Rīta Panorāma

Intervija ar Daci Bluķi

Rīta Panorāma

Intervija ar Leonīdu Kalniņu

Melleņu raža laba, bet lietus traucē novākt ogas

Melleņu raža šogad laba, bet lietus traucē novākt ogas

Lielā daļā Latvijas mežu melleņu raža šogad padevusies ļoti laba. Ogotāji un arī tirgotāji stāsta, ka pērn raža bijusi krietni sliktāka, bet šogad esot prieks braukt uz mežu pēc veselīgajām ogām.

“Melleņu ir ļoti, tiešām ļoti daudz. Pilns mežs ar garšīgām ogām. Drīz būs arī brūklenes gatavas,” stāsta melleņu tirgotāja Linda.

Tikmēr tie, kuriem mazo mellenīšu lasīšana tik ļoti neiet pie sirds, dodas pie krūmmelleņu audzētājiem. Pēdējos gados arvien populārāka kļūst lasīšanas kultūra, kad par noteiktu samaksu iespējams cita saimnieka laukos ievākt ražu.

“Biju uz mežu arī pēc mazajām. Pirmo reizi gribēju atbraukt šeit pamēģināt. Ir interesanti,” stāsta Dace. Salasītās mellenes viņas mājās lielākoties tiek apēstas, bet, ja kas paliek pāri, tas tiek sasaldēts.

Krūmmelleņu audzētāja, SIA “Arosa -R” valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte stāsta – pētījumi rāda, ka meža mellenes ir vitamīniem bagātākas nekā speciālos laukos audzētās ogas.

Tomēr arī lielajām krūmmellenēm nav ne vainas: tās ir garšīgas un nesmērē rokas un muti.

Šī gada laika apstākļi neesot labvēlīgi melleņu audzētājiem, lai gan raža uz lauka ir. “Šausmīgi traucē lietus. Ogas ir lielas, mitruma pietiek, bet ogas saspiedušās, ir vējš. Rezultātā ir daudz bojātas, pārgatavojušās. Šogad vajadzēja novākt visas praktiski vienā nedēļā. Slapjas mēs nevācam. Pagājušajā nedēļā labi ja divas dienas strādājām,” stāsta Māra Rudzāte.

Mārai Rudzātei krūmmellenes aug 54 hektāru platībā – ražas novākšanas laikā nākas piesaistīt arī viesstrādniekus no Ukrainas, jo vietējā darbaspēka trūkst.

Spējot nodrošināt lielus produkcijas apjomus, Rudzātei izdevies iekļūt vairākās Latvijas lielveikalu ķēdēs: “Savu produkciju savā valstī pārdot ir grūti, jo arī pie lielveikalu ķēdēm visur stāv ielu tirgotāji.

Ielu tirdzniecība bija paredzēta mūsu zemniekiem, bet viņi stāv ar poļu preci, dokumenti sakārtoti un tas sit apgrozījumu, realizācijas iespēju nost,” stāsta krūmmelleņu audzētāja.

Neskatoties uz to, krūmmelleņu audzētāju Latvijā kļūst arvien vairāk un interesi par mūsu produkciju izrāda arī Skandināvijas valstis, jāspēj tikai izaudzēt pietiekami lielus apjomus un jācer uz labvēlīgiem laika apstākļiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti