4. studija

4. studija

4. studija

Direktors mūzikas skolai

Pelējums

Zapte ar pelējumu un pērnie tupeņi ar dīgstiem – ēdami vai izmetami mēslainē?

Agrākos laikos vecmāmiņa mācīja darīt tā – ja ievārījums bija iepelējis, pelējumu ar karotīti var noņemt un zapti apēst. Taču uztura speciālisti norāda – pelējums ir kaitīgs veselībai. Arī tas, kas veidojas, piemēram, uz kartupeļiem. Tāpat nekādā gadījumā nedrīkst ēst pērnā gada kartupeļus ar dīgstiem.

Arī mūsu lielveikalos var nopirkt dārzeņus ar baltu pelējuma kārtiņu, tādēļ LTV raidījums "4. studija" ekspertiem jautāja – šāda pārtika ir vai nav kaitīga veselībai?

"Pelējums ir kaitīgs veselībai, tāpēc tā nobraucīt ar nazi nebūtu pareizākais, ko darīt. Ja tas auglis vai dārzenis ir mīkstas struktūras, tad ir lielāks risks, ka izplatījusies sēnīte ies tālāk," stāsta uztura speciāliste Eva Kataja.

Tāpat jautājums ir par to, vai drīkst ēst bojātu ābolu vai kādu citu augli vai dārzeni, nogriežot bojāto vietu. Taču arī to uztura speciālisti neiesaka.

"Arī ābolu bojāšanos izraisa dažādas mikroskopiskās sēnes. Dažas sugas veido toksīnu, ko sauc par patulīnu. Tur ir tā problēma, ka toksīns var būt nonācis tajā daļā, kas vēl nav it kā sabojājusies. Varētu izgriezt bojāto daļu, bet mums nav garantiju, ka tas toksīns nav nokļuvis dziļāk ābolā, kas vēl nav sabojājies," atzina laboratorijas "Bior" direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa.

Viņa atzina, ka pētījumos uz žurkām parādīts, ka vienreizēja mikotoksīna lietošana žurkām izraisa aknu vēzi.

Tāpat, ja pērnā gada kartupeļiem parādījušies dīgsti un tos mēģina nogriezt un lietot uzturā, ārsti saka – to nekādā gadījumā nedrīkst darīt.

"Ja ēdam pērnā gada kartupeļus, tad daži ir sadīguši, dažiem ir jau zalumiņi virsū. Tos noteikti nevajag ēst. Ja zinām, ka dīgsti ir veselīgi, tad kartupeļu gadījumā tā nav, jo tajos veidojas solanīns. Var būt vemšana, galvassāpes, slikta dūša un var nopietni saindēties," teica Kataja.

Jautāta, vai drīkst uzturā lietot nedēļu pastāvējušu maizi, uz kuras ir mazs zaļš pelējums, Valciņa norāda:

"Maizes pelēšanu var izraisīt dažādu tipu pelējuma sēnes. Dažas no tām var producēt dažādus toksīnus, kas var būt ļoti kaitīgi cilvēka veselībai. (..) Šis kaitīgums gandrīz nekad neizpaužas uzreiz."

Tādēļ attiecībā uz pelējušu maizi mājsaimniecībām ir jāievēro viens likums – ja ir bojāta kaut viena maizes šķēlīte, tad ir jāmet ārā viss maizes kukulis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Virtuve
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti