājsaimniecībām ļaut uzstādīt tikai elektrību uzkrājošos akumulatorus, nevis to darīt komplektā ar saules paneļiem, atklāj ministrs Kaspars Melnis.
- Maksis Apinis uzskata, ka arī Latvija ir līdzatbildīga kopējos klimata mērķos.
- "Kuluāros runā, ka bija domāts nevis par valsts interesēm, bet par kāda personīgām interesēm," saka Ivars Zariņš, runājot par SEG emisiju samazinājuma apņemšanos 17% apmērā līdz 2030. gadam.
- "Kad plūdi nāks, tad noslīks gan skudra, gan zilonis."
- Ministrs Melnis uzskata, ka Nacionālais enerģētikas un klimata plāns ir "labākais, pie kā esam nonākuši".
- Investori uzdod arvien vairāk jautājumu par pielāgošanos klimata pārmaiņām, saka Dace Cīrule.
- Kristaps Klauss spriež, ka daļā nozaru, iespējams, labāk būtu samaksāt sodus par emisijām, nevis censties sasniegt nesasniedzamus mērķus.
- Ar zaļā kursa īstenošanu saistītās investīcijas jāizmanto tautsaimniecības iegriešanai un konkurētspējas uzlabošanai, nevis tās bremzēšanai, saka Ivars Zariņš.
- "Jūtamies, ka mums ir uzspiests darīt idiotismu," runājot par virkni zaļā kursa direktīvu, atzīst Kristaps Klauss.
- CO2 ģeotermālā noglabāšana Latvijā būtu jāatļauj, un vairāki uzņēmumi ir gatavi investēt savus līdzekļus, saka Dace Cīrule.
- Ministrs Melnis pie pozitīviem nākotnes attīstības scenārijiem arī atomenerģijai saredz vietu Latvijas enerģētikā.
- Enerģijas patēriņš nākotnē palielināsies vairākkārt, un ar vēja un saules enerģiju vien nepietiks, tāpēc par atomenerģiju jāsāk domāt laicīgi, uzskata Ivars Zariņš.
- "Valdībai nav jāiegulda viens miljards eiro. Tas ir jādara privātajiem," tā Kristaps Klauss, kurš atbalstītu atomenerģiju, ja to attīstītu privātais sektors.
- Kuras nozares un jautājumi jāiztirzā diskusiju ciklā "Kas notiks ar zaļo kursu un klimatneitralitāti Latvijā?"