Krustpunktā

Žurnālisti par naturalizācijas iespējām un rektores atcelšanu Ventspils Augstskolā

Krustpunktā

Teoloģijas apguve LU: kāpēc būtu nepieciešama vēl Kristīgās teoloģijas fakultāte?

Inčukalna gudrona dīķu sanācija: naudas nav, arī rezultāta nav; būs jauns konkurss

Zinātnieks: Inčukalna gudrona dīķu indīgās vielas 25 gados var nokļūt līdz Gaujai

Toksiskās vielas no Inčukalna sērskābā gudrona dīķiem 25 gadu laikā var sasniegt Gauju, to Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides modelēšanas centra direktors, zinātnieks Aivars Spalviņš.

"Gaujas upe ir galvenais objekts, ko [gudrons] apdraud," sacīja Spalviņš, norādot, ka piesārņojums no Dienvidu dīķa, kur gudrons lielākoties ir cietā veidā, Gaujas upi var sasniegt 80 gadu laikā, bet no Ziemeļu dīķa, kur gudrons ir sajaukts ar smiltīm, daudz ātrāk – 25 gadu laikā.

"Tas kustības ātrums ir diezgan viegli aprēķināms – ir jau 50 gadu vērots, kā tas viss notiek, tas process ir monitorēts. Tā kā mums ir pilnīgs pamats ticēt, ka tas aprēķins ir precīzs," noteica Spalviņš.

Fakti:

  • Inčukalna sēsrkābā gudrona Dienvidu un Ziemeļu dīķi ir bīstamākie vides objekti valstī. Tas atrodas 35 kilometrus no Rīgas.
  • Dīķi izveidoti pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, kad tos sāka izmantot kā atkritumu poligonu viena no lielākajām Padomju Savienības smērvielu rūpnīcām. Ražojot parfimēriju un medicīniskās eļļas, no jēlnaftas atšķirtais gudrons tika vests uz mežu pie Inčukalna. Daļu apbēra ar smiltīm, daļu glabāja teju kilometru dziļā dziļurbumā. Vides drauds ir tas, ka sērskābais gudrons nonāk gruntsūdeņos un varot tikt līdz Gaujai.
  • Dīķu attīrīšanu teorētiski valsts sāka plānot jau 2004. gadā, taču īsti darbi notikuši tikai pēdējos gados. Sanācijas darbu noslēguma termiņš vairākkārt atlikts, un tagad tas pārcelts uz 2019. gadu.

Pēc viņa teiktā, toksiskās vielas līdz Gaujai nokļūtu "stipri novājinātā veidā". "Līdz ar to, kamēr nonāks līdz jūrai, tur nekas īpašs nav gaidāms, jo Gauja jau tāpat ir piesārņota," stāstīja Spalviņš, gan atzīstot, ka pēc piesārņotā ūdens ieplūšanas Gaujā ciestu daba, bet "tas būtu tikai lokāli".

"Jo atšķaidīšanās ir ļoti ievērojama. Pat ja upē ir mazūdens periods, tas vienalga nozīmē to, ka koncentrācija samazinās 1500 reižu, kamēr aizplūst līdz jūrai. Tā kā no tā viedokļa nebūtu nekas šausmīgs. Bet, no otras puses, Eiropa mūs nesapratīs, ja tas darbs [dīķu sanācija] netiks novests līdz galam," teica Spalviņš.

Jau ziņots, ka Valsts vides dienests (VVD) pēc strīdiem ar Inčukalna sērskābā gudrona dīķa sanācijas darbu veicēju - "Skonto būvi" - nolēma pārtraukt līgumu ar šo uzņēmumu. Tas skaidrots ar "Skonto būves" paziņojumiem un rīcību, kas vērsta uz līguma saistību nepildīšanu.

VVD izsludināja jaunu iepirkumu dīķu sanācijai. Šobrīd tiekot vērtētas trīs kompānijas: Beļģijas uzņēmums "DEC NV", kā arī divi uzņēmumi no Latvijas – AS "A.C.B." un PS "Inčukalns", iepriekš vēstīja LTV raidījums "De facto".

Sākotnēji plānots, ka dīķus izdosies attīrīt par 29 miljoniem eiro, taču vēlāk summa palielināta līdz 45 miljoniem eiro. Pašlaik dīķu sanācijai atlikuši 16 miljoni eiro, taču tiek lēsts, ka vajadzēs vēl deviņus miljonus eiro. Gudrona dīķu attīrīšanai paredzēts Eiropas Savienības fondu līdzfinansējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti