Dienas ziņas

Galdā ceļ pašdarītu medalu

Dienas ziņas

Pļava - dabas aptieka

Latvijas zirgu audzētāju diena Latgalē

Zirgkopībā akcentē ciltsdarba nozīmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Zirgu audzēšana Latvijā šobrīd ir dārga, tā uzskata zirgu audzētāji. Zirgs arvien retāk tiek izmantots tradicionālo lauku darbu veikšanai. Tikai Latvijas nostūros zirgs tiek iejūgts ratos, lai nokļūtu pilsētā. Pārsvarā zirgi tiek audzēti sportam vai reitterapijai. Lai palielinātu zirgkopības nozarē iesaistīto cilvēku zināšanas par Latvijā audzētiem zirgiem, to vērtēšanu, sagatavošanu un iegūto rezultātu izmantošanu ciltsdarba realizācijā, “Latgales zirgu audzētāju dienās” pulcējās desmitiem zirgu audzētāju no visām Latgales malām. 

Tīršķirnes zirgu audzēšana mūsdienās ir viens no dārgākajiem priekiem. Taču Latgalē zirgu mīlētāju ir liels pulks, tam par pierādījumu bija desmitiem zirgu audzētāju sanākšana kopā Rēzeknes pilsētas pievārtē zirgu sētā “ Untumi”.

„Latvijā ir apmēram 11 000 zirgi, kopā dažādu šķirnes un ieskaitot bezšķirnes un poniju. No tiem kā Latvijas šķirnes skaitās 6000, un tad vēl sadalās braucamie tipa zirgi, un sporta tipa zirgi, un protams, sporta ir vairāk. Ir zirgi iekļauto ģenētisko resursu saglabāšanas programmā, kas ir lauku attīstības plāna ietvaros, tiek atbalstīti par to ka viņi ir gatavi saglabāt šo ģenētisko resursu,” analizē Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācijas izpilddirektore Aija Luse.

Pasākuma ideja bija braucamā tipa zirgu/ģenētisko resursu popularizēšana, jo sporta zirgiem regulāri notiek jāšanas sporta sacensības, kur tiek vērtēta to kvalitāte, tāpēc galvenais mērķis ir parādīt, cik nozīmīgi ir braucamā tipa zirgi visā nozarē un tautsaimniecībā.

„Es izvēlējos priekš sevis, savam hobijam un priekam... Nezinu, cik izdevīgi daudz prasa līdzekļus, tas ir kā hobijs,” norāda zirgu audzētāja no Dricānu pagasta Lilija Neparte.

„Latgale var atšķirties ar to ka šeit vēsturiski ir bijuši rikšotāji. Jau pagājušā gadsimta vidū šeit tika ievesti Krievijas, Amerikas tīršķirnes dzīvnieki un šeit viņi it kā audzināti, turēti skrēja hipodromā,” norāda zirgu sētas „Untumi” saimniece Ligita Harčevska.

Pasākuma laikā goda rakstus saņēma izturīgie zirgu turētāji Latgalē. Valentīna Reliņa ar zirgkopību nodarbojas jau vairāk kā 20 gadus. „Septiņus kumeļus esmu izaudzinājusi, pašlaik ir ērzelītis un ķēvīte mēneša vecumā. Bet tas ir dārgs prieks? Nu jā zirgiem vajag daudz barības un par viņiem rūpēties (..) Grūti pateikt, tagad maz kas strādā, agrāk es jau visu darīju. Mums bija genofonda ķēve un mēs visu pļāvām, sējām, arām visu, tagad traktors, tagad ir brīvāk, audzē tikai priekš kumeļiem,” sacīja Viļānu novada p/s „Reliņi” saimniece Valentīna Reliņa.

 Kopumā zirgu skaits Latvijā strauji sarūk, šobrīd Latgales saimniecībās ir apmēram 1000 zirgi, pie Rīgas reģionā apmēram 800. Tomēr zirgkopības nozarē ir vēl kāds būtisks jēdziens – vēlme nodarboties ar zirgiem un mīlestība pret šo dzīvnieku. Tas varētu būt enkurs, kas noturēs nozares lejupslīdi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti