Nogaršo ar Pieci

Nogaršo ar Pieci. Buljons

Nogaršo ar Pieci

"Nogaršo ar Pieci" Rīgas restorānu nedēļu

"Nogaršo ar Pieci" atšifrē ēdienu nosaukumus un iejūtas kritiķu lomā

Frikasē, šifonāde, milfejs un tapioka. Kā neapjukt restorānu ēdienkartēs?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vairākās Latvijas pilsētās notikuši restorānu nedēļas pasākumi, kuru laikā restorāni saviem klientiem piedāvā īpašas ēdienkartes. Visai bieži tās papildinātas ar dažādiem terminiem, kas var radīt apjukumu, bet patiesībā apzīmē pavisam vienkāršas lietas. Ko nozīmē frikasē, šifonāde, milfejs, espuma un tapioka, Latvijas Radio 5 – "Pieci.lv" raidījumā "Nogaršo ar pieci" skaidroja pavārs Renārs Purmalis.

"Runājot par stilu un tendenci, kā pavāri nosauc ēdienus un kā restorānā tos ievieš, – daži tos nosauc pavisam vienkārši, bet ir restorāni, kas vai nu ļoti sarežģī lietas, vai tik ļoti vienkāršo, ka tu neko nesaproti," atzina pavārs.

Līdz ar to apjukt, lasot ēdienkarti restorānā, ir pavisam normāli, tomēr ir daži īpaši termini, kas nemainīgi nozīmē kaut ko vienu un kuru skaidrojums, kā izrādās, ir gaužām vienkāršs.

Piemēram, nosaukums "frikasē" pirmajā mirklī varētu raisīt asociācijas ar frikadelēm vai kaut ko fritētu, bet neviens no šiem variantiem neatbilst patiesībai

"Frikasē ir sautējums, kas pagatavots no gaļas gabaliņiem. Tie ir gaļas gabaliņi, kas apbrūnināti sviestā un pēc tam pasniegti mērcē, kas ir aromatizēta, gatavojot ar buljonu. Tas ir tāds kā sautējums stilīgā veidā," paskaidroja Purmalis.

Tāpat restorānu ēdienkartēs bieži tiek piedāvāts, piemēram, kāds sacepums ar dārzeņu šifonādi. Kas ir šifonāde?

"Tā ir gatavošanas tehnika, kurā zaļumi un garšaugu lapas, piemēram, spināti vai baziliks, vai dārzeņi, tiek sagriezti tievās, garās strēmelītēs. Te varēja arī vienkārši rakstīt – ar dārzeņiem vai dārzeņu strēmelītēm, bet tas izklausās labi – šifonāde, mēs ēdīsim šifonādi. Bet tās ir saplūkātas lapiņas," jokoja Purmalis.

Kādam izbrīnu var radīt arī vārdu salikums – tapiokas pērles.

"Tapioka ir ciete, kas iegūta no maniokas auga saknēm, kura sugas dzimtene ir Brazīlijas ziemeļu un ziemeļaustrumu reģioni, bet tā izmantošana tagad ir izplatīta visā Dienvidamerikā. Principā tas ir augs, no kura uztaisīta ciete, līdzīgi kā kartupeļu, kukurūzas ciete, un tad vienkārši no tās cietes ir uztaisītas bumbiņas," skaidroja Purmalis.

Šīs bumbiņas ir ērti uzvārīt un iekrāsot, līdz ar to no tām ērti uztaisīt kaut ko izskata ziņā līdzīgu pērlēm. Tām nepiemīt nekāda īpaša garša, bet tās skaisti izskatās.

Savukārt termins espuma restorānu ēdienkartēs nozīmē putas, kad kāds šķidrums ar speciālu iekārtu ir pārvērsts gaisīgā konsistencē. Tas ir lielisks papildinājums ēdiena tekstūrai, no kā nevajadzētu baidīties.

Bet termins milfejs ir radies no franču valodas un nozīmē – kārtaina kūka. Tā var būt gan kūka "Napoleons", gan krēmšnite, gan kāda cita kārtainā kūka, kurai nav atsevišķa nosaukuma.

Nogaršo ar pieci

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti