Uztura speciālisti: Saldēti pārtikas produkti kvalitāti nezaudē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pirms gadiem 15, 20 vai 30 sevi cienoša mājsaimniece nevarēja iedomāties, ka veikala vitrīnā varēs nopirkt saldētus pīrādziņus, maizi vai smalkmaizītes. Šodien tas nav nekāds jaunums, taču šaubas raisa produktu kvalitāte. Tomēr uztura speciālisti mierina, ka saldējot pārtikas kvalitāte cieš minimāli.

"Kāpēc gan ne, ja ir ātri un nevajag pašam taisīt," uz saldētu produktu priekšrocībām norāda Antons un Maira, kuri par veselīgumu nespriež, jo "mūsdienās tāpat visur ir e-vielas un nekas mūsdienās nav veselīgs". Savukārt Laima atzīst, ka tas ir slinkums, kas liedz gatavot pašai.

Smarža un rosība, kad darbojas visi miltu gaņģi, kāda saimniece vai  maiznieks samalis miltus, jauc kopā visas sastāvdaļas, lai pēc kāda laika visa māja vai ceptuve smaržotu pēc svaigas, siltas maizītes vai pīrāgiem un cepumiem - aina retā vietā. Šobrīd pie dinamiskā dzīves ritma šie paši maiznieki, konditori rūpējas, lai iedzīvotājiem izpaliek lielā ņemšanās ap mīklas sagatavošanu, cepšanu un visu ir jau pagatavojuši mūsu vietā.

Raidījums "Vides fakti" eksperimentēja ar cepumiņu un pīrādziņu pagatavošanu. Lielveikalos izvēle šādiem produktiem ir liela, arī pildījumus var izvēlēties, kādus vien vēlas. Jāizņem no iepakojuma, jāliek uz pannas un 12 minūšu laikā cepumiņi ir gatavi. Process ir  ātrs, ērts un vienkāršs.

Tomēr iedzīvotāju vidū pagaidām nav liela uzticība saldētiem produktiem un dzirdētas dažādas teorijas, tāpēc raidījums "Vides fakti" ierodas vietā, kur dūc laboratorijas aparāti un redzamas daudz dažādas iekārtas. Pārtikas tehnologiem produktu saldēšanā neko sliktu nesaskata.

"Ikdienas steigā, kad ir daudz jāskrien un ir daudz darba, negribas domāt, kā samīcīt cepumu mīklu, tas ir atvieglojums. Rauga mīklu varbūt kāds mājās taisīs, bet kārtainā mīkla ir lielāks izaicinājums. Un pat speciālisti ir pierādījuši, ka gan rauga, gan bezrauga mīklas īpašības tieši uzlabojas saldēšanas procesā.

Tas nozīmē, ka ar saldēšanas tehnoloģiju gatavota mīklai īpašības ir labākas, stāsta Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Pārtikas tehnoloģijas fakultātes (PTF) asociētā profesore Daiga Kunkulberga.

Maizes izstrādājumi labāk padodas saldēšanai nekā ogas, kaut arī tās mājās tiek biežāk saldētas, savukārt pīrādziņu mīklu retāk mājās liek saldēties.

"Jau pagājušajā gadsimtā tika atklāts un konstatēts, ka saldēšana ir labs uzglabāšanas, konservēšanas veids. Lielākā daļa bioaktīvo savienojumu labi saglabājas, visa veida produkti pēc saldēšanas ir labi lietojami uzturā," skaidro LLU PTF docente Solvita Kampuse.

Saldēšana kļuva populāra pagājušā gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados, bet īsts apvērsums sākās 20.gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados. Amerikā jau gadu desmitus lielveikalos tiek pārdoti saldēti pārtikas produkti. Saldēšana mājās ienāca brīdī, kad mainījās ledusskapju standarti - astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmito gadu sākumā notika apvērsums un tika ieviests jauns standarts, ka saldētavās jābūt -18 grādiem. Līdz tam daudzus produktus bija grūti uzglabāt. 

Viens no svarīgākajiem faktoriem, gatavojot saldētus produktus, ir to nesasaldēšana vēlreiz pēc atkausēšanas. Ja neizcep visu, produkts var sabojāties, it īpaši svarīgi tas ir tad, ja tajā ir gaļa, piena produkti vai kāds cits pildījums.

Pašas pārtikas tehnoloģes atzīst, ka lieto šādus produktus, arī uztura speciālistes nenoliedz šādu pārtiku.

"Es saprotu, ka ir tādi aizspriedumi, it kā saldējot mazinās produktu uzturvērtība, tāpēc labāk gatavot svaigu. Tas ir mīts, ja kāds tā uzskata. Saldējot nav lieli zudumi, bet, saldējot taukos šķīstošas minerālvielas un olbaltumvielas, tās tiek vislabāk saglabātas, produktu ilgstoši uzglabājot," skaidro uztura speciāliste Eva Kataja un iesaka rūpīgi izpētīt saldēto produktu sastāvu:

"Ir jāskatās, kādas piedevas ir pievienotas un pēc tam tās varam viegli pārbaudīt kādā grāmatiņā, jāseko līdzi arī tam, kādas eļļas vai tauki izmantoti sastāvā."

Uztura speciāliste sniedz ietekumu arī ražotājiem:

"Maizes produktos visbiežāk tiek izmantoti parastie kviešu milti, bet man kā uztura speciālistei tie nepatīk. Vajadzētu no pilngraudu miltiem, no tiem var pagatavot tikpat garšīgas bulciņas, maizītes un pīrādziņus. Un labāk tomēr ir gatavot pašiem."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti