Ziemā atļauts barot tikai Latvijā ziemojošos putnus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Aukstais un drēgnais laiks mudina cilvēkus būt līdzcietīgiem pret mums apkārt mītošo dzīvo radību. Visvienkāršākais veids, kā palīdzēt dzīvajai dabai, ir barot putnus. Tomēr tas ir jādara pareizi un ne visiem putniem ir veselīgi saņemt cilvēku doto barību. 

Kamēr zeme vēl nav pārklāta ar sniegu, tikmēr putnus nav nepieciešams barot, tomēr, kad visu Latviju klās bieza sniega sega, cilvēki ir laipni aicināti palīdzēt mūsu lidojošajiem draugiem.

"Šis jautājums ir atkarīgs no katra paša slinkuma pakāpes, vai grib barot, vai negrib barot. Bet, ja reiz ir sākts barot, tad tas ir jādara līdz pavasarim, kamēr ir aukstais laiks. Neatkarīgi no tā, vai ir -30, vai ir -5 grādi ir jābaro. Katru rītu barībai tur ir jāatrodas un jāskatās, lai tās ir pietiekami daudz. Nevar tā – šodien ir auksts, šodien es neiešu, bet rīt ir silts, tad es aiziešu," nopietno attieksmi pret iesākto paradumu skaidro Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Ja putns ierastajā vietā kādā rītā neatrod barību, tam sākas stress, tiek patērēts vairāk enerģijas un rezultātā tas var pat aiziet bojā. Putniņus var barot ar baltmaizi, graudiem, auzu pārslām, arī ar speķi, tikai tas nedrīkst būt sālīts vai žāvēts.

"Ja ir vēlme vairāk piebarot mazos putniņus nekā tos lielos, piemēram, ja sīlis atnāk ciemos, tad viņš ātri iztīra tukšu barotavu, tad var mājiņai apsist apkārt sietu (ar 5cm x 5cm acīm). Tie, kas mazāki, tiek iekšā, tie, kas ir lielāki, tiem diemžēl ir jāmeklē kaut kur citur," pamāca Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Lielkalns.

Lieliem putniem ziemu pārdzīvot ir vieglāk kā mazajiem, tomēr eksperti strikti iesaka cilvēkiem rudenī un ziemā aizmirst par gājputnu, proti, gulbju barošanu. Ja cilvēki tomēr to dara, tad šie putni nemaz netaisās lidot kaut kur prom, kā rezultātā ziemā var sākties nopietnas problēmas un pietrūkt barības. Parasti sala laikā panika par gulbju likteni sākas arī pašos cilvēkos.

"Viņi apsēžas uz ledus, jo tā var pārskatīt apkārtni, vai nav lapsas. Un tad cilvēki ierauga, ka gulbis sēž un izdomā, ka tas ir iesalis un tad zvana glābējiem, ornitologiem. Visi skrien, mēģina glābt gulbi, bet viņš pieceļas kājās un aizlido, pastāstīja Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko.

Dmitrija Boiko pieredze liecina, ka no 10 izsaukumiem tikai vienā patiešām ir izrādījies, ka gulbis ir iesalis ledū. Tāpēc vislabāk ziemā priecēt acis tikai ap tiem putniem, kuriem šeit arī pa ziemu ir jāpaliek.

Viss ir ļoti vienkārši - jāuzņemas atbildība par tiem, kas pieradināti. Ja tiek baroti putni, tad tas jādara regulāri, bet gulbjus vairs nedrīkst barot, lai nenodarītu pāri šiem cēlajiem putniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti