Video: No melno stārķu ligzdas izkrīt mazulis

Dramatiskus mirkļus otrdien, 14.jūlijā, piedzīvojusi melno stārķu ligzda, pie kuras izvietotas "Dabasdati.lv" tiešsaistes kameras. Abi Zīles un Ozola mazuļi atradās uz zara ārpus ligzdas, kad viens no jaunajiem putniem nenoturēja līdzsvaru un nokrita. Kļuvis zināms, ka vakarā uz Zemgali dosies ornitologs Māris Strazds, lai klātienē iepazītos ar radušos situāciju, kura satraukusi arī aktīvākos tiešsaistes kameru vērotājus.

Šonedēļ abiem melno stārķu mazuļiem vajadzēja uzsākt pirmos lidojumus, bija aprēķinājuši ornitologi. Mazuļi, kurus "Dabasdati.lv" foruma lietotāji bija nodēvējuši par Zīļukiem, jau bija veikuši pirmos dažu centimetru lidojumus ligzdas apstākļos. Arī spārni tikai vicināti aizvien sparīgāk, kas liecināja par pirmo lidojumu tuvošanos. Abi 11.un 13.maijā izšķīlušies mazuļi bija jau sākuši paplašināt savu dzīves telpu ārpus ligzdas un izmēģinājuši pastaigāties pa koku ārpus ligzdas.

14.jūlija priekšpusdienā šāda pastaiga noslēdzās gana satraucoši - aizsargājamās putnu sugas māsa vēlējās tikt garām brālim, nenoturēja līdzsvaru un nokrita no zara. Spārnu švīkstoņa vieš cerības, ka mazulis nav satraumējies un ir vicinājis spārnus piezemēšanās laikā. "Latvijas melno stārķu galvenā uzrauga Māra Strazda pirmā reakcija bija - nevajag darīt neko, jo putns no ligzdas izkrita pats, neviena neprovocēts, turklāt ir zināmi gadījumi, kad pieaugušie putni izbaro arī uz zemes esošus jaunuļus.

Šodien pievakarē ligzda tomēr tiks apmeklēta un uz vietas tiks pieņemts lēmums, kā rīkoties - jāredz, vai ar putnu viss ir kārtībā (spriežot pēc skaņām, tas no ligzdas nolidoja un nevis nokrita kā akmens, kas vieš cerību, ka tas nebūs satraumējies). Tagad ir svarīgi saprast, kāda ir pieaugušo putnu reakcija - vai tie baro tikai ligzdā palikušo stārķēnu, vai laižas lejā arī pie izkritušā," pavēstīja ornitologs Jānis Ķuze.

"Dabasdati.lv" video dzirdamas no ligzdas izkritušā divu mēnešu vecā putnēna radītās skaņas, tikmēr ligzdā palikušais melno stārķa brālītis palicis samērā kluss. Arī abi vecāki raugās, kā palīdzēt zem ligzdas esošajam putnam.

Ziņots, ka "Latvijas dabas fonds" (LDF) piedāvā tiešsaistes kamerās vērot vairāku putnu ligzdošanas dzīvi. Vislielāko interesi piesaistījis jūras ērglēns Durberts, kurš šobrīd turpina apgūt lidošanas prasmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti