Ideālais risoto. Pieci knifi, kurus receptēs nepiemin

Ideālā gadījumā risoto ir sātīgs, bagātīgs, bet ne smags vai ķepīgs rīsu ēdiens, kam bieži vien pievienoti dārzeņi, gaļa vai zivs, siers un zaļumi. Lai pagatavotu risoto pašu spēkiem, svarīgāk par izvēlētajām piedevām ir pareizā tehnika, Latvijas Radio raidījumā "Piecas garšas" stāstīja pavārs Ritvars Toms Logins un atklāja piecus ieteikumus, kas palīdzēs pagatavot gardu risoto. 

Pavārs norādīja, ka risoto tiek gatavots no speciāliem īsgraudu šķirnes "arborio" rīsiem. Veikalā jāuzmeklē vai nu šī šķirne, vai rīsi, uz kuru iepakojuma jau norādīts, ka tie paredzēti tieši risoto gatavošanai. 

Tāpat svarīgs garšīgs un kvalitatīvs buljons. Tas nav obligāti jāgatavo pašam, arī veikalā nopērkamie sasaldētie vai gatavie buljoni, kas gatavoti no īstiem kauliem, būs labi, taču buljona kubiņus izmantot nevajadzētu. 

Risoto pamatā ir četras sastāvdaļas – rīsi, buljons, sīpols un siers.

Lai to pagatavotu, katlā jāliek rīsi ar sīpolu, tie nedaudz jāapcep, tad jāpievieno pa kausam buljona. Speciāli risoto paredzētie rīsi uzsūks buljonu, un katlā atkal paliks tikai rīsi bez šķidruma, tad atkal jāpievieno kausiņš buljona. Šis process jāatkārto aptuveni 20 minūtes. Kad rīsi gatavi, tiem pievieno sieru un piedevas. Pavārs uzsvēra, ka gatavošanas procesā katlam tiešām jāstāv klāt, jāmaisa un jāuzrauga, lai nepiedeg. 

Pieci ieteikumi, kuru risoto receptēs bieži nav

  1. Pirmā kļūda, ko cilvēki bieži pieļauj, ir – pievieno aukstu buljonu. Buljons rīsiem jāpievieno karsts, jo, pievienojot aukstu, rīsi nepagatavosies vienmērīgi un process būs ļoti ilgs. Buljonam jāstāv blakus katliņā karstam, burbuļojošam. 
  2. Ļoti svarīgi ir nemaisīt visu laiku. Ja visu laiku maisīsim risoto, mēs atdzesēsim to, ielaidīsim masā gaisu, un tas kļūs nepatīkami ķepīgs, bet, ja maisīsim par maz, tas piedegs. Ideālais vidusceļš ir pamaisīt ik pa brīdim, ik pēc padsmit sekundēm. 
  3. Kļūda ir pievienot visu buljonu uzreiz vai pievienot par daudz. Ja pielejam visu buljonu uzreiz, sanāks zupa ar rīsiem. Jāatceras, ka buljons jāpievieno pa kausam. Ja gatavojam glāzi rīsu, tiem jāpievieno divas glāzes buljona. 
  4. Svarīgi ir gatavot rīsus pietiekami, bet nepārvārīt, lai tie neizšķīst. Kolīdz rodas sajūta, ka ir sasniegta ideālā konsistence un rīsi ir gatavi, bet ne pārvārīti, katls jāņem nost no karstuma un gatavošana jābeidz. 
  5. Nedrīkst pievienot piedevas jau gatavošanas sākumā. Neskaitot sīpolus, ko pievienojam sākumā, dārzeņi un gaļa jāpievieno pašās beigās un jāpievieno jau iepriekš pagatavoti, apcepti. Tāpat pašās beigās, kad rīsi jau gatavi, jāpievieno arī siers, krēmsiers vai saldais krējums.

Raksts LSM.lv pirmo reizi publicēts 2022. gada 23. februārī.

Piecas garšas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti