Vides ministrijai uzdod viest skaidrību par Baltijas jūrā nogremdētajiem ieročiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Valdība otrdien, 6.septembrī, uzdeva Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) viest skaidrību par to, kurās vietās Baltijas jūrā atrodas pēc Otrā pasaules kara nogremdētie ķīmiskie ieroči, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" sacīja Ārlietu ministrijas (ĀM) pārstāve Vita Dobele.

Valdība otrdien uzklausīja ĀM ziņojumu par Baltijas jūrā nogremdētajiem ķīmiskajiem ieročiem. ĀM sagatavotais informatīvais ziņojums liecina - neskatoties uz to, ka ministrija rīkojusi trīs dažādu jomu ekspertu sanāksmes, tajās nav izdevies viennozīmīgi secināt, ka Baltijas jūrā nogremdētie ķīmiskie ieroči atrodas Latvijas teritoriālajos ūdeņos.

Sagaidāms, ka 2018.gadā tiks saņemts Baltijas jūras vides aizsardzības komitejas "Helcom" ekspertu ziņojums par objektu potenciālo ietekmi, un tad arī VARAM vērtēs situāciju. "Tiks sasaukta starpresoru sanāksme un uzaicinātas citas iesaistītās institūcijas, lai tālāk lemtu par nepieciešamo rīcību," sacīja VARAM pārstāve Alda Ozola.

Viņa arī atzina, ka pašlaik nav pierādījumu tam, ka vielas nokļūtu barības ķēdē, taču neizslēdz iespēju, ka arī zivis varētu būt saindētas.

“Problēmas attīstības virsmērķis ir secināt, vai ķīmiskie ieroči atrodas Baltijas jūrā, cik tas ir bīstami un kas ar to jādara tālāk,” raidījumam teica Dobele.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Lielākā daļa ķīmisko ieroču neatrodas Latvijas teritorijā, bet gan Gotlandes ieplakā, norādīja Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētniece Rita Poikāne.

“Latvijā ķīmiskie ieroči atrodas iepretim Liepājai, to skaits ir diezgan neliels. Līdz šim valstij par to nav bijusi interese. To ir pētījuši zviedri, lietuvieši, bet Latvija nav piedalījusies," uz Latvijas pasivitāti norādīja Poikāne.

Tomēr esot sarežģīti novērtēt, vai jūrā parādījušās vielas, kas nāk no ieročiem. “Ja arī ir kāds efekts, tad pašlaik mēs to nevaram noteikt,” informēja Poikāne.

Arī Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centra priekšnieks Andris Skribis atzina, ka informācija par to, kur Baltijas jūras ūdeņos atrodas ķīmiskie ieroči, ir dažāda: “Latvijas ūdeņos ir vietas, kas ir potenciāli bīstamas. Tās ir pie Gotlandes dienvidiem, vairāk arī pie Zviedrijas un Dānijas.”

Potenciāli bīstamās vietas tiek apliktas ar navigācijas kartēm un sekots, lai šajās pozīcijās nenotiktu zveja.

Skribis cer, ka izpēte turpināsies, jo jebkurš sprādzienbīstams priekšmets ir drauds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti