Sadaļas Sadaļas

Video: Trīs apmācīti suņi demonstrē narkotiku un naudas atrašanu

Uz Latvijas valsts robežām sardzē stāv Naiks, Averols, Rudi un vēl 120 citi dienesta suņi. Viņi ir gudri, neuzpērkami un ar 10 000 reižu jūtīgākiem deguniem nekā Šerlokam Holmsam vai Erkilam Puaro. Apmācītie suņi demonstrēja, kā dažādās vietās tiek atrastas narkotikas un liels daudzums naudas, ar kuru cilvēku pūlī mēģināja iziet no lidostas.

Averols ir 10 gadus vecs Beļģijas aitu suns, kurš strādā Latvijas robežsardzē. Viņš savu meistarību - atrast trīs dažādus narkotiku iesaiņojumus, kuri paslēpti trīs dažādās vietās - demonstrē ne tikai saviem priekšniekiem, bet arī Latvijas Televīzijas raidījumam ''Ķepa uz sirds". Averols dodas pie konteineriem, meklē un jau pēc brīža ziņo, ka ir atradis narkotikas. Vēl pēc brīža viņš atrod narkotikas, kas noslēptas vecu riepu kaudzē un narkotikas, kas noslēptas krūmājā. Dažu minūšu laikā Avorols uzdevumu ir paveicis un saņem savu mīļoto spēļmantiņu.

Naiks ir piecus gadus vecs labradora un retrīvera jauktenis. Viņš strādā muitā. Naiks ir specializējies finanšu noziegumu atklāšanā un meklē nelegālu naudu. Naikam nav grāmatveža diploma, bet viņam ir deguns, kurš ir aptuveni 10 000 reižu jūtīgāks nekā cilvēkam.

Pie meitenes baltajā kleitā tiek paslēpts lielāks daudzums naudas. Lidostas lielajā pasažieru plūsmā ir sajaukušies tūkstošiem  aromātu no visiem kontinentiem. Vai šeit ir iespējams sajust naudas smaržu? Pat senie romieši apgalvoja, ka nauda nesmird. Naiks tam nepiekrīt un atrod naudu.

Rudi ir divus gadus vecs vācu aitu suns. Tas, ka Rudi saimniece Liene Priede dažas komandas dod vāciski, nenozīmē, ka Rudi nevar iemācīties latviešu valodu. Viņš saprot trīs valodas – latviešu, angļu, vācu. Viņa saimniece ir izveidojusi savu īpašu komandu sistēmu, kurā iekļāvusi sunim saprotamākos, labāk sadzirdamos vārdus no trim valodām. 

Šo vairāku valodu sistēmu  kinologi izmanto bieži. Suns atceras 120 vārdus. Galvenais, lai pavēle būtu skaidra un nepārprotama.

Lai kļūtu par dienesta suni, ir jāiztur stingra atlase. Suns nedrīkst būt ne pārāk bailīgs, ne pārāk agresīvs, viņam ir jābūt ļoti izteiktam medību instinktam un vēlmei spēlēties. Atlase sākas no  nedēļu vecuma, kad eksperti sāk pirmos novērojumus. Trīs mēnešu vecumā par suņa raksturu viss ir skaidrs.

Dienestam nederīgie dzīvos parastu - civilu suņu dzīvi, bet derīgie 11 mēnešu vecumā sāks trīs mēnešu apmācību, kurai sekos eksāmens. Lai dabūtu suni perfektā līmenī, nepieciešami divi gadi, norāda robežsardzes kinoloģe Liene Priede.

Galvenais apmācības uzdevums ir pārvērst suņa lielo vēlmi spēlēties par lietderīgu darbu. To dara, ierobežojot suņa iespējas piekļūt iemīļotajai spēļmantiņai, to paslēpjot. Lai pāris minūtes paspēlētos, suns ir spiests to nepārtraukti meklēt. "No sākuma mēs slēpjam mantiņu, tad kopā ar narkotikām un sprāgstvielām," skaidro kinoloģe Liene.

Suņi ir apķērīgi un ātri saprot, ka savu mantiņu atradīs blakus narkotikām vai sprāgstvielām un sāk meklēt narkotiku vai sprāgstvielu smaržu.

"Jā, lai cik tas dīvaini nebūtu, suns meklēs savu bumbiņu. Noņemot motivācijas priekšmetu, suns saprot, ka tas jāuzrāda kinologam," skaidro suņu eksperte Liene Priede.

Viens no noturīgākajiem nepatiesajiem mītiem ir tāds, ka visi narkotikas meklējošie suņi paši kļūst par narkomāniem. Tā nav taisnība. "To, ka suņi ir narkomāni, tas ir blefs," uzsver Liene Priede. Arī Muitas kinoloģijas vecākais eksperts Ivars Vucens stāsta, ka suņus ar naudu, tabaku un sprāgstvielām nebaro.

Vienīgais dienesta suņu mīnuss ir tāds, ka atšķirībā no cilvēkiem viņi nav gatavi strādāt 8 vai 12 stundas. Pēc 40 minūtēm viņu interese par meklēšanu zūd un viņiem vajag pusstundu atpūsties. Tāpēc kinologi parasti strādā pāros. Viens pāris meklē, otrs atpūšas.

Suņiem, kas strādā cilvēku pārpildītās vietās prasības ir vēl stingrākas. Viņiem jāprot ne tikai labi meklēt, bet arī  nereaģēt uz cilvēku pāridarījumiem. Nekādā gadījumā nedrīkst kost. Naiks to saprot un vēl nekad, nevienam nav iekodis.

Ir pagrūti pateikt, kāda dzimuma suņi ir dienestam noderīgāki. Suņu puikas ir ātrāki, bet paviršāki, meitenes lēnākas, bet rūpīgākas. Dienesta suņi ir ļoti vērtīgi - ja kucēns maksā no 1000 līdz 4000 eiro, tad trīs gadus vecs, pilnībā apmācīts suns jau no 9000 līdz 10 000 eiro.

Bet tas atmaksājas. Reizēm sevī ieguldīto summu suņi spēj atpelnīt vienā dienā. Lielākais guvums šogad bijis - 160 000 eiro skaidras naudas, norāda kinoloģijas eksperts Vucens.

Arī robežsardzes suņiem ir savas leģendas. Viņi spējuši saost gan cilvēka zarnu traktā paslēptas narkotikas, gan narkotikas, kas atradās zem biezas betona grīdas.

Uz valsts robežām sardzē stāv Naiks, Averols, Rudi un vēl 120 citi dienesta suņi. Viņi ir gudri, neuzpērkami un 10 000 reizes jūtīgākiem deguniem nekā Šerlokam Holmsam vai Erkilam Puaro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt