«Zaļā josta»: Arvien biežāk kā kurināmo nelikumīgi izmanto bīstamos atkritumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pieaugot kurināmā cenai, aizvien biežāk atstrādātās smēreļļas tiek izmantotas kā kurināmais materiāls tam nepiemērotās krāsnīs, informē atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums "Zaļā josta". Iedzīvotāji, kas auto eļļas maina pašrocīgi, eļļas izmanto garāžu apsildei, savukārt juridiskas personas tās pārdod strauji plaukstošajā melnajā tirgū. Rezultātā tiek ievērojami kropļota videi kaitīgo preču apsaimniekošanas sistēmas darbība valsts mērogā, kā arī būtiski piesārņota vide, apdraudot iedzīvotāju veselību.

Atstrādātās smēreļļas ir videi kaitīgi atkritumi. Juridiskām personām tās ir jāapsaimnieko likumā noteiktā kārtībā, noslēdzot līgumu par eļļu savākšanu un utilizāciju ar specializēto bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu, kam ir licence šādu darbību veikšanai. Savukārt fiziskām personām, kas auto eļļas maina paši, atstrādātās eļļas ir iespēja nodot bez maksas specializētos bīstamo atkritumu nodošanas punktos, kuru darbību nodrošina pašvaldība.

"Šobrīd Rīgas domes organizētajā bīstamo un videi kaitīgo atkritumu nodošanas mobilajā akcijā iedzīvotājiem

ir iespēja pilnīgi bez maksas un dabai droši utilizēt izlietotās baterijas, atstrādātās eļļas un to filtrus, luminiscentās spuldzes, laku un krāsu atkritumus, organiskos šķīdinātājus un citas ķimikālijas un piesārņoto taru, kā arī neizlietotus ārstnieciskos preparātus un printeru un kopētāju kasetes.

Tomēr nezināšanas vai taupības nolūkos daudzas šīs videi bīstamās lietas tiek utilizētas pretlikumīgā veidā," skaidro uzņēmuma "Zaļā josta" pārstāve Laima Kubliņa.

"Šādu eļļu sadedzināšana ir regulāra prakse daudzos autoservisos, un pieļauju, ka, ņemot vērā pašreizējo energoresursu cenu pieaugumu, [tas] varētu turpināties", komentē autoservisā strādājošs darbinieks, kas vēlas palikt anonīms. Ja valstī vēlas sakārtot šo sistēmu, Valsts vides dienesta kontrolei būtu jāpievērš īpaša uzmanība šo smēreļļu utilizācijas jautājumam un kontrolei, vai šādas eļļas dedzināšanai uzņēmumi ir saņēmuši atbilstošas atļaujas.

Sadedzinot atstrādātās eļļas tam nepiemērotās krāsnīs vai apkures iekārtās, atmosfērā nonāk ievērojams siltumnīcefektu izraisošās gāzes apjoms, kā arī virkne ar kaitīgām un pat kancerogēnām vielām – hlors, broms, naftas produkti, policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži un citi ķīmiskie savienojumi, skaidro "Zaļā josta".

Atstrādāto eļļu izliešana kanalizācijā vai zemē arī nav pieļaujama, jo izraisa smagu gruntsūdeņu un augsnes piesārņojumu. 

Šobrīd Rīgā jau ir sākusies un līdz pat 22. oktobrim norisināsies bīstamo sadzīves atkritumu nodošanas mobilitātes akcija, aicinot rīdziniekus septembrī un oktobrī nedēļas nogalēs bez maksas nodot pārstrādei bīstamos sadzīves atkritumus. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti