4. studija

Rīgas centra namos ūdens atstāj savādas melnas nogulsnes. Kas ir to sastāvā?

4. studija

Vietējie ķiploki pret importētajiem: kuri iedarbīgāki?

Jauns, efektīvs paņēmiens cīņā ar vides piemēslotājiem - tavs telefons!

«Vides SOS» pirmajā darbības mēnesī saņem 95 ziņojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Mēnesi ikvienam ir pieejama mobilā lietotne "Vides SOS", ar kuras palīdzību var ziņot par vides pārkāpumiem. LTV raidījums "4.studija" pārbaudīja, kā šī aplikācija darbojas. Pirmajā darbības mēnesī mobilā lietotne viedtālruņos lejupielādēta 2 514 reizes un saņemti 95 ziņojumi. Piektdien, 20.novembrī, notiks pirmā tikšanās ar Pierīgas pašvaldību pārstāvjiem, lai apmainītos ar informāciju par sadarbību vides aizsardzības veicināšanā un lietotnes „Vides SOS” pirmo mēnesi.

Jau mēnesi ikviens, kurš ir lejupielādējis mobilo lietotni "Vides SOS", var ziņot par vides pārkāpumiem. LTV raidījums "Ķepa uz sirds" ieradās nelegālā izgāztuvē Ķīpsalā pie Zunda kanāla, lai pārbaudītu, cik labi šī aplikācija strādā. Raidījuma "4.Studija" skatītājs vērsās pēc palīdzības, jo Ķīpsalā pie Zunda kanāla jau gadiem ilgi stāv atkritumu kalni. Tā kā nav zināms, kam šis zemes gabals pieder, skatītājs nav zinājis, pie kā vērsties un kam par šo problēmu ziņot. Tāpēc bija piemērots laiks izmēģināt jauno lietotni "Vides SOS".

Ja pamanīts kāds vides pārkāpums, cilvēkiem nav jāzina, kam konkrētais zemes gabals pieder - jānofotografē vietu, jāuzraksta aprakstā, kas redzams, piemēram, nelegāla izgāztuve, un automātiski šī informācija nonāks Valsts vides dienestam (VVD).

"Šobrīd mēs esam saņēmuši 95 "Vides SOS" ziņojumu no visas Latvijas, aktīvāk ziņojumi tiek saņemti no Pierīgas un Jelgavas puses - pārsvarā ziņojumi par līdzīgiem gadījumiem kā šeit, kā arī par bīstamajiem atkritumiem - šīferis un riepas. Riepas tiek arī dedzinātas, un cilvēki mums ziņo par šādiem gadījumiem," stāsta VVD pārstāve Jūlija Ņikitina. "Pārsvarā mēs saņemam ziņojumus par atkritumiem vidē, kā arī ir saņemti ziņojumi par naftas plēvi ūdens virsmā. Ir bijuši divi šādi gadījumi - Dobeles pusē un Liepājas Karostā. Esam arī saņēmuši ziņojumu, ka pēc medībām dzīvnieku ādas ir vienkārši patvaļīgi atstātas mežā, kas nav pieļaujams."

VVD atklāj, ka konkrētais zemes gabals ir pašvaldības īpašums, tāpēc šī informācija tiks nosūtīta pašvaldībai ar lūgumu atkritumus izvest. Taču, ja radusies interese, pēc cik ilga laika atkritumu kalnu šeit vairs nebūs, ar lietotni var virtuāli sekot līdzi teritorijas sakopšanas gaitai. "Lai šo teritoriju savestu kārtībā, pietiek ar vienu mēnesi. Ja tas netiek izdarīts, ja netiek saņemts kaut kāds paskaidrojums no pašvaldības par to, kāpēc tas nav izdarīts, tad attiecīgi tiek pieņemti nākamie mēri, lai šo teritoriju savestu kārtībā," skaidro VVD pārstāve Ņikitina. 

Sods par vides piesārņošanu un piegružošanu fiziskām personām ir no 70 līdz 350 eiro, bet juridiskām personām no 350 līdz 2900 eiro. Un, ja pašvaldība noteiktos termiņus neievēros, tad tai var piespriest sodu. Pavisam viegli jebkurš viedtālruņa lietotājs var anonīmi ziņot par vides pārkāpumu, un tālāk jau VVD pienākums ir, vai nu pašiem šo situāciju risināt vai arī likt to darīt atbildīgajām personām un institūcijām.

Konkrētais zemes gabals ir pašvaldības īpašums un VVD par šo pārkāpumu ir ziņojis pašvaldībai un, visticamāk, mēneša laikā šī vieta tiks sakopta. Jebkurš varēs redzēt un pārbaudīt, vai tas tā tik tiešām arī notiks. "Tas ir vēl viens resurss, kā sazināties ar VVD, kā arī gadījumos, ja cilvēks nezina, kam ziņot, ir šī lietotne un šis ziņojums noteikti nonāk pie konkrētā adresāta - vai tā ir Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), Valsts meža dienests (VMD), Augu aizsardzības pārvalde, pašvaldība - institūcija, kas ir atbildīga par vides kvalitāti. Mēs redzam, ka šī teritorija pie Zunda kanāla pieder Rīgas pašvaldībai, noteikti sazināsimies," Latvijas Televīzijai skaidro VVD pārstāve Jūlija Ņikitina.

„„Vides SOS” VVD nav sagādājis „pārsteigumus”. Abi jaunie komunikācijas kanāli, tīmekļa vietne "Vide SOS" un mobilā lietotne disciplinē VVD darbiniekus un ietaupa darba stundas izbraukumos, jo tiek saņemta vizuāla informācija ar ģeogrāfiskajām koordinātām. Šis rīks mobilizē un vieno valsts un pašvaldību darbiniekus profesionālajā ikdienā. Esam jauna veida sadarbības priekšā starp valsts un pašvaldību sektoru, kā arī komunikācijā ar sabiedrību. Priekšā vēl daudz izaicinājumu un mērķu, kas jāīsteno,” par mobilās lietotnes pirmā mēneša darbības pieredzi stāsta VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Mēneša laikā kopumā veiktas 2 514 mobilās lietotnes „Vides SOS” lejupielādes. "Android" viedtālruņos lietotne instalēta 1 904 reizes, savukārt "iOS" – 610 reizes.

Visbiežāk iedzīvotāji ziņo par atkritumiem vidē. Attēlu saturs liecina, ka vidē nonāk arī bīstamie atkritumi, piemēram, šīferis, mājsaimniecības tehnika un auto daļas, kā arī kaitīgie atkritumi – riepas. Šo situāciju novēršanā VVD aktīvi sazinās ar pašvaldībām. Daļa piesārņoto teritoriju jau attīrītas. Turpinās darbs pie vainīgo noskaidrošanas. Tiek domāts par pasākumiem, lai nepieļautu piesārņojumu atkārtošanos.

Ar „Vides SOS” starpniecību iedzīvotāji ziņo par ūdens virsmas piesārņojumu, aizdomīgiem makšķerēšanas un zvejas mēģinājumiem, melniem rūpnīcu skursteņu dūmiem.

Ne vienmēr šie ziņojumi tiek klasificēti kā pārkāpumi pret vidi vai vides avārijas, taču VVD izsaka pateicību vērīgajiem un uztrauktajiem iedzīvotājiem par iesaistīšanos vides aizsardzībā. „Vides SOS” ziņojumu autoram vienlaikus ir iespēja pārliecināties, vai dzīves vietas tuvumā esošais uzņēmums darbojas atbilstoši vides prasībām.

Veicinot sadarbību ar pašvaldībām vides aizsardzības un „Vides SOS” informācijas apmaiņas jomās, VVD plāno organizēt vairākas tikšanās ar pašvaldību pārstāvjiem visā Latvijā. Pasākumi notiks VVD reģionālajās vides pārvaldēs, pašvaldības saņems oficiālus uzaicinājumus. Pirmā tikšanās notiks piektdien, 2015.gada 20.novembrī, Rīgā. Tajā piedalīsies VVD un 22 Pierīgas pašvaldību pārstāvji. Tikšanās laikā pārrunās līdzšinējo un turpmāko sadarbību vides aizsardzības jomā. Tāpat pašvaldību pārstāvji iepazīsies ar vides pārkāpumu fiksējošās mobilās lietotnes „Vides SOS” pirmā mēneša darbu.

Vides pārkāpumus fiksējošā mobilā lietotne „Vides SOS” izstrādāta ar mērķi veicināt sabiedrības atbildību pret vidi un izglītot par tās saudzēšanu, kā arī valsts, pašvaldību un nevalstisko organizāciju sadarbību vides aizsardzības jomā. Projekts tapis ar Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) finansiālu atbalstu.

Ar „Vides SOS” VVD iespējams ziņot par augsnes, gaisa un ūdens piesārņojumu, kā arī par dažādām aizdomīgām darbībām un nozīmīgiem vides pārkāpumiem, piemēram, atkritumiem, zvejas un makšķerēšanas rīkiem, upju un ezeru aizsargjoslu pārkāpšanu un citiem vides riskiem. Vispirms mobilā lietotne „Vides SOS” lejupjāielādē "App Store" vai "Google Play". „Vides SOS” darbojas ar mobilo datu un GPS signāla palīdzību. Konstatējot vides pārkāpumu, tas jānofotografē, jāapraksta un jānosūta VVD.

Visi ziņojumi nonāk pie VVD un pēc to apstrādes kļūst pieejami īpaši šim nolūkam radītas tīmekļa vietnes Videssos.lv interaktīvajā kartē, kurā iespējams sekot līdzi iesūtīto ziņojumu statusa gaitai no informācijas iesūtīšanas brīža līdz pārkāpuma novēršanai. Pēc tam ziņotāji saņem e-pastā informāciju no VVD par iesūtītā ziņojuma virzību. Jāņem vērā, ka „Vides SOS” darbojas ar sociālo tīklu "Facebook" un "Draugiem.lv" pasi, ar iesūtītajiem ziņojumiem iespējams dalīties tīklos "Facebook" un "Twitter".

VVD uzrauga normatīvo aktu ievērošanu vides aizsardzības, radiācijas un kodoldrošības, kā arī dabas resursu izmantošanas jomās. Tā kā piesārņojošo darbību un dabas resursu izmantošanas atļaujas uzņēmumiem izsniedz VVD, tas arī kontrolē, kā uzdotie nosacījumi tiek ievēroti. VVD inspektori katru gadu uzņēmumos veic plānotās pārbaudes. Augsta riska objektos kontroles notiek biežāk, bet, ja tiek saņemtas sūdzības, inspektori ierodas bez brīdinājuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti