Latgalē cep pankūkas, muzicē un svin «Masļeņicu»

Masļenica ir sena slāvu tradīcija, tās ir atvadas no ziemas un pavasara sagaidīšana, gluži kā latviešiem Meteņi, bet pareizticīgajā kristīgajā pasaulē tas ir laiks pirms lielā gavēņa. Slāvu tautas Masļeņicu svin veselu nedēļu,  katrai no nedēļas dienām ir savs nosaukums un izdarības. Masļeņicas laikā ir jāizklaidējas, katru dienu jāiet ciemos vai jāsagaida ciemiņi pašiem, bet svarīgākais šajos svētkos ir cept pankūkas, jo tieši pankūkas šajos svētkos ir  galvenais saules simbols. Šajās brīvdienās Masļeņicas svētki plaši ieskandē Latgali - gan lielākās pilsētas, gan daudzviet lauku pagastus.

Meteņi jeb Masļeņica ir vieni no senākajiem un krāšņākajiem slāvu tautu svētkiem, cilvēki pulcējas vienkopus un  ar dažādām izdarībām pavada ziemu un sagaida  pavasari, Daugavpilī tie jau ir tradicionāli svētki, saka pilsētas kultūras pārvaldes vadītāja Eleonora Kleščinska.

Katrai šīs nedēļas dienai, kad slāvi svin Masļeņicu, ir sava nozīme. Sestdien, 12.martā, kad Daugavpilī svinēja plašo Masļeņicu, bija sava sūtība, svētdiena paiet piedošanas zīmē.

"Tā ir piedošanas svētdiena, īpaša diena, kad cilvēki viens otram saka „piedod, Kristus dēļ, ja esmu tevi sāpinājis vai grēkojis un otrs  atbild „un Tu man piedod, Dieva dēļ”. Tā ir īpaša cilvēku savstarpējā saziņa, kas ir neiztrūkstoša Masļeņicas nedēļas sastāvdaļa. Mums šis laiks ir īpašs, jo uz Daugavpili sabrauc daudz ciemiņu no Lietuvas, Igaunijas, Krievijas un mēs kopīgi svinam šos svētkus. Protams, tradīcija ir pankūku cepšana ar ikriem, zivīm vai vienkārši tāpat, jo pankūkas ir saules un pavasara simbols," stāsta svētku tradīciju nesēji - Daugavpils Krievu kultūras centra aktīvisti Gerodida Bogdanova un Jurijs Jermakovs.

Masļeņicas nedēļa galā, un to, ka noslēguma svētku dienai ir sava īpašā sajūta un tradīcija, apliecina  arī Daugavpils kultūras pārvaldes vadītāja Eleonora Kleščinska. Vēl tradīcija šajos svētkos slāviem ir dedzināt salmu lelli, tam simboliska nozīme ar savu sūtību, tā attīrot sevi no sliktā, saka Eleonora.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti