Pēcpusdiena

Valsts kontrole: Budžeta prioritāro pasākumu izvērtēšanas process nav caurskatāms

Pēcpusdiena

Latvijas Bankas rīkotā konferencē diskutē par Baltijas darba tirgus nākotni

Latvijas Veterinārārstu biedrība iebilst pret ieceri Pārdaugavā ierīkot "kaķu pilsētiņu"

Veterinārārstu biedrība: «Kaķu pilsētiņa» Rīgā apdraud gan dzīvniekus, gan sabiedrību

Rīgas domes atbalstītais “kaķu pilsētas” projekts Pārdaugavā radīs ciešanas ne tikai nomitinājuma vietā iesprostotajiem dzīvniekiem, bet var apdraudēt arī cilvēku veselību, paziņojumā medijiem norāda Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB). Tajā uzskata, ka nedrīkst pieļaut tik lielas klaiņojošo dzīvnieku kolonijas veidošanu.

Veterinārārsti norāda, ka projekta īstenotāju solītā dzīvnieku attārpošana un vakcinācija nepasargās apkārtējos no inficēšanās. Ielas kaķi ir daudzu dzīvībai bīstamu slimību pārnēsātāji, tāpēc kaķu slimību speciālisti uzsver, ka ir ļoti svarīgi kaķus turēt mazās kolonijās. Daļa no slimībām ir bīstamas tikai citiem kaķiem. Taču kaķi pārnēsā arī, piemēram, toksoplazmozi, tā dēvēto “kailo ēdi”, Bartonellas baktēriju un citas infekcijas, kas ir bīstamas arī cilvēkiem.

Slimie kaķi inficē citus sugas brāļus caur kontaktu, skrāpējumiem un kostajām brūcēm kaķu komunikācijas laikā. Cilvēki parasti saslimst tiešā kontakta veidā vai saskarē ar kaķu inficētajām lietām.

Turklāt kaķis ir izteikti teritoriāls individuālists, kuram sociālo attiecību veidošana ar citiem kaķiem ir stresa pilna.

Līdz ar to projekta ideja par 100 kaķu iesprostošanu ierobežotā teritorijā neatbilst dzīvnieku interesēm un radīs “pilsētas” iemītniekiem paaugstinātu stresu, norāda biedrībā. Stress kaķiem izraisa urīnceļu iekaisumus, palielina agresiju un noved pie savstarpējiem ķīviņiem. Tam seko pastāvīgas ciešanas no sāpēm un emocionālā diskomforta, daļa kaķu no iegūtajām infekcijām aizies bojā, lai gan mazās kolonijās nodzīvotu pilnvērtīgu dzīvi.

Lai izdzīvotu, kaķi, kas tiks ievietoti 100 citu kaķu barā, noteikti meklēs iespēju, kā attālināties no citiem sugas brāļiem, mēģinās glābties, bēgot no Rīgas domes atvēlētās teritorijas un slēpjoties tuvējo māju pagrabos. Tur kaķi atkal veidos mazas kolonijas, kurās atkal jutīsies komfortabli.

Veterinārārsti uzskata, ka Rīgas pašvaldība un biedrība, kas grasās realizēt kaķu bara izmitināšanu “kaķu pilsētā”, rīkojas bezatbildīgi gan pret cilvēkiem, kuriem šai apkārtnē jādzīvo, gan pret dzīvniekiem, kuru uzvedība ir izpētīta un aprakstīta speciālajā literatūrā.

Kaķi vēlas pavadīt savu dzīvi kā vientuļnieki vai saskarsmē ar dažiem kaķiem, kurus viņi izvēlas pēc tikai viņiem vien zināmiem kritērijiem.

“Nākas secināt, ka lēmums atbalstīt projektu liecina par paviršību risku izvērtēšanā. Vispirms ir jāizstrādā šīs “pilsētas” izbūves projekts, jāsaskaņo ar vides un veselības dienestiem, un tikai tad var sāk būvēt absurdas sapņu “pilis”,” norāda LVB vadītāja Māra Viduža.

Turklāt esot nepieciešams izvērtēt pirms 19 gadiem uzsāktās sterilizācijas programmas rezultātus un līdzekļu ieguldījuma efektivitāti. Atbilstoši pasaules pieredzei – ja programma būtu veikta efektīvi, ņemot vērā ekspertu ieteikumus, Rīgas ielās šodien vairs vispār nebija jābūt klaiņojošiem kaķiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt