4. studija

Kanalizācija - piepiedu kārtā?

4. studija

Uzņēmējdarbība īpaši aizsargājamā dabas teritorijā

Arboristi piedrazo Svētes upi!

Zāģējot krūmus, piedrazo Svētes upi; Dabas pētnieks Olte - ir pamats bažām

Arboristi, zāģējot kokus, piedrazojuši Svētes upi. Par to nobažījies Jelgavas novada iedzīvotājs Andrejs. Un dabas pētnieks Māris Olte skaidro, ka bažas ir pamatotas.

Andreja īpašumā ir pļava pie Svētes upes, savukārt kaimiņos atrodas pirts, kur savulaik rīkoti dažādi pasākumi, bet jau pāris gadus tā atstāta novārtā. Pēkšņi vasaras sākumā ieradās ar zāģiem bruņoti vīri un sāka zāģēt kokus.

"Zāģēšana notika kaut kur jūnija mēnesī. Es jau redzēju no tā gala, ka viņi met iekšā žagarus, es piegāju klāt, saku: "Zēni, nemetiet, jo viņi var aiziet pa upi un manā pļavā iekšā." Viņi man pateica: "Saimnieks visu nokārtos, mēs tikai zāģeri". Tā brigāde - zāģeri savu darbu izdarīja, krūmus sameta, zarus upē," stāsta Andrejs.

Tā kā vasara un rudens bijuši sausi, upes līmenis pašlaik ir krities, taču, visticamāk, ka rudens lieti, tāpat kā pavasara pali nekur nepazudīs.

"Ja sāks intensīvi līt, tai upei ūdens līmenis ceļas, viņš atnāk gandrīz līdz tam grodam. Upe ir pilla, un tie zari visi tiks nesti dies' zina uz kurieni. Kaut kur jau viņi aizdambēsies, jo viņa jau līdz Lielupei aiziet. Daļa aizies uz manu pļavu, kur man būs jātīra," skaidro Andrejs.

Dabas pētnieks Māris Olte skaidro, ka Andreja bažas ir visai pamatotas un diemžēl daudzi cilvēki mūsdienās no dabas ir pārāk attālinājušies.

"Ja tu gribi zināt apmēram, ko dara upes, tad iebāz bērna zābaciņu savā tualetes podā. Iebāz, norauj ūdeni vienreiz, otrreiz un skaties, kas notiek tālāk. Jebkurš šķērslis straumes ceļā rada neparedzamas sekas. Bieži vien šķiet, oj, oj, oj, nekas traks nebūs, bet tā fizika ir kāda: tā upīte tek, bet ir kaut kāds daudzums maksimumi, minimumi - pavasaris, rudens, un,

ja tu ieliec kaut kādu šķērsli tajā upē, tad vispirms jau kritušās lapas to šķērsli aplipinās un pacelsies ūdens līmenis. Viņš var izraut krastu vienā pusē, otrā pusē.

Tā tiešām ir nesaprātīga rīcība," stāsta Olte.

Pašvaldības pārstāvji ir sazinājušies ar īpašniekiem un, izrādās, ka koku zāģēšanu teritorijā veikuši profesionāli arboristi. Visas darbības ar pašvaldību esot saskaņotas. Īpašnieks esot apstiprinājis, ka pašlaik īpašumā notiek aktīvi darbi - koku un krūmu zāģēšana. Līdzko tas būs iespējams, teritorija tikšot sakopta. To solot tuvākajā laikā.

Aktīva darbošanās teritorijā gan nav redzama, arī zari izskatās nozāģēti labu laiku atpakaļ. Pašvaldība sola sekot līdzi, lai zinātu, ka viss ir kārtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti