Rīta Panorāma

Intervija ar grupu "Carnival Youth"

Rīta Panorāma

Intervija ar Alintu Hegmani

Pavasara vitamīnu deva no mežiem un pļavām

Pienenes, balanda, nātres, ceļmallapas - meža gardumi, ar ko papildināt savu ēdienkarti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pienenes, balanda, jaunie egļu dzinumi, ceļmallapas, nātres - tie visi ir augi ar kuriem var droši papildināt savu ikdienas ēdienkarti.

Augu pazinēja Dita Lase norāda, ka

mežos un pļavās ir daudz dažādu lietu, ko var likt uz galda un pagatavot burvīgu, veselīgu un vitamīniem bagātu maltīti.

Šī gada īpatnējā pavasara dēļ var baudīt marta un jūnija augus vienā mēnesī, stāsta Lase, ar kuru “Rīta panorāma” devusies pastaigā pa pļavām un mežiem ievākt dabas veltes, ko vēlāk piknikā garšīgi pagatavot.

“Labi jāpazīst augi, kurus vāciet!” iesaka Lase.

“Ņemiet tikai tos, par kuriem esat 100% pārliecināti, jo katram savvaļas augam ir savs dubultnieks, kas nav ēdams. Tādēļ jābūt ļoti uzmanīgiem,” viņa norāda.

Pirmais, kas mežā tiek salasīts, ir zaķkāposti. “Zaķkāpostos ir daudz C vitamīna, imunitātei ļoti labi. Viņi ir garšīgi, kas savvaļas zālēm ne vienmēr ir raksturīgi. Nevajag ēst pārāk daudz tādēļ, ka viņiem ir skābeņskābe daudz, tāpat kā rabarberiem. Visu ar mēru,” klāsta Lase.

Ne vienmēr vairāk ir labāk - šāds princips jāatceras, ēdot savvaļas zāles.

“Redz, kur jaunie egļu dzinumi,” norāda Lāse. “Dažreiz skābeni, dažreiz saldi. Ar vieglu sveķu garšu. Viņus var desertā ēst, uzkost vienkārši nākot mājās. Mīkstas, neduras nemaz skujiņas,” stāsta eksperte.

Lase saplūc arī meža zemeņu lapas, savukārt aveņu lapu tēja kalpojot kā lielisks aspirīna aizstājējs. Maltītes pagatavošanai daļu no savvaļas augiem var ievākt tieši pie mājām. “Te salasīsim ceļtekas. Arī jaunās gaiši zaļās lapiņas, lai nav ļoti šķiedrainas.

Tepat zied arī pienenes. No tām var tā saucamo pieneņu medu vai sīrupu izvārīt. Ziedlapiņas, kad izplūc, var izmantot rotāšanai vai salātos likt,” viņa komentē.

Pa ceļam uz mājām tiek salasīti arī raspodiņi un gaiļbiksītes. Lai to visu iegūtu, nebūt nav nepieciešams dzīvot lauku mājā. “Šīs nātres ir par lielu, lai vāktu. Vākt var visu vasaru, tikai jāņem ir pavisam jaunie dzinumi. Kad tik tikko izlien, kad vēl nav dzelkšņaini, gaiši zaļas lapas, tad jūs variet viņas ņemt. Nātres ir bagātas ar dzelzi, pret mazasinību tās lieto, pret visādām sieviešu vainām. Redz, kur jaunās balandas. Tās ir saldas, garšīgas. Tējā nē, var likt salātos iekšā. Virza pavisam salda, var ēst ar visiem ziediņiem. Var saplūkt kā salātus,” labumus augos uzskaita Lase.

Tad jau var ķerties klāt ēdiena gatavošanai. “Pesto būs Indijas rieksti, varat ņemt arī kādus citus, ķiploka daiviņas, ņemsim nātres. Klāt pievieno dārzā saplūktu piparmētru. Pieliksim klāt arī zaķkāpostus, jo skāba garša paņem nost rūgtumu, ja kādu rūgtu zālīti ieliekat iekšā,” viņa stāsta.

To visu saspaida kopā un pielej klāt nedaudz olīveļļas. Iegūto masu smērē uz maizes.

Salātu pagatavošanai Dita izmanto virzu, balandas, ceļtekas, gaiļbiksītes, liepu jaunās lapiņas, zemeņu lapas un zaķkāpostus. Klāt piegriež redīsus, gurķus un zemenes. To visu var sajaukt ar eļļu, balzamiko, citrona vai rabarberu sulu. Padomāts arī par saldo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti