Veiksmes stāsts – Latvijas apstākļos audzē garneles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

Ja kādreiz likās, ka Latvijā nav iespējams audzēt garneles, tad tagad šo priekšstatu ir mainījuši divi vīri, kuri jau pusgadu aktīvi nodarbojas ar šo jūras iemītnieku audzēšanu Latvijas vides apstākļos. Viņi ir trešie Eiropā, kas audzē garneles.

Pasaules pārtikas organizācijas dati liecina, ka  jau šobrīd ir izsmelti līdz 70% zivju resursu. Nelīdz arī citu jūras dzīvnieku mērķtiecīga audzēšana. Šobrīd, piemēram, trešdaļa garneļu nāk no audzētavām, kas veicina koraļļu rifu, jūras dibena augsnes slāņa un citu ekosistēmu iznīcināšanu. Lai cik tas nebūtu skumji, bet lielākajā daļā garneļu un zivju audzētavās tiek izmantotas ķimikālijas, kas piesārņo jūras ūdeni, turklāt audzējamo dzīvnieku barībai lielākoties izmanto citas okeānā nozvejotās zivis.

70% visas pasaules garneles tiek audzētas un zvejotas Āzijā, taču ne vienmēr tas notiek videi draudzīgos apstākļos.

"Bieži vien šādas fermas tiek izvietotas teritorijās, kuras ir bioloģiski vērtīgas. Tie ir mitrāji, kurās dzīvo daudz vērtīgu sugu. Tā ir mājvieta migrējošām zivīm un putniem," raidījumam "Vides fakti" stāsta Pasaules dabas fonda (PDF) Baltijas jūras un sālsūdens programmas vadītājs Ingus Purgailis.

Garneļu audzēšana nebūt nav vienkārša, un pastāv daudz un dažādi riski, kuri spēj ļoti ietekmēt apkārtējo vidi. "Slimību risks ir ļoti augsts. Garnelēm ir tāds niķis, ja tās iet bojā, tad uzpeld virspusē, kur putni savukārt tās pārnes citur. Sociālā ietekme var būt ļoti liela," stāsta Ingus Purgailis.

Ja veikalā tiek iegādātas garneles, jāpievērš uzmanība marķējumam. Ja uz iepakojuma ir trīs burti ASC, tas nozīmē, ka garneles audzētas videi saudzīgos apstākļos.

Garneļu audzēšana kontrolētos apstākļos nav nemaz tik vienkārša. Procesā ir jāiegulda daudz laika un līdzekļu. Jāizplāno viss, lai bizness būtu rentabls. Protams, visveiksmīgākais stāsts ir tāds, kur daļu resursu, kuri izkūpētu gaisā, nonāk garneļu audzēšanā. Labs un veiksmīgs piemērs ir Nīderlande. Siltums, ko izdala ogļu stacija, nonāk garneļu fermā.

Mazliet vairāk kā pusgadu Latvijā tiek audzētas garneles. Ja kāds teiktu, ka tas ir iespējams, viņš kļūtu par tautas izsmieklu. Bet divi vīri, kuriem ir zināšanas notekūdeņu sistēmu biznesā, izpētīja un pašlaik labi pārzina šo jomu.

"Mums bija nesaprotama lieta, kas ir garneles un kā tās audzēt. Radās ideja, un tagad esam trešie Eiropā, kuri audzē garneles. Mums ir pieredze ar notekūdeņiem, strādājām ar akvakultūras uzņēmumiem, kam mēs piegādājam iekārtas. Papētījām, kas notiek, pārgājām uz garneļu audzēšanu," stāsta garneļu audzētājs Gints Dzelme.

Garneļu audzēšanā netiek izmantotas ķimikālijas, antibiotikas vai hormoni. Pēc izņemšanas no baseina tās neapstrādā ar ķīmiskiem līdzekļiem, kā notiek ar tām garnelēm, kuras pērkam veikalos. Līdz ar to produkts ir pilnībā ekoloģisks un pie patērētāja tiek nogādāts uzreiz pēc izņemšanas no ūdens atdzesētā, bet nesaldētā veidā.

"Tāpat kā dabiskajā vidē šeit ir 27–28 grādi. Faktori: siltums, skābeklis, kontrolēta vide, tie ir faktori, kādā vidē aug garneles. Mūsu gadījuma nekas ķīmisks netiek lietots. Baseinos ir divas vides – viena ir garnele ar savu dzīves telpu, otra ir mikroorganismi. Mūsu ūdens apjomā piesārņojumu, ko rada garneles, apstrādājam speciālos bioreaktoros, un līdz ar to mikroorganisms veidojas kā papildu barības avots garnelēm," stāsta Gints Dzelme.

Sāls daudzumam ir jābūt konkrētam, te neder tāds Baltijas jūras sāļumiņš. "Sāls mikroelementu daudzums ir atbilstošs okeānam. Sākumā, kamēr nebija palaisti līdz galam visi baseini, mēs paši tur peldējamies," stāsta Gints Dzelme.

Katru dienu garnelēm jāvelta laiks, jo ir jāmēra ūdens temperatūra, sastāvs, sāls daudzums, pašas garneles. Bet šobrīd viss liecina, tostarp arī garās ūsas, ka augšanas apstākļi garnelēm ir lieliski un tās ir audzētas videi draudzīgos apstākļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti