Rīta Panorāma

Koncerts ciklā «Dzimuši Latvijā» – pianists Georgijs Osokins

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Ceļ trauksmi par eko-sistēmas sabrukumu

Zinātnieki ceļ trauksmi par ekosistēmas sabrukumu

Zinātnieki brīdina, ka cilvēka darbība var izraisīt lielāko sugu izmiršanu vairāku miljonu gadu laikā. Ņemot vērā, ka riskam šoreiz ir pakļauti kukaiņi, kuri dabā pilda neskaitāmas funkcijas, kopējai pasaules ekosistēmai tas draud ar katastrofu.

Londonas Dabas muzejā ir apskatāmi miljoniem kukaiņu. Daži no tiem jau ir izzuduši, un, saskaņā ar jaunāko zinātnieku ziņojumu, līdz gadsimta beigām tiem varētu sekot arī pārējie.

Apkopojot vairāk nekā 70 pētījumus pēdējo 13 gadu laikā, zinātnieki secinājuši, ka visu mūsu planētas kukaiņu masa katru dekādi sarūk par ceturtdaļu. Tas savukārt var izraisīt ekosistēmu sabrukumu dažādās pasaules daļās.

"Pēc manu kolēģu salīdzinājuma, tā ir spēle – kur no torņa viens pēc otra tiek izņemti klucīši. Sākumā šķiet, ka viss ir kārtībā, bet tad pēc nākamā klucīša izvilkšanas, pēkšņi sabrūk viss tornis. To nekad nevar paredzēt uz priekšu un to, kas izņemts, nevar atlikt atpakaļ," sacīja Londonas Dabas muzeja pārstāvis Makss Bārklijs.

Kukaiņi izzūd astoņas reizes ātrāk par zīdītājiem, putniem vai reptiļiem.

Kaut arī visu kukaiņu biomasa uz Zemes joprojām ir 17 reizes smagāka par cilvēku masu, pēdējo 30 gadu laikā tā konstanti samazinās, un pēc pašreizējā tempa var pilnībā izzust jau līdz gadsimta beigām.

Zemes četru miljardu gadu ilgajā vēsturē reģistrētas piecas sugu masveida izmiršanas dabas katastrofu dēļ, to vidū vulkānu izvirdumi, ledus laikmets un meteorītu ietekme.

Pēc daudzu zinātnieku viedokļa, mēs esam sestās sugu masu izmiršanas priekšā. Un tās iemesls ir cilvēku aktivitāte. Galvenokārt kukaiņu izzušanā tiek vainota lauksaimniecība, kur plaši izmanto pesticīdus. Taču savu artavu dod arī klimata izmaiņas, krasas temperatūras svārstības un urbanizācija.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt