4. studija

Vai apsaimniekotājiem ir tiesības sūtīt pārrēķinus ar atpakaļejošu datumu

4. studija

Ciklā 100 gadus lapas ir dzītas - aktrises Zanes Jančevskas dzimtas dižozols

Eksperiments svētku laikā - kādās cepamformās sanāk gardākie kēksi?

Eksperiments svētku laikā – kādās cepamformās sanāk gardākie kēksi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Svētku laikā saimnieces cels galdā kaut ko ļoti garšīgu, tostarp, piemēram, kēksus. Lai noskaidrotu, kādās cepamformās - modernajās silikona vai parastajās metāla – sanāk gardākie kēksi, Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" veica eksperimentu. Secinājums – silokona formas ir ērtākas, taču tām ir savas ēnas puses.

Šefpavārs Māris Astičs stāsta, ka metāla formas nevar izspiest uz otru pusi kā silokona formas. Cepšanai silikona formās nepieciešams daudz mazāk taukvielu. "Tajās var cept gan maizītes, gan kēksus, gan arī liet terīnes, saželēt, sasaldēt krēmus," stāstīja šefpavārs.

Konditore Ina Poliščenko eksperimentā sagatavojusi šokolādes kēksa masu un pildīja abās formās - silikona un metāla. Ja mīkla nav līstoša, tad tā forma ar iepildīto masu nedaudz jāpasit pret galdu, lai neveidotos gaisa burbuļi.

Tādā gadījumā troksnis no metāla formām ir lielāks. Gatavošanas laiks gan nemainās, teica Poliščenko.

Silikons var būt arī visdažādākajās formās, un pat vienkāršākais keksiņš pēc cepšanas var iegūt visai greznu izskatu. Kēksa pagatavošana ir vienkārša, ja tiek ievērotas vienādas proporcijas – sešas karotes cukura, sešas karotes ar mandeļu miltu un sešas olas. Mandeļu miltus var aizstāt ar parastajiem kviešu miltiem, bet tad "tas garšos kā parasts kēkss", sacīja  Poliščenko.

Viņa stāsta, ka nekādā gadījumā nevajag izmantot asus priekšmetus tad, kad gatavos kēksus ņem ārā no silikona fomas. Tāpat šo formu nevajadzētu likt trauku mazgājamā mašīnā, bet mazgājot ar rokām, nevajadzētu izmantot asas švammes, lao nesabojātu silikona virsmu.

Konditores ieskatā, silikona formā cepti kēksi sanākuši "poraināki un pufīgāki". "Silikons labvēlīgi ietekmē cepšanu, jo metāls ir biezāks, uzkarst citādāk un arī atdziest ilgāk," teica Poliščenko. Šefpavārs Astičs piebilst, ka silikona formā cepti kēksi "nedaudz karamelizējas," to virsma ir gludāka, bet "metāls vairāk cepina", kēksi ir tumšāki un to virsma spīdīgāka.

Lai arī šķiet, ka silikons aizstās vecās pannas un formas, tam tomēr ir arī savas ēnas puses. Tā kā materiāls ir pietiekoši dārgs, daži ražotāji skaistajām virtuves formām pievieno lētākus komponentus, kuri var būt kaitīgi mūsu veselībai.

"Silikoniem dažkārt pievieno tādas pildvielas kā krīts, kaolīns, kuras plaši izmanto plastmasas rūpniecībā.

Ja kompozīcija nav kvalitatīva, tad var novērot tādu parādību - ir saskatāmas tādas sīkas baltas daļiņas. Tas nozīmē, ka laika gaitā un apkārtējās vides faktoru ietekmē šīs sīkās daļiņas izsvīst uz virsmas. Bieži vien tās pašas par sevi nav kaitīgas, bet ļoti grūti pateikt, kas šim materiālam vēl ir bijis klāt, ar ko kopā šīs daļiņas migrējušas no pamatsastāva," atzīst Rīgas Tehniskās univesritātes (RTU) pētniece Velta Tupereina.

Izvēloties silikonu un to lietojot, būtu jāņem vērā arī daži padomi, piemēram, nevajadzētu izvēlēties pašas lētākās silikona formas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti