Kas notiek ar Valsts kontroles vadības maiņu, (ne)paveikto un plāniem?

Edgars Korčagins, Maija Āboliņa, Juris Stukāns, Līga Stafecka, Skaidrīte Ābrama, Viktorija Baire, Viktors Valainis

Jānis Domburs 6.decembris, trešdiena 21:15

Vai kredītņēmēji varēs vieglāk pārkreditēties? LB prezidenta vietniece gaida premjeres Siliņas rīkojumu  «virsvadībai»

"Mēs ceram, ka tuvākajās dienās Siliņas kundze šādu rīkojumu izdos," otrdien, 19. septembrī, atbildot uz jautājumu par to, vai valsts līmenī tiek domāts par risinājumiem, kas atvieglotu kredītņēmēju iespējas pārkreditēties citā bankā, raidījumā "Kas notiek Latvijā?" uzsvēra Latvijas Bankas prezidenta vietniece Santa Purgaile.

Diskusijā, kuras temats bija banku un kredītņēmēju attiecības laikā, kad "Euribor" likmes pieauguma dēļ strauji pieauguši kredītmaksājumi un pieaug arī to klientu skaits, kas vēršas bankā, lūdzot pārskatīt hipotekāro kredītu nosacījumus, dalībnieki pievērsās arī jautājumam par konkurenci banku tirgū.

"Šis ir tomēr Ministru kabineta līmenī jākoordinē – šis process, jo ir iesaistītas virkne ministriju, un tam ir jābūt, kā saka, virsvadītam. Latvijas Banka nevar ietekmēt to, ko dara Tieslietu ministrija, ko dara Ekonomikas ministrija," jautāta, ko plānots darīt, lai atvieglotu banku klientu iespējas "pāriet" pie citas bankas, skaidroja centrālās bankas prezidenta vietniece.

"Mums tā mobilitāte… tā situācija ir, ka mums tā klientu kustība starp bankām praktiski nenotiek," uzsver Purgaile, atzīmējot, ka, atbilstoši savulaik notikušam pētījumam, vairāk nekā 97% hipotekāro kredītu ņēmēju kredītu pilnībā atmaksā tajā bankā, kurā viņi to ir savulaik paņēmuši.

"Tur ir vairāki iemesli, un viens no tiem iemesliem īstenībā ir ļoti sarežģīts, birokrātisks process, kā nonākt tajā otrā bankā," sacīja Latvijas Bankas prezidenta vietniece, akcentējot, ka šis process saistīts ar valsts noteikto regulējumu – reģistrāciju Zemesgrāmatā, notāriem, nodevām.

"Tas viss ir ļoti ļoti sarežģīti. Un cilvēks vienkārši negrib ķēpāties un tērēt laiku," viņa teica.

"Mēs ikdienā cīnāmies par klientu. Mēs nesaprotam, kā var izmērīt vai kaut kā kvantificēt šo mazās konkurences pārmetumu," teica bankas "Citadele" valdes loceklis Valters Ābele, uzsverot, ka Latvija nebūt nav vienīgā mazā valsts, kurā ir salīdzinoši augsta tirgus koncentrācija. Latvijā 2022. gada beigās piecās lielākajās bankās bija koncentrēti 88% no visiem banku aktīviem, kamēr Lietuvā – 90%, bet Igaunijā – pat 91% no visiem banku aktīviem, liecina Ābeles apkopotie dati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti