Kas notiek ar pārtikas cenām un to samazināšanas plānu?

Viktors Valainis, Juris Gaiķis, Ingūna Gulbe, Toms Auškāps, Jānis Bušs, Noris Krūzītis

Jānis Domburs 4.decembris, trešdiena 21:20

Kas notiek Latvijā?

(Zīmju valodā). Kas notiek Latvijā?

Kas notiek Latvijā?

Kas notiek ar jaunās koalīcijas plāniem un Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanām?

Kas notiek ar kredītmaksājumu pieaugumu, banku un kredītņēmēju attiecībām?

Meli, samazinājums par 0,01% un «pazudusi cilvēcība» – baņķieri un uzraugi iztirzā kredītņēmēju problēmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

"Euribor" likmes pieauguma dēļ arvien vairāk kredītņēmēju izjūt maksājumu grūtības – šā gada augustā bankās ar lūgumu pārskatīt līguma nosacījumus jau vērsušies vairāk nekā 1000 klientu. Attiecībā uz banku pretimnākšanu klientu pieredze ir krasi atšķirīga, liecina kredītņēmēju e-pastos raidījumam "Kas notiek Latvijā?" izklāstītie stāsti. Latvijas Banka mudina komercbankas būt sociāli atbildīgākām, tikmēr baņķieri uzstāj, ka katrs gadījums jārisina individuāli, tostarp – izvēloties citus risinājumus, nevis bankas pievienoto likmju samazināšanu.

Raidījuma "Kas notiek Latvijā?" 19. septembra speciālizlaidumā "Kas notiek ar kredītmaksājumu pieaugumu, banku un kredītņēmēju attiecībām?" piedalījās Latvijas Bankas prezidenta vietniece Santa Purgaile, Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste, kā arī visu četru lielāko komercbanku vadības pārstāvji – "Swedbank Latvija" valdes priekšsēdētājs Lauris Mencis, "SEB bankas" valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere, bankas "Citadele" valdes loceklis Valters Ābele un "Luminor" Privātpersonu kreditēšanas vadītājs Baltijā Kaspars Lukačovs.

Diskusijas nozīmīgākās epizodes var noskatīties, spiežot uz saitēm laika līnijā:

Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs par banku peļņu un kredītu izmaksām: "Es nesaprotu, kāpēc acīmredzamas lietas ir jāmēģina slēpt!" 

"Swedbank Latvija" valdes priekšsēdētājs Lauris Mencis savukārt stāsta, ka pēdējos 10 gadus hipotekāro kredītu likmes Latvijā bijušas salīdzinoši zemas. 

Tikmēr Valters Ābele no bankas "Citadele" uzskata, ka Latvijas banku uzraugi "neskatās uz ilgtermiņu". Santa Purgaile tam nepiekrīt. 

"Bez naudas cenas likmi veido ne tikai bankas uzcenojums, bet arī pamatdarbības izdevumi."

Kredīta brīvdienas, pamatsummas atlikšana vai termiņa pagarināšana – "SEB bankas" valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere nosauc "instrumentus" maksāšanas grūtībās nonākušajiem.  

Cik adekvātas ir banku noteiktās komisijas maksas par hioptekāro kredītu līgumu pārskatīšanu? 

"Luminor" Privātpersonu kreditēšanas vadītājs Kaspars Lukačovs par klientiem piedāvātajiem risinājumiem un to, cik liela ir klientu interese par kredītu likmju fiksēšanu. 

"Šis ir ļoti ļoti emocionāli pielādēts jautājums," komentējot dzīves dārdzības un banku peļņas rādītāju pieaugumu, saka Santa Purgaile. 

"Ja mēs ilgtermiņā aizdosim kredītus ar pievienoto likmi nulle, tad regulators būs pirmais, kas pie mums atnāks," spriež Lauris Mencis, "Swedbank Latvija" valdes priekšsēdētājs. 

Uldis Rutkaste ir pārliecināts, ka, jo lielāka ir banku tirgus koncentrācija, jo vairāk bankas savu kredītrisku "pārliek" uz klientiem.  

Šobrīd Eiropas Centrālās banka īsteno straujāko "Euribor" likmju kāpināšanu vēsturē, uzskata Valters Ābele. 

Santa Purgaile uzsver, ka centrālā banka no komercbankām sagaida proaktīvāku rīcību, reaģējot uz kredītmaksājumu pieaugumu klientiem. Savukārt liela intervence no valsts puses, viņasprāt, nav nepieciešama. 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti