4. studija

Kāpēc "Rīgas namu pārvaldnieka" apsaimniekotā mājā pēkšņi pazuda siltums?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Cik vērtīgas un garšīgas ir veikalos ziemas laikā nopērkamās sēnes?

Latvijas veikalu plauktos eksotisku sēņu pārpilnība. Kas tās ir?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lielas un mazas, klasiskas un mazliet dīvaina paskata – veikalu plauktos ir pieejams plašs klāsts ar latviešu vēderam jau pazīstamām sēnēm, kā arī neredzētām un nezināmām. Cik tās ir vērtīgas un kā tās pagatavot?

Sēņu klāsts veikalos

"Rimi Latvia" Ārējās komunikācijas vadītāja Inga Bite sacīja: "Sortimentā mums, protams, ka pircējiem pazīstamākās un visbiežāk lietotākās ir šampinjoni – gan brūnie, gan baltie. Taču bez tiem mums sortimentā ir vēl dažādas eksotiskākas sēnes, kuras pircēji bieži vien izvēlas tieši eksotisko ēdienu gatavošanai. Piemēram, Āzijas ēdieni un citi ēdieni – tur mēs varam atrast gan šitake sēnes, gan citas."

Tikmēr "Lidl Latvija" veikalos sēņu klāstu patlaban veido divu veidu pircēju iecienītie šampinjoni.

Savukārt "Maxima Latvija" pārstāve Laura Bagātā norādīja: "Veikala sortimentā ir pieejams vairāk nekā 10 dažādu sēņu veidi. Sākot ar baltajiem un brūnajiem šampinjoniem, kas ir jau tādi iecienītāki un pazīstamāki. Ir pieejamas arī austersēnes, šitake sēnes, eringi sēnes un arī portabello sēnes. Ja skatās no tā viedokļa, kas ir pieprasītākais, tad klasiski tie ir šampinjoni – gan baltie, gan brūnie, arī ekoloģiskie. Ja skatāmies no eksotiskajām sēnēm, tad vispieprasītākās ir austersēnes un portobello sēnes."

Šitake sēņu blīkšķis un "viltus baravikas"

Šefpavārs Raimonds Zommers paskaidroja: "Ko tad mēs Latvijas tirgū varam visvairāk varam dabūt? Skaidrs, ka tie ir baltie šampinjoni un brūnie šampinjoni. Tos mēs visi saprotam, varētu būt, ka esam pagatavojuši, redzējuši un ēduši. Tad nākošais lēciens varētu būt austersēnes, gan cenu kategorijā, gan izprast varētu daudz vieglāk, pagatavot – saplūkāt un pagatavot. Tad ir šitake sēnes, kas arī Latvijas tirgū ienāca ar lielu blīkšķi, jo ļoti daudzi tās sāka audzēt. Līdz ar to, ja Latvijas tirgū mēs varam izaudzēt, tad jau ir mute mutē, un aiziet!"

Savukārt eringi sēne uzskatāma par viltus baraviku. Tā izskatās kā liela, liela baravika ar lielu un sulīgu kātiņu. "Tā ir vēl viena sēne, kas tirgū īstenībā ir ļoti sen, bet cilvēki, manuprāt, viņu vēl nav atklājuši," uzskata Zommers.

Veikalos ir arī diezgan ekskluzīvas sēnes.

"Tad vēl tādas maziņas, maziņas kā celmenītes – enoki sēnītes, kas ir tādā čemurā vai nu brūnas, vai baltas tādas galviņas, kuras arī cilvēki cenšas izmantot. Bet tās es liktu pēdējā vietā, jo tas ir samērā dārgas, ekskluzīvas," pauda Zommers.

Cik tās vērtīgas?

Dietoloģe Lolita Neimane pauda, ka sēnes ir lielisks ēdienkartes papildinājums. To gan katru dienu neēdam, drīzāk sēnes ir kā gardēdības produkts.

"Sēnes ir produkts, kas pamatā satur ūdeni, līdz ar to ir ļoti maz enerģētiskās vērtības. Neskatoties uz to, sēnēm ir pietiekami augsta uzturvērtība, tāpēc ka ir bioloģiski aktīvas vielas, – vitamīni, minerālvielas, noteikti ir jāpiemin šķiedrvielas, gan ne ļoti lielā daudzumā, un olbaltumvielas," sacīja Neimane.

Uzturvērtība dažādiem sēņu veidiem gan atšķiras. Tāpat tā atšķiras sēņu daļās, piemēram, kātiņā vai cepurītē. Tomēr ir kāds fakts, kas sēnes padara par ļoti vērtīgu maltītes sastāvdaļu, īpaši ņemot vērā Latvijas februāra klimatu –

sēnes ir labs D vitamīna avots.

Dietoloģe pastāstīja: "Šobrīd arī zinātnieki ļoti daudz pēta sēņu audzēšanu, kā palielināt D vitamīnu, izmantojot ultravioleto starojumu. Proti, šādā veidā var iegūt D2 vitamīnu. Uz 100 gramiem svaigu sēņu – sākot no kādiem pieciem mikrogramiem līdz pat 55–60 mikrogramiem. Atgādināšu, ka ieteiktā dienas deva Latvijā ir 10 mikrogrami dienā."

Recepte: sēņu ēdiens 10 minūtēs

Nepieciešams:

  • Sēnes, piemēram, šampinjoni
  • Pasta
  • Sviests
  • Miso pasta
  • Saldais krējums
  • Rīvēts siers

Šefpavārs Normunds Baranovskis stāstīja, kā pagatavot pastu ar sēnēm.

Sagrieztus šampinjonus apcep sviestā, bet tikmēr liek vārīties pastu. Svarīgi, lai panna būtu ļoti karsta, jo sēnes sākumā jāgatavo ļoti augstā temperatūrā, lai tās ceptos, nevis vārītos. Lai nepiedegtu, izkausētajam sviestam var pievienot eļļu. Kad sēnes sāk kūpēt, tas nozīmē, ka tās uzsūkušas visas taukvielas, tāpēc der pievienot vēl eļļu.

Kad sēnes saceptas, bet pasta vēl vārās, sēnēm pievieno ēdamkaroti miso pastas, kas sajaukta ar sviestu, nedaudz pakarsē. Tad pievieno aptuveni 200 mililitrus saldā krējuma un mērci uzvāra.

Kad līdz pastas gatavībai atlikusi minūte, pievieno to pannai, kur tā atlikušo minūti savārīsies ar sēnēm un miso pastu. Kad ēdiens gatavs un salikts uz šķīvjiem, uzrīvē parmezāna sieru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti