4. studija

5 minūtes līdz sodam

4. studija

Pirkuma čeki - ņemt vai atstāt veikalā?

Cik maksā tīrs kanāls

Vienīgā cerība Sarkandaugavas kanāla sakopšanai – Eiropas miljoni

Ikviena ūdenstilpne jebkuram dzīvojamajam rajonam pilsētā piešķir papildu bonusus. Rīgas kanāls ir pilsētas vizītkarte, un tas tiek kopts un pucēts augu gadu, taču ne būt ne visiem pilsētas kanāliem tā ir paveicies. Runa ir par Sarkandaugavas kanālu, kuru pašvaldība cer sakopt, piesaistot Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu.

Sarkandaugavas iedzīvotāja Ārija stāsta, ka ilgus gadus dzīvo Sarkandaugavā un Sarkandaugavas kanāla mala viņai ir iemīļota pastaigas vieta. Ārija ļoti labi atceras laikus, kad kanāla tuvumā bijis patīkami uzturēties.

"Atnācām, apsēdāmies. Un pat iedzērām kafijas tasi, saldējumu apēdām. Šobrīd abās pusēs ir haoss, un tas nav tīrīts itin nemaz," teica Ārija.

Jau piecus gadus cītīgi rosās Sarkandaugavas attīstības biedrība. Tās pārstāvji rīko kanālmalā talkas, izzāģējot krūmus un vācot atkritumus. Taču nu jau apzinās, ka viss, kas iespējams pašu spēkiem, ir paveikts. Biedrības sapnis un mērķis ir Sarkandaugavas kanāla malu padarīt par atpūtas zonu. 

 "Ar iedzīvotāju palīdzību mēs varam aktivizēt šo domu, ka tas ir vajadzīgs, rīkojot talkas. Bet šīs nav paceļams cilvēku rokām," atzina biedrības dibinātāja Alija Turlaja.

Blakus esošās rūpnīcas un ražotnes, kas vēsturiski jau šeit bijušas gadu desmitiem, maigi izsakoties, ir parūpējušās, lai kanāla ūdeņi sevī slēptu kuplu ķīmisko elementu buķeti.

"Kad taisījām analīzes, tad secinājām, ka gruntsūdeņi ir piesārņoti diezgan, bet, par laimi, tie ar gadiem nosēdušies tā, ka apkārtējai videi būtisks kaitējums nav . To ūdeni pat var izmantot, neskatoties, ka tur ir puse Mendeļejeva tabulas iekšā," sacīja Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta pārstāvis Ivo Kiršblats.

 Arī Rīgas attīstības plānos ir iztīrīt un sakopt šo – vienu no visnetīrākajiem Rīgas kanāliem. Mājokļa un vides departaments ir pasūtījis Sarkandaugavas kanāla sanācijas projektu, kur aprēķināts, ka naudas izteiksmē šis pasākums var izmaksāt 45 miljonus eiro.

Visas cerības tiek liktas uz ES fondu līdzekļiem. Taču, kamēr tiek gaidīti miljoni, Sarkandaugavas attīstības biedrība gribētu no pilsētas saimniekiem kaut vai elementāras, profilaktiskas  darbības kanāla sakopšanā.

"Ko mēs redzam, ko katru gadu varētu darīt – nepieļaut, ka aizaug ar smilgām, ar mazajiem kokiem," teica Turlaja.

Ja izdosies tikt pie nepieciešamajiem miljoniem, kanālu varētu iztīrīt pusgada laikā.

Pagaidām atbilde uz jautājumu, vai Rīgas saimniekiem Sarkandaugavas kanāla tīrīšanas projekts būs prioritāte, ir miglā tīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt