Pensiju sistēmas nākotne un plānotās pensiju līmeņu izmaiņas bija 9. oktobra raidījuma "Kas notiek Latvijā?" temats. Diskusijā piedalījās divi valdības vadītājas Evikas Siliņas pārstāvētās "Jaunās Vienotības" biedri – Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs un finanšu ministra padomnieks Kārlis Šadurskis. Piedalījās arī Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Sandra Stabiņa, Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste, Rīgas Biznesa skolas docents Edgars Voļskis un IPAS "Indexo" valdes loceklis, manabalss.lv iniciatīvas pārstāvis Artūrs Roze.
Diskusijas būtiskākās epizodes var noskatīties, spiežot uz saitēm laika līnijā:
- Kuram nav politiskās gribas PVN celšanai?
- "Manabalss.lv" izmantošana savu mērķu sasniegšanai nav pieņemama, saka deputāts Jānis Reirs, komentējot "Indexo" iniciatīvu.
- Garantijas ir vai to nav? 2010. gadā solījumu par 2 procentpunktu atlikšanu atpakaļ 2. pensiju līmenī valdība nepildīja.
- Vai premjere maldina sabiedrību? "Indexo" valdes loceklis Artūrs Roze tā uzskata.
- Jānis Reirs pensiju pārvaldniekus biedē ar brīvprātīgu pensiju pārnešanu no pensiju 2. līmeņa uz 1. līmeni.
- Kārlim Šadurskim patīk rēķināt.
- Rīgas Biznesa skolas docents Edgars Voļskis atbalsta viena procentpunkta pārnesi uz 1. pensiju līmeni. "Tas nekādi neietekmēs mūsu nākotnes pensiju".
- Labklājības ministrijas departamenta direktore Sandra Stabiņa atgādina 1996. gadu.
- "Vienīgā sistēma valstī, kas nekad nav čakarēta, ir tieši pensiju sistēma," uzskata Jānis Reirs.
- Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste: "1. līmenī nauda nekur neuzkrājas. Parādiet, kur ir nauda!"
- Cik dziļā bedrē būsim nākamos piecus gadus?
- Zviedrijā un Polijā 2. pensiju līmenī novirza mazākus līdzekļus nekā Latvijā, saka Sandra Stabiņa.
- Labklājības ministrija izrēķinājusi, ka kopš 2003. gada vidējais 1. līmeņa pensijas kapitāla ikgadējais pieaugums ir 9,73%; Edgars Voļskis: "Ar šo ir bīstami spēlēties. Šis nav ienesīgums."
- Uldis Rutkaste iesaka veidot kopējus Baltijas vai pat Eiropas mēroga pensiju pārvaldītājus.
- Vai ir alternatīvas plānam samazināt iemaksas pensiju 2. līmenī?
- Ārvalstu investīcijas, kuras vajadzīgas kā "papildu asinis". Eksperts Edgars Voļskis mudina daudzkāršot 2. pensiju līmeņa kapitāla ieguldījumus Latvijā.
- Katram jāveido individuālie uzkrājumi, jo valsts pensija nespēs nodrošināt normālas vecumdienas, uzskata Artūrs Roze.
- Arodbiedrībām jārunā ar pensiju pārvaldniekiem un saviem darbiniekiem jāveido uzkrājumi 3. pensiju plānā. Edgars Voļskis izrēķinājis, ka 10% algas novirzot pensiju 3. līmenī, ar 40 gadu stāžu pensija varētu būt pat 80% no algas.
- Pensijas vecumu šīs Saeimas darbības laikā necels, sola Jānis Reirs.