Padomi: Kā Ziemassvētkos nesaindēties ar siļķi kažokā un citiem ēdieniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tuvojoties Ziemassvētkiem, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) atgādina, ka pirmssvētku steigā nevajag piemirst padomāt par iegādāto pārtikas produktu drošu uzglabāšanu un pagatavošanu, kā arī būt uzmanīgiem jau to pirkšanas laikā.

Iegādāties pārtiku vajadzētu tikai legālā tirdzniecības vietā, bet „ratiņtirgotājiem” , kā arī citām aizdomīgām tirdzniecības vietām vajadzētu iet ar līkumu, vēsta PVD pārstāve Ilze Meistere, norādot arī, ka nevajadzētu pirkt nezināmas izcelsmes un apšaubāmas kvalitātes pārtikas produktus.

Pircējam pirms svētkiem jāpaspēj atlicināt mirklis, lai pārbaudītu pārtikas produkta derīguma termiņu, un nevajadzētu pirkt pārtiku, par kuras izlietošanu derīguma termiņa ietvaros radušās mazākās šaubas.

Tāpat uzmanība jāpievērš produkta sastāvdaļām, lai pārliecinātos, ka tajā nav ģimenes locekļiem nevēlami alergēni.

Iepakojums nedrīkst būt bojāts, produktu drīkst pat pasmaržot, lai pārliecinātos, vai tam nepiemīt produktam neraksturīga smarža. Drošības labad vajadzētu saglabāt pirkuma čeku, lai nepieciešamības gadījumā pierādītu pirkuma faktu.

Pirms produktu uzglabāšanas, jāpaskatās marķējumā, kādā temperatūrā tas jāuzglabā, lai nesabojātos. Pārtikas produkti, kas jāuzglabā aukstumā no 0°C līdz +6°C, piemēram, gaļa un gaļas produktis, piens un piena produkti, zivis un zvejas produkti, salāti ar krējumu, saldie ēdieni, konditorejas izstrādājumi ar krēmu nekavējoties jāieliek ledusskapī.

Jēlie produkti uzglabājami  atsevišķi no gatavajiem. Ledusskapī svaigus dārzeņus vai, piemēram, sieru, nevajadzētu likt blakus jēlai gaļai vai zivīm. Produkti uzglabājami slēgtos traukos vai rūpīgi nosegti.

Pirms ēdiena gatavošanas ar ziepēm nepieciešams nomazgāt rokas un tas darāms arī pēc darbošanās ar jēlproduktiem, tualetes apmeklējuma un kontakta ar dzīvniekiem.

Sasaldētie pārtikas produkti atkausējami tekošā aukstā ūdenī, ledusskapī vai mikroviļņu krāsnī. Produktus, kas vienreiz ir atkausēti, nedrīkst atkārtoti sasaldēt, jo tādējādi pasliktinās tādas produktu organoleptiskās īpašības kā garša, krāsa un konsistence, kā arī uzturvērtība.

Gatavie produkti un jēlprodukti jāapstrādā atsevišķi – nevajag lietot vienus un tos pašus virtuves piederumus – dēlīšus, nažus, traukus, vai arī piederumi jānomazgā ar trauku mazgāšanas līdzekli pēc tam, kad tie izmantoti jēlproduktu apstrādei.

Karsto ēdienu pasniedz uzreiz pēc pagatavošanas vai arī uzglabā to karstumā no +60°C līdz +65°C ne ilgāk kā divas stundas vai arī strauji atdzesē un novieto aukstumā.

Vajadzētu izvairīties no ēdienu atkārtotas sildīšanas. Ja to tomēr dara, tad ne biežāk kā divas reizes, jo tā ēdiens zaudē kvalitāti, turklāt tas vairs nebūs arī tik drošs veselībai. Ēdiens jāsilda vismaz +75°C temperatūrā.

Mērces, kuru gatavošanā izmantots krējums un majonēze, salātiem pievieno neilgi pirms ēdiena celšanas galdā. Salātus – rasolus, siļķes kažokā, kulinārijas izstrādājumus nevajadzētu uzglabāt pārlieku ilgi - ja salāti netiek apēsti tajā pašā dienā, tad tie jāatstāj aukstumā un jāapēd ne vēlāk kā nākamajā dienā.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) aicina svētku laikā būt piesardzīgiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti