Dienas ziņas

Demonstrē dronus profesionālai lietošanai

Dienas ziņas

Rīgas zoodārzā degunlāčiem jauna mītne

Zoodārza filiālē "Cīruļi" jauni iemītnieki

Zoodārza filiālē «Cīruļi» divas jaunas lūšu meitenes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Rīgas Zooloģiskā dārza ārpilsētas bāze “Cīruļi” šonedēļ papildināta ar divām lūšu meitenēm. Viena no tām - Jakobīne ir dzimusi Rīgas zoodārzā, bet Dadze nāk no Viļakas, kur pieklīdusi strādniekiem mežā.

Dadzes stāsts ir saistīts ar cilvēku bezatbildību pret savvaļas dzīvniekiem. Viņa bija pieklīdusi mežstrādniekiem un lūsenes draudzīgā, rotaļīgā izturēšanās liecināja, ka pie cilvēku sabiedrības viņa bija labi pieradusi. Konstatēts, ka sākotnēji Dadze dzīvojusi kādā ģimenē, bet, kļūstot lielākai un attīstoties savvaļas zvēra rakstura iezīmēm, saimnieki viņu bija pametuši mežā.

Pirmās dienas jaunajā mājvietā - “Cīruļos” - abi dzīvnieki aizvadīja bailīgi, sākumā arī atsakoties ēst. Bet tagad jau esot apraduši ar jaunajiem apstākļiem.

“Viņas Rīgā, karantīnā, bija mēģinājums abas divas jau divas nedēļas pirms pārvešanas salikt kopā, lai sadraudzējas. Tā sadraudzēšanās tur diezko nesanāca, jo Jakobīne ir nešpetnāka raksturā, vairāk tāda savvaļnieciskāka, un nekāda dižā draudzība tur nesanāca, bet trešdien mēs te smējāmies vēderus turēdami, jo abas divas bija cieši saspiedušās uz plauktiņa kopā. Tātad jaunie apstākļi visu ir sakārtojuši,” stāsta “Cīruļu” vadītājs Arnis Bergmanis.

Zoozdārza darbinieks Imants Roģis skaidro, ka lūši ēd pamatā svaigu gaļu: "Tie ir putni, jūras cūkas, truši, liellops pamatā. Viņi neēd treknu gaļu, viņi ēd svaigu, liesu gaļu." Kopšana esot vienkārša, jo lūsis neesot nikns uzbrucējs, bet labāk izvairās no cilvēka.

Šobrīd Latvijas mežos dzīvo aptuveni 600 lūšu. Mūsu valstī šos dzīvniekus ir atļauts medīt, bet, piemēram, Lietuvā to populācija ir tikai ap 100 dzīvniekiem, tāpēc jau 10 gadus tie ir aizliegto medījamo dzīvnieku sarakstā. Arī Igaunijā divus gadus bijis šāds liegums, bet tagad to populācija ir ap 450 īpatņu un aizliegums ir atcelts.  

“Ja mēs skatāmies par to populāciju kopumā, tad Igaunija, Latvija, Latvijas - Krievijas - Baltkrievijas pierobeža, Lietuva, Lietuvas - Polijas robežas, tas ir viens liels areāls gan vilkiem, gan lūšiem. Ja Eiropā lācis, lūsis un vilks ir īpaši aizsargājama suga, tad Eiropas ziemeļu areālā, kur esam mēs, tas stāvoklis ir salīdzinoši labāks,” skaidro Bergmanis.

Abas lūšu meitenes pastāvīgi dzīvos “Cīruļos”, bet pēc diviem gadiem lems, vai no viņām veidos vairojošos pārus vai paliks vienkārši kā grupiņa. “Cīruļos” joprojām dzīvo lūsene Margo, kurai ir jau 18 gadi. Viņa ir Latvijas rekordiste, jo pasaulē laidusi ap 20 lūsēnu, kuri šobrīd dzīvo vairākos Eiropas zooloģiskajos dārzos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti