Rīta Panorāma

Intervija ar CERT.LV vadītājas vietnieku Vari Teivānu

Rīta Panorāma

Intervija ar LTV laika ziņu redaktoru Tomu Brici

Intervija ar Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītāju Normundu Kadiķi

Veselības inspekcija: Peldētāju niezi izraisošie kāpuri Latvijā nespēj izurbties cauri cilvēka ādai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No tropiskajiem ūdeņiem Latvijā ienākušie parazitārie kāpuri, kas peldsezonas laikā izraisa peldētāju niezi, nespēj izurbties cauri cilvēka ādai atšķirībā no siltākos ūdeņos mītošajām sugām, Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” skaidroja Veselības inspekcijas (VI) Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis.

Klimata pārmaiņu rezultātā pēdējos piecus gadus Latvijas ūdeņos peldsezonas laikā mēdz būt novērojami parazitārie tārpi trenatodes, kuru kāpuri izraisa peldētāju niezi.

“Šie tārpi dzīvo ūdenī, un attīstības stadijā tiem parādās divas kāpuru stadijas.

Šie parazīti ir tipiski tropiskajos ūdeņos, bet līdz ar klimata pārmaiņām tie ir virzījušies arī uz mūsu platuma grādiem un kādus piecus gadus jau ar tiem saskaramies,” stāstīja Kadiķis.

Atšķirībā no tropos mītošajiem kāpuriem, kuri spēj caururbt ādu un nokļūt cilvēka asinsrites sistēmā, mūsu ūdeņos mītošās sugas to paveikt nespēj, skaidroja VI pārstāvis.

“Kad peldētājs iznāk no ūdens, ādai žūsot, kāpuri mēģina ieurbties ādā, bet nespēj. Taču jūtīgiem cilvēkiem tas var radīt smagas alerģiskās reakcijas,” stāstīja Kadiķis.

Vienkāršākais profilaktiskais paņēmiens ir pēc peldes noslaucīties un neļaut ādai nožūt. Ja ir iespējams – ieteicams noskaloties dušā un tūlīt noslaucīties.

Tropos šie parazīti dzīvo gan jūras ūdeņos, gan saldūdeņos, taču Latvijā līdz šim tie manīti tikai pēdējos no minētajiem.

“Tipiskās vietas ir ar diezgan stāvošu ūdeni, kur ir labi attīstīta augu veģetācija un droši vien būs sastopami gliemeži, jo vienā no kāpura stadijām tie parazitē gliemežos. Viņi iznāk no gliemeža un meklē galveno saimnieku –  kādu ūdens putnu vai ūdens zīdītāju, un tad tie saskaras ar cilvēku,” skaidroja speciālists.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti