VIDEO: Kā tapa Rīgas zoodārza mazie tīģerēni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Process, kamēr Rīgā piedzimuši tīģerēni Tors un Odins, ir bijis gana ilgs un sarežģīts. Dabas pētnieks Ingmārs Līdaka pat ir saglabājis kadrus, kā notika tīģerēnu vecāku satikšanās.

"Es esmu iemūžinājis to, kā šie tīģerēni tapa. Tikšanās, ko ar lielām bažām gaidījām - kā Katrīna tiksies ar Panu Janeku," pastāstīja dabas pētnieks Ingmārs Līdaka, kurš uzskata, ka no Polijas uz Latviju atvestais Janeks ir džentelmenis, jo palīdzējis tapt Rīgā dzimušajiem tīģerēniem.

"Viemēr tā ir baža, kad laiž kopā pāri – patiks vai nepatiks. Iepriekšējā tīģermāte Astra visu dzīvi nodzīvoja ālavās – viņai tika vests brūtgāns Bronto no Tallinas zoo. Izbrāķēja, iepļaukāja. Tad vedām Mirgi no Kauņas, bet tas bija ļepausis un sanāca, ka tīģermāja palika bez tīģerēniem," stāsta Ingmārs Līdaka.

Rīgas zoodārza darbiniekiem droši var dot pielaidi valsts noslēpumiem, jo to, ka pasaulē nākuši tīģeru mazuļi, viņi turēja slepenībā trīs mēnešus.

"Tā ir parasta darba kārtība zoodārzos. Vienmēr zoodārzs nepazinņo mazuļu dzimšanu, jo pirmie mēneši mazuļiem ir vissvarīgākie un bīstamākie. Nezin, vai viņi izaugs, vai māte rūpēsies, un vai izies visas vakcinācijas – tas arī ir risks," raidījumam "Vides fakti" stāsta Rīgas zoodārza tīgeru kopēja Tatjana Ivasenko.

Mazuļi ir paaugušies un šobrīd tiem ir jāiepazīstas ar apkārtni un kaimiņiem.

"Šobrīd mēs mēģinām viņiem iemācīt staigāt ārā. Katrīna ir tik laba māte, ka viņa sargā bērnus. Pie mazākajām aizdomām, ka bērniem nav droši, viņa mazuļus neizlaiž," novērojusi Rīgas zoodārza tīģeru kopēja Aļona Mihailova.

Tīģerēnu Tora un Odija dzīvei iespējams sekot līdzi interneta tiešsaistes kamerā, kurā abi mazuļi redzami laikā no plkst. 10 līdz 13.

"Ap pusdesmitiem mēs taisām viņiem lūku vaļā, viņi līdz vieniem spēlējas. Mazie minkas paliek drošāki un nāk aizvien tuvāk stikliem," dienas režīmu ieskicē tīģerēnu aprūpētāja Aļona.

"Šie bērni mūs pārsteidz ar to, ka viņi ļoti agri sāka ēst gaļu. Jau sešu nedēļu vecumā mēģināja žļembāt nost. Tagad viņi ēd gaļu, paipalas, trušus," ēdienkarti komentē tīģeru kopēja.

Viens no iemesliem, kāpēc tīģerģimenei līdz šim neklājās labi ar ģimenes pieaugumu, bija trokšņi, kas nāca no ielas.

"Sienu uzbūvēja jūnijā, mazuļi piedzima augustā. Kad tika pabeigta siena, pamanījām, ka Janekam un Katrīnai izmainījās uzmanība. Novērojām Katrīnu, kura ļoti reaģē uz skaņām," sacīja tīģeru kopēja Tatjana.

Savvaļā atlicis vien mazāk kā 500 šīs sugas tīģeru, kas ir pat mazāk, nekā visos pasaules zoodārzos. 88 Eiropas zoodārzos ir 232 tīģeri. Rīgas zoodārza tīģerpāris ģenētiskās vērtības rangā ir ļoti augstu, tas nozīmē, ka viņu pēcnācēji ir ļoti vēlami un to piedzimšana - būtisks ieguldījums sugas saglabāšanā.

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti