Kas notiek ar ekonomisko sadarbību ar agresorvalstīm un mangāna rūdas tranzītu?

Zanda Kalniņa-Lukaševica, Armands Krauze, Ģirts Dubkēvičs, Edvards Smiltēns, Jānis Taukačs, Jānis Endziņš, Rinalds Pļavnieks, Jānis Kasalis

Jānis Domburs 20.marts, trešdiena 21:15

Pretinieki un investora aizbiedētāji – «Skulte LNG Terminal» apsūdz politiķus, «pilnīgs murgs» – noliedz ministrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nacionālās apvienības (NA) politiķi un Ministru prezidenta parlamentārais sekretārs Jānis Patmalnieks bremzē Skultes sašķidrinātās dabasgāzes termināļa projekta virzību, turklāt pērn politiķi "aizbaidījuši" vienu no iespējamiem termināļa investoriem no ASV. Ar šādām apsūdzībām trešdien "Kas notiek Latvijā?" klajā nāca "Skulte LNG Terminal" ģenerāldirektors Renārs Miķelsons. Diskusijas dalībnieki – politiķi – pārmetumus noliedz, norādot uz nepārliecinošu piedāvājumu no pašu projekta virzītāju puses.

Diskusijā "Kas notiek ar dabasgāzes iepirkumiem Latvijai un Skultes termināļa projektu?" Miķelsons atklāja, ka pagājušajā pavasarī Latvijas delegācija, ko vadīja tā brīža ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA), ASV tikusies ar sašķidrinātās dabasgāzes kompāniju "New Fortress Energy", kas esot nākusi ar "komplekso piedāvājumu", proti, piedāvājusi Latvijai piegādāt sašķidrināto dabasgāzi un iesaistīties Skultes termināļa projekta ātrā iedzīvināšanā.

"Šī kompānija arī atbrauca uz Latviju pēc vizītes tur, joprojām uzturēja ideju par to komplekso piedāvājumu. Bijām arī Igaunijā, Somijā. Diemžēl valdībā dzirdīgas ausis neatradām," stāstīja Miķelsons, piebilstot, ka ASV kompānijas pārstāvji toreiz tikušies arī ar "Latvenergo" pārstāvjiem, kam apliecinājuši interesi piedalīties tenderī par 5 TWh dabasgāzes piegādes līgumu uz desmit gadiem.

"Diemžēl citu iemeslu dēļ šis investors tika aizbiedēts,"

sacīja "Skulte LNG Terminal" ģenerāldirektors.

Mudināts nosaukt "aizbiedētāju" vārdus, viņš atbildēja, ka notikusi tikšanās ar Jāni Patmalnieku, kurš tolaik bija Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") biroja vadītājs. Šajā tikšanās reizē esot izskanējis piedāvājums termināļa projektu īstenot aptuveni deviņu mēnešu laikā, šim nolūkam izmantojot sašķidrinātās dabasgāzes regazifikācijas kuģi, kurš būtu pieejams uzreiz, turklāt izmaksātu lētāk nekā kuģis, ko Somija izmanto jaunajā Inko terminālī.

Patmalnieks diskusijā atzina, ka šāda tikšanās patiešām ir notikusi, taču tās laikā ASV pārstāvis esot rādījis "ļoti apaļu un vispārīgu prezentāciju, iepazīšanās prezentāciju".

"Nekādi tādi konkrēti piedāvājumi tādās sarunās, pirmajās iepazīšanās sarunās, nenotiek. Tā ir zināma prakse ar ASV kompānijām,"

tā Patmalnieks.

Tikmēr Miķelsons diskusijas gaitā uzsvēra, ka, viņaprāt, Skultes termināļa projekta virzītāji saskaras ar pretdarbību gan no Patmalnieka, gan no Nacionālās apvienības politiķu puses. "Manuprāt, galvenais pretinieks ir Roberts Zīle," pauda "Skulte LNG Terminal" ģenerāldirektors, pieļaujot, ka politiķi lobē konkurējošu projektu, konkrēti, Kundziņsalas termināļa projektu.

Politiķi Miķelsona apsūdzības noliedz. Nacionālo apvienību pārstāvošais satiksmes ministrs Vitenbergs diskusijā tās nosauca par pilnīgu murgu.

"Mēs kā Nacionālā apvienība esam pragmatiski piegājuši, izvērtējuši dažādus projektus. Tā kā es teiktu: ejiet, būvējiet, dariet, ja jums ir miljardu apgrozījuma investors,"

teica Vitenbergs.

Savukārt Patmalnieks, reaģējot uz Miķelsona pausto, atgādināja, ka viņš pats ir kāpis Saeimas tribīnē, lai aizstāvētu likumu, ar kuru pērnruden Skultes terminālim tika piešķirts nacionālo interešu objekta statuss. "Es Saeimā runāju un stāstu cilvēkiem, ka to projektu vajag saglabāt," uzsvēra deputāts.

Jāatgādina, ka šā gada 21. februārī, izskatot Klimata un enerģētikas ministrijas sagatavoto izvērtējumu, valdība noraidīja Skultes termināļa projekta attīstītāju piedāvātos sadarbības nosacījumus. Dažas nedēļas pēc tam klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars ("Jaunā Vienotība") atklāja, ka interesi par līdzdalību Skultes projektā izrādījis "Conexus Baltic Grid" akcionārs "Marubeni". To, kāds tieši ir "Marubeni" piedāvājums, Klimata un enerģētikas ministrija neatklāj. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti