Radio vilks dabā

Latvijā atrasta lielākā Eiropas vabole - Briežvabole!

Radio vilks dabā

Pēteris Gobzems: kazas, strausi un to īpatnības

Vai tējai pieliktais medus ir kaitīgs?

Biškope: Medus karalis ir viršu medus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Par eksotisku medu Latvijā uzskata griķu medu, kas ir ne tikai vērtīgs, bet arī ar specifisku garšu, savukārt par medus karali uzskata viršu medu tā dārgās un darbietilpīgās iegūšanas un labo garšas īpašību dēļ, to Latvijas Radio raidījumā "Radio vilks dabā" atklāja zemnieku saimniecības "Baļļas" saimniece Ieva Bergholde. 

Kā noteikt medus šķirni? 

Medus iedalās divās kategorijās – ir monoflors medus un poliflorais medus. Poliflorais medus ir ražots no dažādu augu sugu ziedu nektāra, to iegūst, izsviežot visu medus ražu no visiem stropiem. Monoflorajam medum ievākšanas sistēma ir laikietilpīgāka.

Jāseko, kurš aug zied, lai nesajaucas dažādu ziedu medus. Izvietojot bišu stropus dažādās vietās, kurus pirms tam biškopis ir izpētījis, var iegūt dažādas medu šķirnes, savukārt medus šķirni var noteikt pēc ziedputekšņu sastāva tajā.

"Katrai medus šķirnei ir noteikts ziedputekšņu daudzums no attiecīgā auga, ko raksta uz etiķetes, lai pircējiem būtu skaidrs, no kādiem augiem iegūts medus," skaidroja Bergholde, piebilstot, ka "putekšņu daudzums mēdz būt atšķirīgs, jo ir dažādi augi, kuri dažādi ziedēšanas laikā atdod putekšņus." 

Savukārt putekšņu analīzes apstiprina, no kāda auga ir medus. Kā dažādu ziedu medu marķē to medu, kuram nevar noteikt šķirni ne pēc garšas, krāsas un auga, kas tajā laikā būtu ziedējis. 

"Par eksotisku medu Latvijā uzskata griķu medu, kas ir ne tikai vērtīgs, bet tam ir arī specifiska garša. Savukārt par medus karali tiek uzskatīts viršu medus tā dārgās un darbietilpīgās iegūšanas dēļ un par labajām garšas īpašībām," sacīja Bergholde.

Medus dabiskie procesi

"No Latvijā ievāktā medus 85–90 % vajadzētu sacukuroties cietam kā akmenim," Bergholde skaidroja. Tas esot atkarīgs no zieda, medus cukurošanās ātruma un tā, kādos kristālos viņš sacukurosies,  – to nosaka jau ziediņa nektārā esošā formula. Ir augi, kuriem šis process notiek ātri, piemēram, krustieži – rapši, pērkone, zvērene, tie sakristalizējas jau tad, kad tie nonāk stropā. Savukārt lapu izsvīduma medus var nostāvēt nekristalizējies līdz pat 12 mēnešiem.

"Kristalizējušos medu var pārvērst šķidrā ļoti elementāri – to termiski apstrādājot, nekarsējot augstāk par 45 grādiem," skaidroja Bergholde.

Medus krēmošana

Medus krēmošana ir process, ko var veikt arī mājās, – divas reizes dienā medus jāapmaisa, neliekot to ne siltumā, ne aukstumā, ļaujot tam kristalizēties. Rezultātā iegūs sabiezējošu medu. Rūpnieciski šis process tiek veikts, šķidram medum pievienojot perfekti sakristalizētu medu, izveidojot kristalizējušos, krēmīgu masu, kas tāda arī paliek. 

Medum var pievienot klāt arī ogas, žāvētus augļus, ar saldēšanu izžāvētus augļus vai iemaisīt sausas ogas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti