Vienojas par rīcību ozolu kalšanas slimības izplatības ierobežošanai

Zemkopības ministrijā (ZM) decembra beigās izstrādāts rīcības plāns bīstamās ozolu slimības - akūtās ozolu kalšanas (Acute oak decline) - izplatības ierobežošanai. Šī slimība pirms kāda laika atklāta Talsu pauguraines dabas parka teritorijā augošajiem ozoliem.

Lai kopīgi izvērtētu situāciju un lemtu par turpmāko rīcību saistībā ar Latvijā pirmo reizi konstatēto akūto ozolu kalšanu, decembra nogalē ZM norisinājās sanāksme un diskusija, kurā piedalījās Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD), Valsts meža dienesta (VMD) un VAS “Latvijas Valsts meži” speciālisti, Latvijas mežzinātnes institūta “Silava” zinātnieki un Latvijas Meža īpašnieku biedrības pārstāvji, informē ZM.

Slimību Talsu pauguraines dabas parka teritorijā noņemtajos paraugos konstatēja VAAD eksperti pēc Valsts meža dienesta informācijas par kalstošiem ozoliem šajā parkā. Slimība īpaši izplatīta Lielbritānijā, kur tā pašlaik intensīvi tiek pētīta.

VAAD Nacionālās fitosanitārās laboratorijas vadītāja Gunita Bokuma diskusijā sniedza pamatinformāciju par konstatēto ozolu slimību un jau paveikto tās izpētē. VAAD eksperti jau uzsākuši sadarbību ar britu zinātniekiem.

Pēc diskusijas sanāksmes dalībnieki izstrādāja turpmāko rīcības plānu. Plānots, ka tiks sagatavots informatīvais materiāls un meža īpašnieku apsekošanas anketa, lai informētu sabiedrību un apzinātu slimības izplatību. Tiks rīkotas VAAD speciālistu apmācības paraugu noņemšanai no slimajiem ozoliem un tālākai to testēšanai, kā arī ierīkots izpētes parauglaukums.

Eksperti arī sagatavos rekomendācijas slimības ierobežošanai un apkarošanai.

Plašāka informācija par ozolu kalšanas slimību pieejama VAAD mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt