Veterinārārsti nevēlas uzņemties atbildību par suņu ciltsrakstu patiesumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Turpmāk cer ierobežot suņu saimnieku negodprātīgu jaukteņu uzdošanu par šķirnes suņiem un to tālāku pārdošanu. Kucēniem veterinārārsti dzīvnieka pasē attiecīgo šķirni drīkstēs ierakstīt vien tad, ja suņa saimnieks iepriekš būs saņēmis apliecinājumu no kādas suņu audzētāju organizācijas ar dokumentiem, kas pierādītu šī suņa ciltsrakstus.

Šādus grozījumus Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likumā Zemkopības ministrija (ZM) sola tuvākajā laikā nodot izskatīšanai Ministru kabinetā. Tos atbalsta arī dzīvnieku audzētāju organizācijas, jo stingrākas kontroles ļaus pārliecināties par suņa patieso atbilstību šķirnes ierakstam pasē. Neapmierināti ir veterinārārsti, kuriem šis ieraksts pasē būs jāizdara. Viņuprāt, atbildība par informācijas patiesumu jāuzņemas vien suņa īpašniekiem, kā tas bijis līdz šim. 

Jaunam kucēnam veterinārārsts izsniedz pasi, kurā bez vajadzīgajām vakcīnām ieraksta arī to, kāda ir suņa šķirne. Tās pierādīšanai pašlaik nav nepieciešami papildu dokumenti, vien saimnieka godavārds. Pēc pases saņemšanas šķirnes mīlulis jāpiereģistrē elektroniskā datu bāzē. ZM iecerējusi mainīt esošo kārtību un noteikt, ka turpmāk suņa saimniekam būs jāsaņem papildu apliecinājums no kādas suņu audzētāju organizācijas, kas veterinārārstam ļautu pārliecināties par suņa ciltsrakstiem.

Par šo ieceri 24.aprīlī asas diskusijas izvērtās ZM starp dzīvnieku audzētāju organizācijām un Latvijas veterinārārstiem. Ministrija uzskata, ka pašreizējais suņu reģistrs nesniedz patiesu informāciju, jo saimniekam ir iespēja pieteikt mīluli kā šķirnes suni arī tad, ja tikai viens no tā vecākiem bijis piederīgs kādai šķirnei un arī mazulis izskatās tai līdzīgs.

Tāpat domā vairums suņu audzētāju organizāciju, kas sēdē nolēma, ka šādi papildus kontroles mehānismi jāiestrādā Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likumā. "Mēs zinām, cik daudzus bezšķirnes suņus vai jaukteņus reģistrē, pēc īpašnieka vārdiem, kā šķirnes dzīvniekus. Principā tas ir viens no iemesliem, kāpēc ļoti labi iet bizness ar it kā šķirnes dzīvniekiem bez dokumentiem. SS.lv ir pilns ar tādiem, kuri par lētu naudu tiek tirgoti.

Pasē ir ierakstīts šķirnes nosaukums, it kā tas ir šķirnes dzīvnieks, bet kas no viņa izaug? Bieži vien tur izaug kaut kas absolūti ne līdzīgs tai šķirnei," stāsta Latvijas Kinoloģiskās federācijas pārstāve Baiba Rumba.

Līdzīgās domās ir arī Latvijas dzinējsuņu kluba pārstāvis Aigars Remezs.

Taču ar iespējamu kārtības maiņu ir neapmierināti Latvijas veterinārārsti. Viņi nevēlas uzņemties atbildību, pārskatot apliecinājumu par suņa atbilstību šķirnei. Ārsti atzīmē, ka šķirnes kontrolei būtu jāveido jauna pase, jo pašreizējā veterinārā pase atbild par dzīvnieka veselības stāvokli un veiktajām vakcīnām. Latvijas Veterinārārstu biedrības pozīciju klāsta tās mazo dzīvnieku sekcijas vadītāja Lita Konopore: "Ja ZM attiecīgais Lauksaimniecības departaments virzīs šo jautājumu, tad es šeit redzu tiesu darbus, noteikti mēs vērsīsimies pie valdības, lai izskata šos kompetences jautājumus par šāda normatīva akta virzīšanu. Tas, ka klubi gribētu ar veterinārārstu rokām sakārtot daudzus valstī nesakārtotus jautājumus attiecībā uz šķirnību, kas arī skar viņu konkrētās intereses, tai skaitā materiālās, tas nav veterinārārstu kompetences jautājums."

ZM gan sola grozījumus likumā tuvākā laikā nodot Ministru kabinetam, jo tos atbalstīja vairums suņu audzētāju organizāciju. Jāatzīmē, ka iespējamu grozījumu gadījumā suņa saimniekam, dodoties pie veterinārārsta bez saņemta apliecinājuma par suņa šķirni, pasē tiks ierakstīts „bezšķirnes”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti