Ar vieglu un galvenais – ātru fermentēšanas recepti cukīni un paprikai Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" dalījās fermentēšanas entuziaste Baiba Rudoviča.
Nepieciešams:
-
Cukīni
-
Paprika
-
Garšvielas pēc izvēles (ķiploks, timiāns, rozmarīns, lauru lapa, pipari, pētersīļi, selerija, oregano)
-
2% sāls ūdens
-
Burka
-
Slogs
Pagatavošana:
"Tā ir brīnišķīga recepte, ko var pagatavot 10 minūtēs. Ņemam fermentēšanai piemērotu burku, liekam tajā daudz dažādas garšvielas, kas labi sader kopā un nāk prātā, kad iedomājamies kečupu. Tas var būt ķiploks, timiāns, rozmarīns, lauru lapa, pipari, pētersīļi un selerijas – viss pēc iespējām un vēlmēm, bet ķiploks, timiāns un rozmarīns, varbūt arī oregano, būtu tāds labs pamats," stāstīja Rudoviča.
Tad ņem tīrus un labus cukīni (svarīgi, ka tie nav iebojājušies) un sagriež lielākos un mazākos gabaliņos. Tos saliek burkā. Pa virsu liek sagrieztu papriku.
"Uzliekam virsū slogu, lai tie nepeld uz augšu un nesaskaras ar gaisu, un uzlejam 2% sālsūdeni. Atstājam istabas temperatūrā. [Ilgums] atkarīgs no tā, cik istabā ir silti – apmēram trīs dienas, bet maksimums nedēļu, un tad nesam uz vēsumu jeb pagrabu un turam tur tik ilgi, cik gribam," stāstīja Rudoviča.
Fermentēšanās procesā cukīni un paprika kļūs mīksti, un tieši no šī defekta veidojas galvenais efekts – fermentētos cukīni un papriku var izmantot dažādu mērču un ēdienu pagatavošanā.
"Tad, kad jūs vēlēsieties uztaisīt kādu kečupu vai tomātu mērcīti, tad paņemsiet šos safermentētos cukīni ar papriku un sablendēsit ar tomātu pastu, un jums būs brīnišķīgs kečups bez cukura, bez piedevām. Visi ēdīs, slavēs un brīnīsies," ieteica Rudoviča.