Kas notiek ar Latvijas drošības apdraudējumiem, stiprināšanu un sabiedrības informētību?

Atis Švinka, Jānis Dombrava, Andrejs Elksniņš, Aija Zobena, Reinis Pozņaks, Mārtiņš Vargulis. Uzaicināts piedalīties NBS komandieris vai NBS pārstāvis.

Jānis Domburs 13.marts, trešdiena 21:15

Kas notiek Latvijā?

(Zīmju valodā). "Kas notiek Latvijā"

Kas notiek Latvijā?

"Negrib izdabāt", anarhija un "koalīcijas Santa Barbara" –piecu potenciālo partneru pretrunas par valdības paplašināšanu

Robežsardzes priekšnieks: lēmu par visiem uzņemtajiem imigrantiem, "Gribu palīdzēt bēgļiem": atgrūda irākiešus ar bērniem

Robežsardzes priekšnieks: Lēmu par visiem uzņemtajiem imigrantiem, «Gribu palīdzēt bēgļiem»: atgrūda irākiešus ar bērniem

Latvijā no Baltkrievijas teritorijas neielaisto migrantu skaits jau mērāms tūkstošos, taču mēģinājumi šķērsot tā dēvēto zaļo robežu neapsīkst. Gluži pretēji, šogad šī tendence vēl pieaugusi. Vēl pirms Jāņiem Saeimā kā steidzamus plānots pieņemt grozījumus divos Valsts robežsardzes darbību regulējošos likumos, lai atteiktos no līdzšinējās prakses – ārkārtējās situācijas izsludināšanas saistībā ar nelikumīgu robežpārkāpšanas mēģinājumu skaita pieaugumu. Par šo grozījumu piemērošanu praksē un atbilstību starptautisko tiesību normām 7. jūnijā diskutēja "Kas notiek Latvijā?" dalībnieki.

Diskusijā piedalījās Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis (AS), Valsts robežsardzes priekšnieks, ģenerālis Guntis Pujāts, Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vecākā juriste Baiba Kiršteina un "Gribu palīdzēt bēgļiem" pārstāve Ieva Raubiško.

Diskusijas nozīmīgākās epizodes var noskatīties, spiežot uz saitēm laika līnijā:

 "Problēma ir viļņveidīga" šogad ievērojami pieaudzis to migrantu skaits, kam liegta iekļūšana Latvijā no Baltkrievijas. Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts ir pārliecināts, ka migrantu plūsmas intensitāte tiek apzināti pieskaņota notikumiem, piemēram, pieminekļu nojaukšanai.

 Kādēļ vajadzīgas izmaiņas likumos, ko tās mainītu praksē? Pujāts akcentē, ka Eiropas Savienībā ir atzītas valstu tiesības novērst nelikumīgu robežas šķērsošanu

"Tiešām šie cilvēki ir instrumenti režīma rokās. To mēs nekad neesam nolieguši," saka Ieva Raubiško no "Gribu palīdzēt bēgļiem". Viņa pauž, ka migrantiem būtu jādod piekļuve patvēruma procedūrai.

Raubiško stāsta, ka nesen Latvijā netika ielaista irākiešu ģimene ar četrus un piecus gadus veciem bērniem. Tas esot viens no gadījumiem, kad iespēja lūgt patvērumu liegta ievainojamu grupu pārstāvjiem.

Tikmēr Valsts robežsardzes priekšnieks uzsver, ka robežsargi ir īpaši apmācīti atpazīt tos, kas patvērumu pieprasa pamatoti. Visu lēmumu pieņemšanā par migrantu uzņemšanu viņš iesaistoties pats. 

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Raimonds Bergmanis (AS) skaidro, kādēļ viņš nepiekrīt vārda "atgrūšana" lietošanai gadījumos, kad valstī netiek ielaisti migranti.

"Šie pārkāpēji atteicās, bet tāda lieta ir," – Valsts robežsardzes priekšnieks par Baltkrievijas puses centieniem apbruņot migrantus.  

Ieva Raubiško no "Gribu palīdzēt bēgļiem" un Guntis Pujāts diskutē par to, ko nozīmē bēgt no apdraudētas teritorijas.

Kāpēc uz BaltkrievijasLatvijas robežas apturētie migranti tik reti izmanto tiesības vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kur līdz šim saņemtas vien divas sūdzības saistībā ar neielaišanu Latvijā. Savu versiju izklāsta Baiba Kiršteina no Tiesībsarga biroja.

 

 

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti