Dienas ziņas

Pieprasījums pārsniedz piedāvājumu

Dienas ziņas

Ogrē demontē bīstamos bērnu rotaļlaukumus

Vairāku novadu peldvietās savairojušās zilaļģes

Zilaļģes saziedējušas vairāku novadu peldvietās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šonedēļ atgriezušies vasarīgi laika apstākļi, tomēr vairāku novadu peldvietās no ūdensprieku baudīšanas vajadzētu atturēties, jo ūdenī savairojušās cilvēka veselībai kaitīgās zilaļģes. Pašlaik laboratoriski apstiprināta zilaļģu klātbūtne vairākās atpūtas vietās Daugavā Ķekavas novadā, bet aizdomas par aļģu klātbūtni esot arī Bauskas un Baldones novados.

Oficiālu peldvietu Ķekavas novadā nav, tomēr sešās populārākajās ūdens kvalitāti regulāri uzrauga pašvaldības vides speciālisti. Jau kopš pagājušās nedēļas nogales trīs peldvietās paziņojums vēsta, ka peldēties nav ieteicams, jo ūdenī savairojušās zilaļģes.

Ķekavas novada pašvaldības galvenā vides pārvaldniece Sigita Varika stāsta, ka zilaļģu koncentrācija bija samērā neliela. “Paraugi tika ņemti pagājušajā otrdienā. Šobrīd ir nedēļa apritējusi, laiks nav bijis karsts un, vizuāli skatoties, koncentrācija ir samazinājusies, tā kā lielam satraukumam nav pamata,” viņa spriež.

Daugavā iepretim Nāves salai šorīt zilaļges tikpat kā nav redzamas, bet peldvietā pie Daugmales pilskalna ūdens virsmu joprojām klāj zilzaļais slānis. Zilaļģes konstatētas arī Daugavā pie atpūtas vietas "Ziedonis".

“Katru gadu situācija ir atšķirīga. Pagājušajā vasarā bija vairāk zilaļģu, it īpaši pie Daugmales pilskalna, bet katru vasaru to nav,” norāda Varika.

Veikt analīzes gatavojas arī Bauskas novada pašvaldība, kur aļģu ziedēšana konstatēta  Mūsas upē, kā arī Baldones novads, kur aizdomas par zilalģēm ir peldvietā ''Saliņas''.

Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis skaidroja, ka  šogad laika apstākļi neesot labvēlīgi zilaļģu attīstībai, tomēr ūdeņos, kas bagāti ar barības vielām, to savairošanās esot iespējama.
Zilaļģu ziedēšana ir bioloģisks process, tomēr peldēties šādās vietās nevajadzētu, jo aļģu sugu esot daudz, un dažas no tām ir toksiskas. To noteikt tikai vizuāli gan nevarot.

“To var noteikt tikai veicot toksīna analīzes ūdenī, ko Latvijā, manuprāt, neviena laboratorija nedara, jo tas ir pietiekami sarežģīti un dārgi. Kaut kādi pētījumi ir bijuši, bet tad šīs analīzes ir sūtītas uz ārzemēm,” skaidro Kadiķis.

Zilaļģu savairošanās novērojama jūlija beigās un augusta sākumā  ilgstoši sausā un karstā laikā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti