Vides dienests uziet 30 nelikumīgas nolietoto auto izjaukšanas vietas

Šonedēļ visā Latvijā Valsts vides dienesta (VVD) inspektori devās uz paaugstināta riska degradētajām teritorijām, kurās darbojas autoservisi un tiek uzkrāti nolietoti transportlīdzekļi, no vairāk nekā 100 objektiem 30 konstatējot pārkāpumus.

Valsts vides dienesta kampaņa
00:00 / 04:07
Lejuplādēt

VVD aplēses liecina, ka Latvijā nelegālo nolietoto transportlīdzekļu izjaukšanas vietu skaits būtiski pārsniedz šādu legālo vietu skaitu. Šobrīd Latvijā darbojas 63 uzņēmumi, kas likumīgi veic nolietoto transportlīdzekļu  apstrādi – ir saņēmuši piesārņojošās darbības atļauju un iesnieguši VVD finanšu nodrošinājumu šai darbībai, bet vēl 37 darbība ir apturēta, jo finanšu nodrošinājums nav iesniegts.

VVD inspektoru pārbaude

Reidos konstatēts, ka katrs trešais autoserviss no visiem pārbaudītajiem darbību veic bez nepieciešamās atļaujas. Savukārt 59% no visiem pārbaudītajiem objektiem vides inspektori konstatēja neatbilstošu atkritumu apsaimniekošanu. Vienā gadījumā Dienvidkurzemes novadā konstatēts, ka pļavā izvietotas 57 mucas (200 litru tilpumā) ar bīstamiem naftas atkritumiem. Zemes īpašniekam uzdots šos bīstamos atkritumus nodot komersantam, kuram ir atļauja šādu atkritumu apsaimniekošanai.

Pārbaužu laikā deviņos gadījumos vides inspektori atklāja autoservisus, kas nebija reģistrējuši savu saimniecisko darbību. Par tiem informācija tuvākajā laikā tiks nodota Valsts ieņēmumu dienestam.

Kampaņas laikā vides inspektori arī pārbaudīja, kā autoservisos tiek ievērotas vides prasības ozona slāni noārdošo vielu un fluorēto siltumnīcefekta gāzu izmantošanā. Nelikumības gāzu pārbaudēs netika konstatētas, tomēr pusei no speciālistiem, kas strādā ar šīm vielām, nebija nepieciešamā sertifikāta.

Kampaņā vides inspektori īstenoja principu “Konsultē vispirms!” – sniedza 95 konsultācijas par vides prasībām un nepieciešamajām darbībām, kas jāveic, lai nodrošinātu, ka uzņēmums tās izpilda. Puse no visām konsultācijām tika sniegta par atbilstošu atkritumu apsaimniekošanu, 30% – par to, kādas vides atļaujas nepieciešamas uzņēmuma darbībai. Savukārt 20% no konsultācijām tika sniegtas par vides prasībām atbilstošu ozona slāni noārdošo vielu un F-gāzu izmantošanu.

Uzņēmumiem, kuru darbībā tika konstatēti neatbilstības vides prasībām, ir dots mēnesis laika, lai tās novērstu. Ja tas netiks izdarīts VVD norādītajā termiņā, VVD lems par administratīvās atbildības piemērošanu par konstatētajiem pārkāpumiem.

Arī Balvos konstatē pārkāpumus

Vietā Balvos, kur Valsts vides dienesta inspektori mēģinājuši iekļūt vairākas reizes, teritorijai apkārt ir necaurredzams žogs un to sargā suns pie ķēdes. Šoreiz gan vārti ir vaļā, un inspektorēm izdevās iekļūt iekšā.

Valsts vides dienesta inspektore Rita Eiduka apliecināja, ka automašīnas šajā teritorijā tiek uzglabātas ilgstoši, novērojumi liecina, ka tas varētu būt jau no 2005. gada. Valsts vides dienests interesējās, vai auto uzglabāšana notiek, ievērojot vides aizsardzības prasības, un kur nonāk tās auto daļas, kuras otrreiz izmantot nav iespējams.

„Liela daļa no transportlīdzekļos esošajiem materiāliem otrreiz nav izmantojami –  auto riepas, dažādas tekstilijas, pat bīstamie atkritumi – eļļas filtri, naftu saturošie produkti. Dažreiz tos aizved uz mežu. Mums ir aizdomas, ka to veic negodprātīgi transportlīdzekļu apsaimniekotāji.

Vienlaicīgi jāsaka, ka ir arī daudzi uzņēmēji, kas atkritumus savāc un nodod uzņēmumiem, kuriem ir attiecīgās atļaujas, un metāllūžņi tiek nodoti otrreizējai izmantošanai," stāstīja Eiduka.

Šajā objektā inspektori pārliecinājās, ka teritorija ir piesārņota ar nolietotiem transportlīdzekļiem. Daudz atdalīto daļu, arī virsbūvju. Lai tās uzglabātu, virsmai jābūt ar cieto segumu un aprīkotai ar virszemes noteces savākšanas iekārtām, kur attīra piesārņojumu no naftas produktiem un suspendētām vielām. Šajā objektā visa uzglabāšana notiek uz augsnes, kas nav pieļaujams. Arī atļaujas, lai darbotos šajā jomā, uzņēmējiem nav, jo nav saņemtas B kategorijas piesārņojošās darbības atļauja.

Objekta īpašniekiem ir iespēja uzņēmējdarbību sakārtot, taču viņi sacīja, ka izvēlas to pārtraukt. Kampaņas laikā Valsts vides dienests īsteno principu “Konsultē vispirms!” un deva laiku pārkāpumu novēršanai.

„Protams, ja laikā netiek novērstas neatbilstības, tad piemēro citas procedūras, administratīvā pārkāpumu procedūru un piespiedu izpildi,” uzsvēra Eiduka.

Pārrunu laikā tika secināts, ka minētajiem uzņēmējiem īpašumā ir aptuveni simts nolietotu automašīnu, taču ārpus pilsētas teritorijas piederošajā objektā atrodas vēl apmēram 50 transportlīdzekļi. Uzņēmēji apgalvoja, ka izvēlas darbību pārtraukt. Lai tas notiktu, vispirms jāsakārto teritorija, uzrādot apliecinošus dokumentus, ka automašīnu daļas nodotas otrreizējai pārstrādei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt