Dienas ziņas

DU pētnieki atklājuši jaunu parazīta sugu

Dienas ziņas

Taborē ugunsgrēkā sadeg šķūnis ar sienu

Likvidē senu mazuta piesārņojumu

Vējupītes gravā Siguldā likvidē senu mazuta piesārņojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Siguldā Vējupītes gravā otrdien, 27. augustā, noslēdzas trīs nedēļas ilgušie krasta attīrīšanas darbi. Tur pirms vairāk nekā 30 gadiem dabā nonāca naftas produkti, un vienīgais veids, kā Vējupītes krastu attīrīt pilnībā, ir visus darbus veikt ar rokām, jo gravā nav iespējams nokļūt ar tehniku, turklāt tā atrodas Gaujas Nacionālajā parkā.

"Augšā ir "Lauktehnika", kur ir mehanizācijas garāžas, kur ir izgāzusies cisterna. Un tas viss mazuts ir pa Vējupīti sācis plūst, un, lai tas mazuts nenonāktu tālāk Gaujā, ar tā laika metodēm, ar salmu ķīpām, tika izraktas Vējupītes krastā bedres, un šobrīd mēs to vēsturisko piesārņojumu smeļam ārā," stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Vidzemes reģionālās administrācijas direktora vietnieks Mārtiņš Zīverts.

"Šī metode, kādā veidā mazutu dabūt ārā no gravas, ir uzņēmēja tehnika, jo, saskaņojot šo darbu programmu, faktiski nav citu iespēju, ņemot vērā tos apstākļus, kādos tas mazuts atrodas. Augstuma starpība, nepilni 90 metri, ir iespaidīga, līdz ar to ar lielu tehniku nevar iebraukt, un šis bija viens no variantiem, kādā veidā, lai tas viss nav jāstiepj pāri pār muguru, mazliet atvieglotā veidā, tas mazuts tiek izvilkts ārā no gravas," norāda DAP pārstāvis.

Nonākot Vējupītes gravā, vairāk nekā 100 metru garā posmā redzamas izraktas vairākas bedres. No tām tiek izcelts gan šķidrs mazuts, gan arī tas, kas iesūcies zemē. Vairāk nekā 100 maisi dienā tiek nesti augšup pa kalnu.

"Kopumā ir 13 identificētas bedres, kurās ir tā noplūde savā laikā savākta. Kā mēs redzam, tās bedres atrodas ļoti tuvu upes gultnei. Zinot to, ka pavasarī un pie ļoti lielām lietavām šīs upes līmenis paceļas, ir ļoti liels drauds šīm bedrēm applūst. Tas ir ļoti liels drauds šīs upes ekosistēmai kopumā," atzina Zīverts.

Jūnija vidū izstrādāta sanācijas programma, un attīrīšanas darbi notiek trešo nedēļu. Pirms to sākšanas aprēķināts, ka piesārņojuma apjoms ir apmēram 13 kubikmetri, bet, ņemot vērā to, ka mazuts iesūcies zemē un rakšanas laikā tiek attīrīts maksimāli viss redzamais piesārņojums, tad kopējais izraktā apjoms varētu būt lielāks. Maisi, kuros savākts piesārņojums, tiek nodoti bīstamo atkritumu pārstrādātājam.

"Zeme sasūkusies ar mazutu jau, viss, ko šeit kasām no malām, ir melna zeme, šķidrais mazuts vairs nav. Tie pirmie [maisi] aiziet ļoti ātri.

Mazuts spīd, tā var pateikt. Tas kaut kā noslāņojas un ieņem vairākas formas, tas ir šķidrs un sajaucas ar zemi, iet pa malām iekšā, atrod caurumus, pa grunti staigā," stāsta attīrīšanas darbu veicējs Maksims.

Piesārņojuma likvidēšana ir sarežģīta un laikietilpīga, tā plānota jau ilgāku laiku. Pirms darbu veikšanas DAP pārliecinājās, ka upes ūdens ir tīrs un piesārņojums koncentrēts bedrēs. Pēc darbu veikšanas pārbaudes te tiks veiktas atkārtoti, lai pārliecinātos par to, ka viss piesārņojums savākts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti