Pārtikas revidents

Kā veikalā izvēlēties kvalitatīvu un sev piemērotu sieru

Pārtikas revidents

Pārtikas revidents. Siers

Noderīgi padomi Jāņu siera siešanā

«Īstās latvju saimnieces» Zandas Žentiņas Jāņu siera recepte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šova “Īstās latvju saimnieces” otrās sezonas uzvarētāja, Valmieras puses “Vīnkalnu” saimniece Zanda Žentiņa dalījās ar savu Jāņu siera recepti, ko iemācījusi vecmāmiņu un ko viņa paredzējusi nodot savu mazmeitu pūrā. Galvenās siera sastāvdaļas ir svaigpiens un biezpiens.

“Var izvēlēties dažādus biezpienus – vājpiena vai pilnpiena – ar lielāku vai mazāku tauku procentu, bet man vienmēr patīk paņemt vājpiena biezpienu, jo es izmantoju ļoti treknu pilnpiena pienu,” stāstīja saimniece.

Lai pagatavotu Jāņu sieru, vajadzēs arī sviestu, olas, ķimenes un sāli, kā arī citronu. Citrons ir nepieciešams tāpēc, ka skābāks biezpiens labāk sarauj pienu. Bet, tā kā mūsdienās veikalā pieejams svaigs biezpiens, trūkstošo skābumu tam var piešķirt citrona sula.

Lai vārītu pašu sieru, ir nepieciešams pēc iespējas lielāks katls, to liek uz uguns un pašā apakšā ielej nedaudz ūdens, lai, vārot pienu, tas nepiedeg pie katla apakšas. Žentiņa pamācīja, ka tas jāsilda līdz +90 grādu temperatūrai jeb brīdim, kad tas sāks “blusoties”: “Piens it kā kustēsies, tajā būs tādi mazi burbulīši. Šī “dzīvība” pienā rāda, ka tas ir karsts, tie tad ir tie 90 grādi, un tajā brīdī mēs varēsim likt klāt biezpienu.”

Tālākais process ir lēns un apdomīgs. Piens un biezpiens jāmaisa tik ilgi, līdz parādās sūkalas, proti, piens kļūst tāds kā zaļgans un caurspīdīgs. Kad piens ar biezpienu izmaisīts tiktāl, ka redzam arī sūkalas, tās ir jānolej. Žentiņa gan piebilda, ka sūkalas zemē liet nedrīkst. Tās senos laikos deva lopiņiem un sūkalas var izmantot arī skaistumkopšanā: “Tās ir ārkārtīgi vērtīgs skaistumkopšanas līdzeklis. Tad, kad es vāru sieru, es vakarā kājas izmērcēju sūkalās. Jo tad, kad siltās sūkalās pamērcē kājas, tad tās ir kā bērnam atkal.”

Kad sūkalas nolietas, svaigo sieru iesien marlē un tam jāļauj nedaudz notecēt.

Tad tajā pašā lielajā katlā liek karsēties sviestu, apgrauzdē ķimenes un iemaisa iepriekš pagatavoto biezpienu un olas. Ja sieru vēlas viendabīgi dzeltenu, jāpievieno jau iepriekš sakultas olas. Bet, ja grib pagatavot marmorizētu sieru, proti, tādu, kurā redzami gan balti, gan dzelteni siera graudiņi, atsevišķi jāpievieno gan sakults olas baltums, gan dzeltenums.

Žentiņa stāstīja, ka karsēšanas process ir ātrs un siers nemitīgi jāmaisa: “Tas ļoti strauji jāmaisa, un tad jānotiek tādam momentam, kad tu redzi, ka sieriņš saiet kunkulī. Process ir ātrs, straujš,  un sieram ir jāsaiet vienā kunkulī. Ja tas nenotiek, tad ir slikts saimnieks.”

Kad siers ir sarāvies, to ņem no uguns un pilda māla traukā. Saimniece stāstīja, ka to var gan atdzesēt, gan arī ēst siltu.

Saimniece arī piebilda, ka siers uz Jāņiem nav domāts tikai tāpēc, lai to ēstu. Tā ir saules enerģija un tieši tāpēc šis siera ritulītis ir dzeltens un apaļš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti