Vides aizsardzības kustība Latvijā – vai akciju rīkošanas laiks ir pagājis?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai gan vides aizsardzības aktīvistu akcijas Latvijā manāmi pieklusušas, cīņa par dabas vērtību saglabāšanu aizvien turpinās, vēsta LTV raidījums „Vides fakti”. 

Turpat pirms 30 gadiem dibinātā „Vides aizsardzības kluba” (VAK) cīņa par zaļajām lietām toreiz kļuva par neatkarības virzošo spēku.

„Gribēšana nosargāt savas dzimtenes dabu, vietu, kur dzīvojam , izvērtās plašumā,” saka Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns.

Deviņdesmitajos gados organizācija guva tik lielu sabiedrības atbalstu (pēc diviem pastāvēšanas gadiem tai bija vairāk nekā 3000 biedru), ka visiem kopā izdevās apturēt   Daugavpils hidroelektrostacijas,  arī metro būvniecību.

Vides aizstāvju kopienās neiztikt arī bez grūtībām. Uz tām norāda arī Īvāns, sakot, ka „VAK jau sen sevi ir izsmēlis”.

Savukārt VAK prezidents Arvīds Ulme min, ka „nevar jau mākslīgi neko uzcelt, ja nav šī atbalsta”.

Viens no nesenākajiem VAK rūpju bērniem bija Lucavsala un tajā esošie dārziņi, tāpat līdz šodienai klubam izdevies īstenot vairākas citas akcijas.

Vides aizsardzības pārstāvji norāda arī uz jaunu cilvēku kūtrumu iesaistīties. „Ne katrs uzdrīkstēties lekt no vispārējās masas,” uzskata Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora vietnieks Askolds Kļaviņš (Zaļā partija). Tāpat viņš bilst, ka „būs grūti iestāstīt, ka tu no tīras sirds kāp kokā, ka tev par to neviens nav samaksājis”.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus domā, ka vides aizsardzības akcijas Latvijā nav aktuālas. Vislabākie risinājumi meklējami, sēžoties pie viena galda un diskutējot, viņš uzskata.

Līdzīgu viedokli pauž arī bijušais Pasaules Dabas fonda Latvijā vadītājs Uģis Rotbergs. Viņaprāt, šodien nozīmīgi atbildi meklēt sabiedrības iesaistītē vides aizsardzības procesos.

„Sabiedriskās organizācijas šobrīd ir nokausētas. Kad kāds prasa, kāpēc jūs neko nedarāt, saku, lai nāk un dara,” saka Rotbergs.

Pasaules pieredze tikmēr liecina, ka vides aizsardzības organizācijas uzmanību lielā mērā pievērš ar ļoti radikālām aktivitātēm. Tā, piemēram, vides aizstāvji Vācijā savas rokas bija iebetonējuši dzelzceļa sliedēs, lai aizkavētu vilcienu ar kodolatkritumiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti