Kas notiek ar 2024.gada valsts budžeta projektu un Nacionālās drošības koncepciju?

Arvils Ašeradens, Viktors Valainis, Kaspars Briškens, Igors Rajevs, Atis Švinka, Jānis Siksnis, Nauris Puntulis, Liāna Langa, Danuta Dembovska

Jānis Domburs 27. septembris, trešdiena 21:15

Kas notiek Latvijā?

Valsts prezidenta vēlēšanas 2023. Diskusija

Kas notiek Latvijā?

(Zīmju valodā). Kas notiek Latvijā? Ievēlēts jaunais prezidents

Kas notiek Latvijā? Ievēlēts jaunais prezidents

Dinamika caur pulvermucu, «pils gars» un deviņi scenāriji: diskusija par prezidenta vēlēšanām un izmaiņām koalīcijā

Valdību veidojošās partijas šodien plāno konsultācijas par iespējamu koalīcijas paplašināšanu – tā trešdien pēc Edgara Rinkēviča ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā paziņoja valdības vadītājs Krišjānis Kariņš. Prezidenta vēlēšanu dienas vakarā prezidenta ievēlēšanas "cena" un tās vārdā dotie solījumi opozīcijas partijām, kā arī iespējamā politiskā krīze un izmaiņas valdības sastāvā bija "Kas notiek Latvijā?" viesu diskusijas temats.

Diskusijā "Kas notika Valsts prezidenta vēlēšanās, un kas notiks pēc Edgara Rinkēviča ievēlēšanas?" piedalījās Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns, Sociālo un politisko pētījumu institūta vadošais pētnieks Jānis Ikstens, Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras Eiropas studiju fakultātes vadītājs Mārtiņš Daugulis, biedrības "Latvijas formula 2050" valdes loceklis, Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš, kā arī Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga un politisko notikumu komentētāji Māris Antonevičs ("Latvijas Avīze") un Aivars Ozoliņš (žurnāls "Ir").

Diskusijas nozīmīgākās epizodes var noskatīties, spiežot uz saitēm laika līnijā:

Aritmētika ir nepielūdzama – bez Zaļo un zemnieku savienības nevienu nevarēja ievēlēt par Valsts prezidentu, par balsu "sarunāšanu" Edgara Rinkēviča ievēlēšanai spriež politisko notikumu komentētājs Aivars Ozoliņš. Tikmēr politologs Jānis Ikstens apšauba, ka prezidenta vēlēšanās "Lemberga oligarhismam" nav nozīmes. 

Kāda ir "sarunāšanas" cena un solījumu vērtība? Komentē politikas zinātņu doktors Jānis Ikstens un biedrības "Latvija 2050" valdes loceklis Gundars Bērziņš.

"Atsevišķās diskusijās frakciju pārstāvji centās skaidrot savas izvēles," pauž Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga.

Gundars Bērziņš par politisko scenāriju plānošanu Valsts prezidenta vēlēšanās.

Politiķu savstarpējās cīņas, pievienotā vērtība Latvijai un premjers Kariņš kā smaiļotājs.

"Dinamismu Krišjāņa Kariņa vadītai valdībai vislabāk var piešķirt pulvermuca," Jānis Ikstens par valdības koalīcijas paplašināšanu un iespējamu KPV LV "izstumšanas scenārija" atkārtošanu. Cik "jēdzīgu" koalīciju vispār ir iespējams izveidot 14. Saeimā? 

Kristīne Zonberga norāda uz pretrunām premjera Kariņa teiktajā, uzsverot, ka svarīgs nav koalīcijas plašums vai šaurums.

"Izlēmīgāks nekā dažs labs cits", "pils gars" un Rinkēviča "ieaugšana" Valsts prezidenta kurpēs.

Jādiskutē par to, kādus kritērijus Valsts prezidents izmanto, lemjot par likumprojektu parakstīšanu un izsludināšanu. "Ja definē prioritātes, tad viņus var izveidot," uzsver vadības zinātnes doktors, biedrības "Latvija 2050" valdes loceklis Gundars Bērziņš.

Vai Valsts prezidentam biežāk jāizmanto tiesības vērsties Satversmes tiesā?

Vai mums ir viena izpratne par to, ko nozīmē eiropeiskās vērtības?

Drošības saistība ar likuma varu, labklājību, atklātību, nevienlīdzības rādītājiem.

Koalīcijas liktenis – pašas koalīcijas rokās.

Vai demokrātija Latvijā ir augstā līmenī?

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti