4. studija

Vai statistika par vidējo algu atspoguļo realitāti?

4. studija

Vai vecākiem "jāmācās" kopā ar bērnu?

Neparastā zemestauku sēne

Zemestauku sēne – meža velte, kam piedēvē dziednieciskas īpašības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Zemestauku sēni, par ko klīst dažādas leģendas, mežos un mežmalās var meklēt jūlijā un augustā. Arī septembra sākumā kāda vēl nebūs izšķīlusies no olas stadijas un būs lietojama uzturā.

"Tā attīstība zemestaukiem ir ļoti interesanta. Sākumā izlien tāda kā vistas ola, apmēram tāda pati forma un lielums. Tad, kad zemestauki ir tajā olas stadijā, tad ir gan ēdami, gan lietojami medicīnā," stāstīja Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Daniele.

Latvijā oficiālajā medicīnā zemestauku sēni Onkoloģijas centrā  izrakstīja uz receptēm pēckara laikā – cik pilienu dienā jālieto. Arī dakteris Pauls Stradiņš savulaik slimnīcā vēža pacientus ārstējis ar šo sēni.

"Zemestaukus varat lietot medicīniskiem nolūkiem gan profilaksei, gan ārstēšanai. Ja paveicās to atrast, tad labāk mājas apstākļos pagatavot tinktūru vai izvilkumu ar alkoholisku dzērienu un to lietot gan profilaksei, gan papildu ārstēšanai, ja ir tāda vajadzība," stāstīja ārsts Sergejs Kuzņecovs.

Jautāts, vai taisnība, ka šī sēne palīdzot vēža pacientiem, ārsts sacīja, ka šī sēne tonizē organismu, paaugstina tā noturību – onkoloģiskas saslimšanas gadījumā pret starošanu un ķīmijterapiju.

"Ir jēga un drīkst lietot zemestaukus kopā ar ķīmijterapijas un starošanas ārstēšanu. (..) Bet tas ir tikai papildu līdzeklis," skaidroja ārsts. 

Tātad tikai viena šī sēne bez ķīmijterapijas un staru terapijas audzēju neuzvarēs, bet kombinēt kā papildu līdzekli varot.

Tirgū zemestauku sēnes ir ļoti pieprasītas un diezgan dārgas. "Šogad ir nedaudz mazāk [pircēju], bet pērk, bet ļoti labi pērk," stāsta "Rīgas centrāltirgus" tirgotājs Kristaps. Viņš atzina, ka sezonā kilograms zemestauku sēņu maksāja 10 eiro kilogramā, bet tagad - 12 eiro un vēlāk būšot vēl dārgāk.

Bet, ja cilvēks vesels kā rutks, profilaksei arī zemestauku sēne nāks par labu. Olu nomizo un pēc tam recekļaino slāni sagriež gabalos un gatavo salātus svaigā veidā. Bet, ja sēne jāuzglabā, tad gan vērts ievērot pāris drošības noteikumus.

"Ja nepagūst laikus sagatavot, tad no šīs olas ļoti īsā laikā, dažu stundu laikā izaug tāds apmēram 20 centimetru garš kātiņš un galā ir cepurīte, kas ir klāta ar zaļu gļotu slāni. Un šī cepurīte izplata ļoti nepatīkamu maitas smaku un pulcē mušas. Tad mušas īsā laikā to gļotaino slāni noēd un tādā veidā palīdz izplatīties sporām," stāstīja Daniele.

Lai nepiedzīvotu šādus brīnumus, ka ola sadomā izaugt ledusskapī, iesaka pie pamata krustu iegriezt. No sēnes var gatavot spirta uzlējumus, izvilkumus.

Raidījumā saka, ka sēnes var ēst arī svaigā veidā, tomēr vairums avotu internetā atzīmē, ka tā nevajadzētu darīt – sēne pirms lietošanas uzturā pamatīgi būtu jānovāra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti