Vistu vanagu ģimene turpina audzināt jauno paaudzi jeb pusdienas ligzdā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Dabas fonda tiešsaistes kamerās portālā dabasdati.lv varam vērot aizsargājamu putnu — jūras ērgļu, zivjērgļu, ūpju, vistu vanagu un melno stārķu dzīvi. Iepriekšējā sērijā runāts par lielo dumpju ligzdu, kurā palikuši nu jau tikai divi cālēni.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Silta un vasarīga, bet tomēr tāda lietaina priekšpēdējā maija nedēļa. Šur tur uzspīd saule, bet lielākoties pār debesīm pārvilkušies lietus mākoņi. Arī putni ligzdās mazliet tramīgi, šķiet, gatavojas lietus lāsēm.

No lietus paslēpušies, nu labi, mēģina paslēpties vistu vanagu cālēni. Es saku mēģina, jo viņi ir tik lieli, ka mātīte Margo vairs zem sava vēdera pelēkos pūku kažociņus nevar paslēpt. Lai gan no rīta, kad bija stiprāks lietus, viņa izstiepa savus spārnus un centās mazos aptvert un pasargāt. Īsti labi nesanāca, daži spārni tomēr salija. To pamanīja arī foruma dabasdati.lv lietotāja mega2, kura ziņo, ka lietus sākās ap pulksten 4 naktī.

Par vistu vanagiem, kura, starp citu, ir vienīgā putnu-pilsētnieku ligzda, esam mazāk stāstījuši gluži vienkārši tāpēc, ka ligzdā viss norit daudzmaz mierīgi. Ligzdā, kas atrodas kādā no Rīgas rūpnieciskajām zonām, pilsētnieku dzīvi izbauda Margo un Papiņš un trīs mazi, pareizāk sakot - palieli cālēni. No sākotnēji izdētām piecām olām izšķīlās tikai trīs cāļi -- notiek arī tā.

Vistu vanagu tēviņš, ko portālā dēvē par Papiņu, rūpīgi apgādā savu ģimeni ar... svaigi noķertiem baložiem.

Ēdiens ligzdā gan nedaudz sakrājies, tik ātri visu nevar apēst. Ligzdā redzamas gan baložu spalvas, mazi, tikko izšķīlušies cāļi un daudz citu nenosakāmas izcelsmes spalvu. Laikam nekārtību ligzdā pamanījusi arī vistu vanagu mātīte Margo. Forumiete  Mega2 raksta: beidzot Margo izvāc no ligzdas bedrītes ēdamo, mazajiem jau tā maz vietas, tad vēl pa ēdamo jāmīcās, un viens uzreiz ceļas kājās un sāk vicināties ar spārniem, tikai dupsis pa smagu un velk pie zemes

Ornitolgs Arnis Zacmanis stāsta, ka vistu vanags ir kā sprinteris. “Viņš noteikti nav tāds garais skrējējs vai lidotājs, kas var ilsgtoši dzīties pakaļ. Viņam ir tā priekšrocība, ka viņš ātri var uzņemt ātrumu un viņš ir ļoti manevrēt spējīgs, pateicoties lielai un kuplai astei. Tāpēc pēc iespējas būtiskāk ir saķert medījumu brīdī, kad viņš vēl nav uzņēmis ātrumu, pateicoties savai spējai manevrēt.”

Tātad, ja redzam satrauktu baložu baru, kas diezgan nervozi lidinās, visdrīzāk, kā stāsta ornitologs, tie cenšas izvairīties no vistu vanagiem un nenonākt uz viņu pusdienu šķīvja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti